گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دهقان: جنگ افروزی در منطقه؛ تهدیدی برای امنیت اروپا

محمود دهقان جنگ در غرب آسیا را تهدید کننده اروپا دانست و گفت: روسیه و چین خواستار متعهد ماندن جمهوری‌اسلامی در برجام هستند و گام‌های دوم و سوم را خروج از برجام تلقی می‌کنند.

1398/04/03
|
12:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی گام‌های جدید فنی و سیاسی ایران برای مقابله موثر با بی‌عملی اروپا در قبال برجام) در ارتباط تلفنی با محمود دهقان، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمود دهقان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگر جمهوری اسلامی از برجام خارج شود، به طور قطع درگیری در منطقه رخ خواهد داد و تقریبا 20 میلیون نفر از افغانستان، عراق، پاکستان و ایران به صورت مهاجر سمت اروپا خواهند رفت و مرزهای امنیتی اروپا از مرز ترکیه فراتر خواهد رفت و قطعا به ایتالیا، آلمان و فرانسه نیز خواهد کشید. لذا نخستین قربانی، خروج ایران از برجام اتحادیه اروپاست که باید با تشکیلاتی که با زحمت ایجاد کرده، خداحافظی کند و بعد درگیر موج مهاجرت‌های بی‌رویه و پس از آن منتظر جریان‌های دیگر باشد.

وی افزود: وقتی جمهوری اسلامی از برجام خارج شود، عملیات ماشه عمل می‌کند و دوباره اوضاع برمی‌گردد و ما تبدیل به تهدید‌کننده صلح بین‌المللی می‌شویم و طبیعی است آمریکا که از برجام خارج شده، منتظر فرصت است تا با فشاری که بر جمهوری‌اسلامی وارد می‌کند، از برجام خارج شود، در حالی که در یک سال گذشته این فرصت به بازی آمریکا داده نشد و حالا که چنین چیزی رخ دهد، شورای امنیت را بدبین می‌کند و شک نداشته باشید که درگیری نظامی شکل می‌گیرد.

استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی یک معاهده بین‌المللی را امضاء می‌کنیم باید بپذیریم که بخشی از این معاهده دست ما نیست، در نظام جهان، ما بپذیریم یا نپذیریم طرفدار نظام سلسله مراتبی قدرت است، به طوری که در سازمان ملل که عضو آن هستیم و همه کشورهای جهان در آن عضویت دارند و دایم قطعنامه‌هایش بالا و پایین می‌شود و در این نظام اقتصادی که 198 کشور جهان در مجمع عمومی مصوبه‌ای را تصویب می‌کنند که لازم الاجرا نمی‌شود. اما یک کشور در شورای امنیت یک مصوبه تنظیم می‌کند، به لازم الاجرا تبدیل می‌شود، چنین کشورهایی نظام جهانی را در جنگ جهانی دوم میان خودشان تقسیم کردند.

محمود دهقان گفت: اما کشورهایی مانند ما که نه ابرقدرت هستند نه می‌خواهند تغییر صد در صد بکنند، ناچار است در چارچوب نظام بین‌الملل حرکات دیپلماتیکی انجام دهند که موانعی برای رسیدن قدرت‌های متجاوز در رسیدن به هدف‌هایشان ایجاد کنند و حداقلی از آنچه مدنظرش است، به دست بیاورند. لذا کسانی که برجام را نقد می‌کنند، واقع‌بینانه نسبت به مسائل جهان برخورد نمی‌کنند. برای نمونه پیوستن به FATF تقریبا 196 کشور جهان به آن پیوستند در این میان تنها و ما و کره شمالی ماندیم! و نقد می‌کنند که تصویب FATF خلاف منافع ملی کشور است، یعنی 196 کشور جهان خلاف منافع ملی عمل می‌کنند و تنها ما و کره شمالی فهمیدیم منافع ملی چیست و FATF را تصویب نمی‌کنیم.

وی افزود: لذا اینستکسی که اروپا برای ما ایجاد کرده، در حال حاضر کاربردی ندارد، زیرا رئیس بانک مرکزی ما می‌گوید اروپا از طریق اینستکس باید از ما نفت خریداری کند، اما مقدمات آن فراهم نیست. در مقابل اروپایی‌ها می‌گویند نمی‌توانند از ما نفت خریداری و پول را به حساب ما واریز کنند، چون ایران پالرمو و FATF را تائید نکرده است. ایران می‌خواهد سازو کارهای اروپا را نپذیرد اما پول اروپا را می‌خواهد. منظور من از ترسیم این فضا این است که باید واقع‌بینانه به مسائل جهانی نگاه کنیم. بحث مقاومت و مقابله یک طرف قضیه است و بحث استفاده از دیپلماسی و قدرت چانه‌زنی طرف دیگر قضیه است. از سوی دیگر فهم درست مسائل نظام بین‌الملل برای اینکه تصمیم درستی بگیریم.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در حالی ما نسبت به تغییر برخی از تعهدات برجام حرکت می‌کنیم که دوستان ما روسیه و چین نیز با این رویکرد موافقت ندارند و خواستار حضور جمهوری‌اسلامی در برجام و متعهد ماندن نسبت به مفاد آن هستند و گام‌های دوم و سوم ما را خروج از برجام تلقی می‌کنند. بنابراین باید بگویم ما در رابطه با برجام باید ساز و کارهایی را در پیش بگیریم که عملیات اقتصادی اروپا را در کشور فراهم کنیم و مسائل اقتصادی را با نگاه سیاسی پیش نبریم. زیرا علاوه بر اروپا، حتی روسیه و چین نتوانستند در مسائل اقتصادی ما همراهی کنند. برای همین باید به مسائل اقتصادی جدا از سیاست نگاه کرد و رویکردی در پیش گرفت که حداقل روسیه و چین بتوانند با ما ارتباط اقتصادی داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی