گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل سیاسی: امام خمینی(ره) مردم را سیاسی کرد/ امام سیاست و هوشیاری را در سبد کالای زندگی مردم گذاشت

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: امام(ره) مردم را سیاسی کرد، یعنی مردم را به صحنه سیاسی و اجتماعی آورد. لذا مردم در سبد کالای زندگی خودشان سیاست و دخالت در امور سیاسی و هوشیاری را هم قرار دادند.

1398/03/15
|
09:32

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل علل اطمینان امام خمینی(ره) از آینده انقلاب اسلامی و پیروزی بر جبهه استکبار) در ادامه با حضور دکتر اصغر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه ‌رادیوگفت‌وگو شد.

اصغر ایمانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: واقعیت این است که مردم عاشق امام خمینی(ره) بودند، لذا این عشق مردم به امام یک قدرت بی‌نهایتی بود که امام می‌دانست که در مقابل استکبار پیروز است و امام این سیگنال‌ها را درک می‌کرد، برای همین در آرشیوهای صداو سیما تصاویر یا فیلم‌هایی وجود دارد که وقتی امام(ره) سخنرانی می‌کرد، مردم گریه می‌کردند، این نشان از عشق و ارادات مردم به امام است. نکته دیگر، در واقع امام جامعه را از تفرقه جدا کرد، به یک معنا مسامحه نکرد و با خیلی‌ها مدارا نکرد.

وی افزود: هر کسی در صحنه انقلاب با مردم بود، امام تائیدش کرد و هر کسی نبود، امام کنارش گذاشت، حتی امام(ره) می‌فرمایند من در بحث اسلام و حکومت اسلامی عقد اخوت با هیچ‌کس نبستم. لذا در غائله بنی‌صدر و پس از آن بحث جانشینی خودش و آقای منتظری چگونه برخورد کرد. برای همین مشاهده می‌کنیم امام با صراحت و اقتدار اجازه ندادند در جامعه تفرقه درست شود با ایجاد مواضع شفاف و روشن که خودش تبدیل به یک قدرتی شد که استکبار از این قصه ترسید. زیرا همان‌طور که می‌دانید استکبار با نفوذ وارد کشورها و با گسست باعث ایجاد تفرقه می‌شود. اما امام با هوشیاری اجازه نداد گسست در جامعه اسلامی ما اتفاق بیفتد.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: نکته بعدی، امام مردم را سیاسی کرد، یعنی مردم را به صحنه سیاسی و اجتماعی آورد و تمام وقایعی که پیرامون انقلاب در کلیه کشورها اتفاق می‌افتد، لذا مردم در سبد کالای زندگی خودشان سیاست و دخالت در امور سیاسی و هوشیاری را هم گذاشتند. بنابراین مردم در همه اصناف خدماتی، پژوهشی و آکادمیک وارد سیاست شدند و نقد و دخالت کردند. یکی دیگر از کارهایی که امام انجام داد و به نظرم اصلی‌ترین انقلاب بود، ایجاد یک جامعه استکبار ستیز بود که آن هم پس از تسخیر لانه جاسوسی روی داد.

اصغر ایمانی گفت: امام خمینی(ره) قاطعانه از دانشجویان تسخیرکننده لانه جاسوسی دفاع و از سفارت آمریکا تعبیر به لانه جاسوسی کرد و این حق را دانست که لانه جاسوسی باید تعطیل شود و جرثومه‌های آمریکایی خارج شوند. همین دفاع و پشتیبانی از دانشجویان خط امام باعث شد که جامعه ما حتی در جایی که قدری تردید داشتند، آگاه باشند و بدانند که امام موضعش نسبت به استکبار کاملا مشخص است ولو اینکه یک ساختمانش را در مرکز پایتخت تعطیل کرد و به نوعی استکبارستیزی در میان مردم ایجاد شد.

وی افزود: از جمله کارهایی که در مسیر انقلاب اسلامی توسط امام ایجاد شد، ارتباط با کشورهای مسلمان بود و امام حتی تا قبل از انقلاب 57 نسبت به مردم فلسطین و لبنان حساس بودند و هر جا آسیبی به کشورهای مسلمان حتی از طرف حکامشان می‌رسید، امام واکنش نشان می‌داند و با پیروزی انقلاب اسلامی امام نقطه عطفی را در کشور ایجاد کردند که رابطه مستقیمی با مسلمان‌های پراکنده در سایر نقاط جهان پیدا کنند. برای همین هر سال شاهد حضور مسلمان‌های زیادی در مراسم رحلت امام هستیم که آنها امام را ندیدند، اما به برکت اندیشه‌های امام 14 و 15 خرداد ماه وارد کشور می‌شوند و یاد امام را گرامی می‌دارند. در بسیاری از کتاب‌ها و دست نوشته‌های در جهان اسلام نوشته و چاپ شده و نویسندگان آن افرادی هستند که امام را ندیدند اما دغدغه‌ها و اندیشه‌هایش را درک و منتشر کردند.

تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفتوگو بیان کرد: امام خمینی در جامعه ما یک خودباوری ایجاد کرد که امروز نیاز داریم آن خودباوری را دوباره لمس کنیم، به طوری که در آن زمان 8 سال مردم ما با دست خالی و تکیه بر اندوخته‌های داخلی در مقابل قدرت‌های جهان ایستادند و کشورشان را حفظ کردند. به عبارتی مردم خودشان جنگ را اداره کردند و هیچ کشوری به ما کمک نکرد، همه آنچه از جنگ باقی مانده حاکی از حضور فعال مردم در جنگ است. لذا این خودباوری در عرصه نظامی تا جایی پیش رفت که امروز به رشدی رسیده که آمریکایی‌ها نتوانستند ما را در این زمینه بترسانند. به طوری که وقتی انواع ناو و تجهیزات جنگی آمریکا به خلیج‌فارس آمد، نتوانستند خدشه‌ای به روحیه مردم ما وارد کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی