صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ترامپ مدعی است، به دلیل کشته شدن آدم‌ها، جلوی حمله به ایران را گرفتم؛ چنین ادعایی، دروغ است که از سوی یک سیاستمدار مطرح می‌شود، چون برای آمریکایی‌ها، منافعشان بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل پیشنهاد مذاکره ترامپ و اینکه این پیشنهاد راهگشای برجام یا طرح فریب) در ارتباط تلفنی با افشین زرگر، کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

افشین زرگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم به طور کلی در سیاست خارجی ترامپ گزینه نظامی هرگز در اولویت نبوده، با توجه به برنامه‌هایی که ترامپ از قبل دنبال کرده، شخصیت و رویکردی که ترامپ در پیش گرفته است، تلاش داشته که چند مساله بین‌المللی مهمی که ایالات‌متحده در آنها درگیر است، از طریق مذاکره حل کند، به طور مثال ما مساله کره یا نمونه‌های دیگر را می‌بینیم که آمریکا در این دوره از طریق فشار سعی می‌کند، طرف مقابل خودش را وارد مذاکره کند. به نظرم در حال حاضر نیز ایالات‌متحده تمام تلاشش بر این است که با فشارهای همه جانبه جمهوری‌اسلامی را پای میز مذاکره بیاورد.

وی افزود: در کل رویکردی که جمهوری‌اسلامی در ماه‌های اخیر در پیش گرفته، رویکردی بر اساس دفاع از پرستیژ خودش است و در نظام بین‌الملل و در تامین منافع ملی، فاکتور سوم، تامین پرستیژ است، یعنی کشورها تلاش می‌کنند از پرستیژشان در نظام بین‌الملل دفاع کنند، اگر جمهوری‌اسلامی وارد مذاکره با آمریکا می‌شد، با پیش‌شرط‌هایی که آمریکا در نظر گرفته بود یا تحت فشارهایی که برای ایران وجود داشت، قبول می‌کرد وارد مذاکره شود، می‌توانست برای ایران افت پرستیز داشته باشد. اما به نظرم جمهوری‌اسلامی طی ماه‌های اخیر توانسته با مواضع درستی که اتخاذ کند، از پرستیژش دفاع کند و ایالات‌متحده تمام تلاشش در این است که نهایتا از طریق مسالمت‌آمیز این مساله حل شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: جمهوری‌اسلامی نیز بر مبنای منافع و تصمیماتی که سیاستگذارانش در پیش می‌گیرند می‌تواند وارد مذاکره شود یا خیر. به نظرم بر اساس صحبت‌هایی که شنیده می‌شود و فشارها و تنش‌هایی که آمریکایی‌ها در سطح منطقه ایجاد می‌کنند، در نهایت همه در سمتی است که جمهوری‌اسلامی را مثل کره شمالی در مذاکرات حاضر کنند و از آن طریق بتوانند به منافع‌شان دست پیدا کنند.

افشین زرگر گفت: آمریکا نه درباره ایران بلکه در مورد گزینه‌های دیگر نیز تلاش می‌کند که ابتدا با مذاکره، تهدید و فشار مسائل را حل کند نه توسل به جنگ. لذا در صدد است با هزینه کم و بدون به راه انداختن جنگ به منافعش دست پیدا کند. در حال حاضر نیز همین مساله مطرح است، اگر دقت کنید، ایران‌هراسی که آمریکایی‌ها دنبال کردند و ایجاد رعب و وحشت در منطقه به وجود آوردند. اما به هر حال آمریکایی‌ها در قدم نخست می‌خواهند طرف مقابل را بدون درگیری وادار کنند که امتیاز بدهد. در مراحل بعدی اگر شرایط را مهیا ببینند، وارد اقدام نظامی هم می‌شوند.

وی افزود: من به طور کلی به ویژه در چند سال اخیر نظرم همیشه این بوده که ایالات‌متحده به هیچ وجه با ایران وارد درگیری مستقیم نخواهد شد. بنابر موقعیت استراتژیک ایران و حضور در منطقه، تاثیری که در معادلات منطقه خاورمیانه و نظام بین‌الملل و از جمله تاثیری که در الگوهای نظم‌دهی در منطقه دارد، آمریکایی‌ها به دنبال درگیری مستقیم با ایران نخواهند بود، چون آمریکا در اعلان گزینه جنک، بلوف می‌زند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: از سوی دیگر مگر آمریکایی‌ها در جنگ‌هایی که به راه انداختند، دغدغه نیروی انسانی و حقوق بشر دارند! در بسیاری از کشورها و مناطق وارد شدند و افراد بی‌گناه زیادی را نیز کشتند، در حالی که ترامپ در صحبتش اشاره می‌کند؛ وقتی یکی از ژنرال‌ها خبر داد که در صورت حمله 150 نفر کشته خواهند شد، جلوی حمله را گرفتم. مشخص است که چنین سخنی یک دروغ بزرگ است. دروغی که از سوی یک سیاستمدار مطرح می‌شود و بی‌تردید هیچ‌کس این دروغ را نمی‌پذیرد، چون برای آمریکایی‌ها منافعشان بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

مرتبط با این خبر

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • سیاست‌های ترامپ آمریکا را در آینده با چالش جدی مواجه می‌کند

  • ونزوئلا لقمه ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکایی ها پایین برود

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • ترامپ آینده پر تنشی را در آمریکا پیش رو دارد

  • شاهد رفتارهای غیر منطقی ترامپ در عرصه بین المللی هستیم

  • اکنون این فضا وجود دارد که بحث استیضاح ترامپ بصورت جدی در کنگره مطرح شود

  • استیضاح ترامپ در هر صورت به ضرر کاخ سفید است +صوت

  • دموکرات‌ها شانس بالایی در کنگره و مجلس نمایندگان می بینند