گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی: برای برون رفت از پیچ امروز نیاز به تعامل سازنده با چین و روسیه داریم

عضو کمیسیون پول و سرمایه گفت: در شرایط فعلی باید کاری را انجام بدهیم که منافع ملی ما حفظ و کمترین فشار به معیشت اقتصادی مردم وارد شود. اگر قرار است با پیوستن به FATF فشار کمتر شود، باید آنرا بپذیریم.

1398/03/22
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل الزامات پیوستن به اف ای تی اف در چارچوب رویکردهای اقتصادی و پولی بانکی هزینه و فایده) با حضور دکتر احمد کیمیایی، عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

احمد کیمیایی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اکنون که وضعیت اقتصاد ما دارای زنجیره‌ای از مشکلات است، یعنی تنها تحریم‌ها موثر نیست لذا باید توامان حرکت کنیم تا بتوانیم مسیری را به سرانجام برسانیم. همه تصور می‌کنند FATF که پذیرفته شود، همه چیز تحت نظارت شدید قرار می‌گیرد، در حالی که باید پرسید همه کشورهایی که عضو FATF هستند، زیرمیز کاری نمی‌کنند؟ آیا ممکن است بخواهند به نهادی کمک کنند که نخواهند نامشان فاش شود؟ کشورهای عضو FATF چنین مبادلاتی دارند از جمله انگلیس، آمریکا و عربستان. آنها هم حتما کارهایی می‌کنند که گزارش آن را به نهادهای مالی نمی‌دهند.

وی افزود: حالا به این شکل نیست که وقتی عضو FATF شدیم، هر کاری کردیم باید گزارشش را به FATF بدهیم. خیلی از کشورها کارهایی می‌کنند که گزارشی به FATF نمی‌دهند و ما هم می‌توانیم کارهایی بکنیم و گزارش آنرا به FATF ندهیم. اما با تحریم‌هایی جدیدی که آمریکا درباره پتروشیمی ما انجام داد و نفتی که قبلا تحریم شده، کار بسیار پیچیده خواهد شد و نمی‌دانم برای گذر از این بحران چه می‌خواهند بکنند. در وضعیت کنونی که ما در تحریم شدید هستیم، چه به FATF بپیوندیم و چه نپیوندیم، وقتی نفت را به شرکت‌های یا کشورهایی بفروشیم، وقتی آمریکا متوجه شود، آن کشور یا شرکت را مشمول مجازات‌های خودش قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ادامه داد: در این وضعیت ما باید با 15 کشوری که مرز مشترک داریم، یارگیری و شرکای سنتی خودمان را حفظ کنیم تا از این وضعیت خارج شویم. متاسفانه امروز سکان ایالات‌متحده به دست فرد نادان و دیوانه‌ای افتاده است و تنها از برجام خارج نشده، بلکه طبق فهرستی که چند وقت پیش صداوسیما اعلام کرد، ترامپ از توافق‌های بسیاری خارج شده است. شرایط به گونه ای نیست که به دلیل اعتماد نداشتن به ترامپ وارد هیچ پیمان یا قراردادی نشویم. در حال حاضر هیچ کس به ترامپ اعتماد ندارد اما در شرایط فعلی کشور ما چاره‌ای نداریم که به شکلی با ترامپ کنار بیاییم، زیرا این فرد تا دو سال آینده و به شکل بدتر آن 6 سال دیگر در مسند کاخ سفید حضور خواهد داشت.

احمد کیمیایی گفت: به هر حال باید کاری را انجام بدهیم که منافع ملی ما حفظ شود و کمترین فشار به معیشت اقتصادی مردم وارد شود. اگر قرار است با پیوستن به FATF فشار کمتر شود، باید آنرا بپذیریم. لذا در این شرایط باید حتما منافع ملی را در نظر بگیریم. بحث FATF نیز به لحاظ اقتصادی با توجه به سخنرانی وزیرامورخارجه در اتاق بازرگانی می‌تواند به شکلی تصویب شود که با افزودن بندها یا تبصره‌هایی با کمتر هزینه را برای کشور در پی داشته باشد. در حال حاضر مجمع تشخیص مصلحت نیز درصدد است که برخی از مفاد FATF را کم یا زیاد کند و به قولی آنرا به صورت مشروط تصویب کند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگر ما بتوانیم راه تامل را با کشورهای روسیه و چین هموار کنیم و آنها را در کنار خودمان داشته باشیم، بهتر می‌توانیم از این پیچ عبور کنیم. از سویی من در بحث های سیاسی صاحب نظر نیستم اما درباره موضوعات پولی و مالی با توجه به بحث‌های مختلفی که در کمیسیون‌های اتاق بازرگانی داشتیم، باید بگویم سخنانی که آقای ظهره‌وند درباره برجام زدند و گفتند آنرا شیر یا خط کردند و به تصویب رساندند، اصلا درست نیست، چون این حرف‌ها نظام را زیر سوال می‌برد. دو سال در بالاترین سطح درباره برجام بحث شد و رهبری به جد پشت سر دیپلمات‌ها ایستادند. اگر فردی مخالف FATF است باید راهکار ارائه کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی