گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برزگر: 32 کشور درگیر تحریم‌های آمریکا عضو FATF، تحریم‌ها را دور می‌زنن

جلال برزگر گفت: اکنون بانک‌های ایرانی در اروپا فعال هستند و با همین گروه ویژه اقدام مالی کار می‌کنند. به عبارتی ما در رویکرد فعلی با FATF کار می‌کنیم اما ویترین آنرا خراب کردیم و می‌گوییم ما قانون FATF را تصویب نکردیم!

1398/03/23
|
09:48

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ابعاد پیوستن به اف ای تی اف و نسبت آن با نظام تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران و پیش شرط‌های اروپا) در ادامه با حضور جلال برزگر، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برجام و FATF به لحاظ ماهیت شبیه یکدیگر نیستند اما بر همدیگر تاثیرگذارند. از سوی نام FATF قدری نام پرطمطراق است و غلط‌انداز، برخی می‌گویند وای چه اسم ترسناکی. بهتر است بگوییم گروه ویژه اقدام مالی یا نهاد مقابله با جرایم مالی. سال 1989 تشکیل شده با سازمان‌ها و جزایری که عضو آن هستند بیش از 193 ملل متحد عضو دارد، یعنی تقریبا 204 عضو دارد و از کشورها دو سوال اساسی می‌پرسد؛ آیا در قوانین‌تان قانون مبارزه با پولشویی دارید یا خیر؟ همچنین قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم دارید یا خیر؟

وی افزود: اما چون ما تحریم هستیم و در شرایط ویژه‌ای قرار داریم، پیوستن به کنوانسیون‌های‌بین‌المللی با تاخیر و احتیاط بیشتری صورت می‌گیرد، حال اینکه 32 کشور از جمله کوبا، سوریه، میانمار، روسیه و چین درجات مختلف تحریم را از سوی آمریکا متحمل شدند، اما همه این 32 کشور به نوعی مشغول دور زدن تحریم هستند و هیچ کدام از این کشورها تا به حال نه تنها پیوستن به FATF را مانع دور زدم تحریم‌ها ندانستند، بلکه آنرا ابزاری در دور زدن تحریم‌ها در کنار دیگر ابزارها می‌دانند. لذا این سخن که بگوییم FATF خوب است اما چون ما در دوران تحریم هستیم، نمی‌توانیم به آن بپیوندیم، سخن درستی نیست یا به قول برخی از دوستان مخالف FATF قفلی بر دیگر قفل‌ها بیفراییم، سخن عاقلانه‌ای نیست.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: وضعیت ما در سیستم بانکی و مالی به دلیل تحریم‌های یک جانبه آمریکا و فشاری که به کل دنیا می‌آورد، خیلی بد است. اما همین الان بانک‌های ایرانی در اروپا فعال هستند و با همین گروه ویژه اقدام مالی کار می‌کنند. به عبارتی ما در رویکرد فعلی با FATF کار می‌کنیم اما ویترین آنرا خراب کردیم و می‌گوییم ما قانون FATF را تصویب نکردیم و خود را در زمره کشورهای مثل کنگو قرار می‌دهیم.

جلال برزگر گفت: آیا با FATF مشکلی از اقتصاد ما حل می‌شود یا خیر؟ این سوال به نظرم به طور اساسی غلط است یا آن‌قدر پیش پا افتاده است که جای شرح ندارد. درست مثل این می‌ماند که بگوییم اگر شما خوب درس بخوانید کشاورزی ایران پیشرفت می‌کند؟ یکی از الزامات پیشرفت کشاورزی خوب درس خواندن بچه‌ها در این رشته است اما این دلیل نمی‌شود، وقتی در این رشته تحصیل کردید، دشمنی‌های آمریکا را هم در نظر بگیرید. اگر کار با استانداردهای جهانی مثل همین گروه ویژه اقدام مالی و عضو شدن در اینترپل یا هر نهاد بین‌المللی دیگر امتیاز دادن به غرب است در FATF نیز کار با استانداردهای جهانی نیز امتیاز دادن به غرب است. اگر این نوع همکاری‌ها فنی است، FATF نیز فنی است اما اگر فنی سیاسی است، FATF نیز فنی سیاسی به شمار می‌آید.

وی افزود: خود مسئولان FATF شگفت‌زده هستند که این گروه ویژه اقدام مالی در جمهوری‌اسلامی تیتر نخست است، در هیچ جای دنیا با FATF چنین برخوردی نشده و ما دائم در تکرار می‌کنیم ما استثنایی هستیم و به این استثنایی بودن تاکید می‌کنیم بعد به خودمان گل می‌زنیم به آن افتخار هم می‌کنیم. پس از 11 سپتامبر پرواز هواپیما دارای یکسری قواعد خاص شد، پرواز پول نیز قواعد و مقرراتی دارد که هر روز نیز دشوارتر می‌شود، شما می‌توانید داخل این پرواز نیایید. شما می‌توانید برای بهبود اوضاع هر کاری می‌خواهید بکنید وقتی حتی پیمان‌های دو جانبه مالی را نیز ذیل FATF تعریف می‌کنند. لذا هر کاری که بکنیم آخر سر به FATF برمی‌گردیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی