صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

هادی ثروتی نفت، حمایت از اسرائیل و حکام مرتجع خلیج‌فارس را جزء ماموریت‌های امریکا در منطقه دانست و افزود: نمی‌توانیم مقابل آمریکا دست بسته بایستیم و هر چه گفتند تسلیم شویم، استراتژی ما دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل پیشنهاد مذاکره ترامپ و اینکه این پیشنهاد راهگشای برجام یا طرح فریب) با حضور هادی ثروتی، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکایی‌ها در برخورد نرم، یک برخورد چند سطحی را مورد توجه قرار دادند، یکی از مولفان آمریکایی در بررسی وضعیت میان ایران و آمریکا کتابی با عنوان «کدام گزینه به سمت ایران» منتشر کرده که در این اثر اعتقاد دارد، آمریکا تمامی سطوح برخورد با جمهوری‌اسلامی را در طول زمان از جمله برخورد دیپلماتیک کم شدت، کودتا، تجزیه و جنگ تمام عیار داشته، اما موفق نبوده است. اما اینکه آمریکایی‌ها در طول زمان مجبور شدند در معادلات خاورمیانه در مواجه با جمهوری‌اسلامی، عقب‌نشینی مرحله به مرحله داشته باشند، نشان از عدم موفقیت آمریکایی‌ها در اتخاذ راهبردهای خودشان در منطقه غرب‌آسیا و برخورد با جمهوری‌اسلامی دارد.

وی افزود: در دوره اوباما، سطوح تعارضات به مرحله‌ای رسید که امریکایی‌ها متوجه شدند در برخورد چند سطحی با جمهوری‌اسلامی موفق نیستند، لذا اوباما به قول مقام معظم رهبری نامه‌های «فدایت شوم» فرستاد و درخواست مذاکره کرد. اگرچه از این مذاکرات چیزی نصیب جمهوری‌اسلامی نمی‌شد و بازی به نام مذاکره راه انداختند، اما برخی از جریان‌های داخل ایران و به ویژه مدیریت اجرایی کشور از این قضیه استقبال کردند و جمهوری‌اسلامی وارد این بازی شد که برجامی شکل گرفت که در طول پروسه برجام امریکایی‌ها زیر میز زدند و از 5+1 خارج شدند.

استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون نیز ترامپ اعتقاد دارد که سطوح تعارضات میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا تنها در بحث هسته‌ای نیست و در بحث موشکی، اقتدار منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی، طرح صلح خاورمیانه، بحث تروریسم و حقوق بشر و مسائلی که در آینده اتفاق خواهد افتاد، مشکل وجود دارد و این مسائل مورد اختلاف میان دو کشور باید حل شود و اوباما اشتباه کرد و برجام دستاوردی نداشت، بنابراین باید از آن خارج شویم. پس از خروج ترامپ از برجام، شروع به تحرکاتی کرد که در نهایت به فکر تبادل پیام‌هایی افتاد تا بار دیگر جمهوری‌اسلامی را به مذاکره دعوت کند.

هادی ثروتی گفت: اما پیام‌هایی که ترامپ در کنار برخوردهای چند سطحی مانند تحریم اقتصادی و فشارهای متعارف و غیرمتعارفی که می‌آورند و در عدم به جای آوردن تعهدات خودشان در برجام و بسیاری از مولفه‌های تحریمی فشار را به سطحی آوردند که برای جمهوری‌اسلامی دو گزینه پیش رو گذاشتند که مذاکره را بپذیرید یا القای اینکه ممکن است جنگی اتفاق بیفتد. جمهوری‌اسلامی در برابر رویکردی که ترامپ در پیش گرفته برخورد مقتدرانه رهبری در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن فضا و راهبردی را برای خود ترسیم کرد که در این راهبرد مقاومت تنها راه جمهوری‌اسلامی است تا اینکه بتواند به خواسته‌ها و مطالبات برحقش برسد. البته این مقاومت باید مقتدرانه، شجاعانه و هوشمندانه باشد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در واقع در معادلات منطقه‌ای آمریکاست که به ما احتیاج دارد، زیرا آمریکایی‌ها با وقوع انقلاب اسلامی، از داشتن رابطه با کشور استراتژیکی مانند ایران محروم شدند و تلاش کردند به هر شکلی که می‌توانند برگردند اما نتوانستند. از طرفی با شکل‌گیری نظام جمهوری‌اسلامی و نفوذی که به مرور در منطقه پیدا کرد، در واقعیت محدوده خلیج‌فارس قلمرو و محل زندگی سرزمینی ماست و برای آمریکایی‌ها جزء منافع حیاتی. لذا بحث نفت، حمایت از اسرائیل و حکام مرتجع خلیج‌فارس را جزء ماموریت‌های خودشان تعریف می‌کنند، مسائلی که در استراتژی امنیت ملی آمریکا وجود دارد. لذا این مسائل یک نوع تعارض منافع به وجود می‌آورد، از سویی ما هم نمی‌توانیم در مقابل آمریکا دست بسته بایستیم و هر چه گفتند تسلیم شویم، استراتژی ما دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است.

مرتبط با این خبر