گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: ادعای مذاکره بدون پیش‌شرط ترامپ، یک فریب است

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ادعای مذاکره بدون پیش‌شرط ترامپ، یک فریب است! در حالی ترامپ ادعای مذاکره با جمهوری اسلامی را دارد که تحریم‌های دشوار نسبت به کشور ما ادامه دارد و تحریم‌های بیشتری را نیز اعمال می‌کند.

1398/04/02
|
15:03
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل پیشنهاد مذاکره ترامپ و اینکه این پیشنهاد راهگشای برجام یا طرح فریب) با حضور مجتبی رضاخواه، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر تجربه مذاکره جلوی چشم ماست، بالاخره در طول برجام مذاکرات مفصلی انجام شد که بتوانیم به توافقی برسیم. اگرچه قبل از این مذاکرات تصورمان بر این بود که از این مذاکرات قرار است، منافعی به دست بیاوریم. لذا حاضر شدیم یکسری امتیازاتی بدهیم که منوط به اینکه به منافعی دست پیدا کنیم. آن زمان به این شکل تحلیل می‌شد که ارزش دارد که تعهداتی را بپذیریم که در مقابل آن به منافعی برسیم. اما تجربه نشان داد که این تصور، تصور اشتباهی بوده است.

وی افزود: به عبارتی برخورد آمریکا و هم کشورهای اروپایی نشان داد که هدف آنها از مذاکره رسیدن به یک توافق نبوده است، بلکه می‌توان نام آن را عملیات فریب گذاشت. به شکلی که قرار بوده این‌طور نقش بازی کنند که در ظاهر قرار است چیزی را به دست بیاوریم و بعد از اینکه تعهدات را انجام دادیم، برای ما تنبیهاتی انجام دادند که اگر ما آن تعهدات را انجام دهیم، چه می‌شود. اما خودشان در واقع مجبور به انجام هیچ هیچ تعهدی نسبت به ما نبودند. لذا این یک تجربه جلوی چشمان ماست و طرف غربی مذاکره را به این دلیل مطرح می‌کند که بتواند با وعده سر خرمن یا پذیرفتن تعهدات بسیار ناچیز و کوتاه مدت امتیازات عمده و کلانی را از جمهوری‌اسلامی بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر آمریکا متوجه است که یکسری امتیازات را در زمان اوباما از جمهوری‌اسلامی گرفته و اکنون زمان گرفتن امتیازات بیشتر است. برای همین ترامپ در یک سال گذشته و پس از خروج از برجام، سعی کرد با اعمال تحریم‌هایی فشار اقتصادی به کشور ما وارد کند که بر مبنای آن بگوید اگر می‌خواهید وضعتان خوب شود، با من مذاکره کنید و به من امتیاز بدهید. امتیازاتی که می‌خواهد از ما بگیرد، چیست و چه ارزشی دارند؟ در مقابل آنچه که به ما می‌خواهد بدهد چیست؟ آیا آنچه که می‌خواهیم با هم مبادله کنیم، با هم تناسبی دارد؟ تجربه برجام نشان داد که تعهدات ما در مقابل امتیازات غرب تناسبی نداشت و ترامپ می‌خواهد از تجربه برجام استفاده کند و یکسری امتیازاتی را از ما بگیرد به اصطلاح خودش با هزینه‌های بسیار کم برای غرب.

مجتبی رضاخواه گفت: تجربه و رفتارهای ترامپ نشان می‌دهد آنچه رئیس‌جمهور آمریکا به آن ادعا می‌کند، یعنی مذاکره بدون هیچ پیش‌شرطی، یک فریب است. چه ادعا و نشانه‌ای نسبت به فریب بودن اعلام مذاکره ترامپ با جمهوری اسلامی وجود دارد؟ در حالی ترامپ ادعای مذاکره با جمهوری اسلامی را دارد که تحریم‌های دشوار نسبت به کشور ما ادامه دارد و تحریم‌های بیشتری را نیز اعمال می‌کند. بنابراین اگر هدف ترامپ به مذاکره بود و برای این نیت اعتمادسازی میان دو طرف را انجام داده، چرا در حال حاضر دست به تحریم‌های بیشتر نسبت به جمهوری‌اسلامی زده است؟

وی در مصاحبه با رادیوگفت وگو بیان کرد: چرا ترامپ با ادعای مذاکره، گزینه جنگ را هم مطرح می‌کند؟ به این دلیل که هنوز تحریم‌ها جمهوری‌اسلامی را وادار به تسلیم نکرده است، یعنی باعث نشده که ما به مذاکره ورود پیدا کنیم. ضمن اینکه اگر پای ما در شرایط فعلی به میز مذاکره باز شود، به این مفهوم است که باید امتیاز بدهیم و مردم ما بعد از ورود به مذاکره این تلقی را خواهند کرد که بعد از مذاکره شرایط باید بهتر شود و برای بهتر شدن شرایط، آمریکایی‌ها سعی می‌کنند امتیازات زیادی را از ما بگیرند که مثلا وعده‌های سرخرمنی بدهند و نهایتا همان پروسه‌ای که در زمان برجام آغاز شد و ما در یک چرخه تکراری بیفتیم که دائم امتیاز بدهیم و هیچ عایدی نداشته باشیم و مرتب وضعمان بدتر خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی