صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

معاون واگذاری در سازمان خصوصی سازی گفت: قبل از انتقال مالکیت از بخش دولتی، فضای کسب و کار باید بهبود یابد اما این تقدم و تاخر رعایت نشده است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اصل 44 و ضرورت های خصوصی سازی در جهت بهبود فضای کسب و کار و در ارتباط تلفنی با زهره عالی پور معاون واگذاری و عضو هیئت عامل سازمان خصوصی سازی از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

عالی پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با اشاره به مفاد اصل 44 بیان کرد: اصل 44 حدود قانونی فعالیت های سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی را با تاخیری 27 ساله تعیین کرده است.

وی با اشاره به الزامات واگذاری ها به بخش خصوصی گفت: قبل از انتقال مالکیت از بخش دولتی، باید فضای کسب و کار بهبود یابد، قیمت ها آزادسازی و تکلیف تعرفه و یارانه های دولتی نیز روشن شود اما این تقدم و تاخر در این حوزه رعایت نشده چراکه متولیان امر معتقد به انجام همزمان این دو امر بودند.

عضو هیئت عامل سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: قانون اصل 44 صراحتاً بر تصویب قانون دیگری برای تسهیل محیط کسب و کار تأکید کرد که طرح آن در سالهای بعد از سوی اتاق ایران ارائه و در مجلس هم تصویب شد. این قانون تغییرات در ساختار اقتصاد از جمله واگذاری حدود 15 نهاد از جمله نهاد مقررات زدایی در وزارت اقتصاد را پیش بینی کرده است.

عالی پور تصریح کرد: هیئت مقررات زدایی با حضور مسئولان اتاق ها به صورت مرتب تشکیل جلسه می دهد و درباره مجوزها و مقررات غیرموثر تصمیم گیری و ارائه آمار می کند اما در نهایت فضا برای فعالان بخش خصوصی باید هموار شود.

معاون واگذاری سازمان خصوصی سازی با اشاره به ظرفیت قانونی در قانون برنامه پنج ساله پنجم یادآور شد: شورای گفت و گو طبق ماده 75 به ریاست وزیر اقتصاد تشکیل می شود و این فرصت خوبی برای مطرح شدن مشکلات و نقاط ضعف بخش خصوصی است.

این مقام مسئول با اشاره به موانع خصوصی سازی در کشور بیان داشت: تمام فشارها به بخش خصوصی بعد از واگذاری به سازمان خصوصی سازی وارد می شود زیرا بخش خصوصی به عنوان خریدار واحد اقتصادی دولتی از همان ابتدا درگیر مالیات و تأمین اجتماعی می شود.

وی در ادامه، انتقال مالکیت و کاهش تصدی گری را دو هدف عمده از واگذاری ها دانست و تأکید کرد: اگر این دو هدف حتی منتهی به حفظ وضع موجود هم شود ما موفق شده ایم.

عالی پور با اشاره به اقدامات سازمان خصوصی سازی برای ارزیابی واگذاری ها اظهار کرد: سازمان خصوصی سازی سالیانه به تعدادی از موسسات دانشگاهی رتبه یک ایران سفارشی را برای ارزیابی برنامه خصوصی سازی اعلام می کند.

معاون واگذاری سازمان خصوصی سازی در خاتمه با اشاره به موانع اجرای اصل 44 گفت: مهم ترین آسیب در این حوزه خارج کردن کار از فضای تخصصی است. خصوصی سازی کاری بسیار ظریف و پیچیده و در عین حال نیازمند کار تخصصی است

مرتبط با این خبر

  • هیچ حرکتی علیه جمهوری اسلامی بی‌پاسخ نمی‌ماند

  • اروپا و امریکا تنش آفرینان خلیج فارس

  • دنیا برای تامین امنیت تنگه هرمز باید قدردان ایران باشد

  • نمی‌توان درباره فساد با مردم تبانی کرد

  • عده ای به غلط تصور کردند دولت اصلاحات تحریم را دفع می کند!

  • مرگ برجام نباید پای ایران نوشته شود

  • نظارت استصوابی از بدو تدوین قوانین انتخاباتی کشور وجود داشت

  • تغییر اعضای شورای نگهبان برای حفظ ثبات و استقلال آن است

  • مصوبات پیش از آنکه لباس قانون بر تن کنند، باید به تائید شورای نگهبان برسد

  • منتقدان شورای نگهبان از عملکرد این نهاد بی اطلاعند