گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل خاورمیانه: منفعت‌طلبی آمریکا گروه منافقین را از فهرست سیاه خارج کرد

تحلیلگر مسائل خاورمیانه منفعت‌طلبی آمریکا راموجب خروج گروه منافقین رالیست سیاه دانست وگفت: وقتی آمریکا با کمک داعش نتوانست حکومت بشار اسد را از بین ببرد، با ائتلافی جدید و به ظاهر حذف داعش به سمت تجزیه سوریه پیش رفت.

1398/04/12
|
09:13

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقش آمریکا و حمایت آشکار از گروهک های تروریستی؛ از حمایت منافقین تا حمایت از داعش) با حضور دکتر رضا حجت، استاد دانشگاه و تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا حجت در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: نیاز به ماندگاری برای منافقین مهم است که این نیاز به ماندگاری منافقین همزمان با نیاز اطلاعاتی آمریکا در منطقه خاورمیانه می‌شود. بنابراین نیاز ماندگاری منافقین و نیاز اطلاعاتی آمریکا گرهی ایجاد می‌کند میان این دو که به هم نزدیک شوند. در چنین شرایطی مشاهده می‌کنیم که به راحتی نه تنها می‌تواند از گروه سیاه و فهرست تروریستی خارج شود، بلکه به شکل مستقیم می‌تواند مورد حمایت قرار گیرد.

وی افزود: شکل حمایت مستقیم به صورتی بود که در نشست‌های جمهوری‌خواهان و کنگره راه پیدا کردند، لذا نه تنها گروه تروریستی شناخته نمی‌شوند، بلکه ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی به شکل لابی‌های خاص خودشان برقرار می‌کنند. بنابراین این دو تغییر باعث می‌شود که آمریکا و منافقین به هم نزدیک شوند.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه ادامه داد: از طرفی بحث تغییر در نیروهای تروریستی یا مخالف هر طیف یا سیستمی در هر قاعده سیاسی دنیا، فقط متعلق به داعش و القاعده نیست. به طوری‌که خود سیاستمداران و دولت‌مردان آمریکا به شکل علنی اعلام کردند که آنها، مجاهدین در افغانستان را به وجود آوردند. اما یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای آمریکا، اروپا و عمده کشورهای غربی بحث رسانه است، رسانه‌ای که وانموده است، یعنی آنچه هست، نمایانده نمی‌شوند بلکه آنچه باید نمایانده شود، در رسانه‌ها بازگویی می‌شود. درباره پس از چند سال ائتلاف آمریکا و غرب با کشورهای عرب منطقه، داعش به مرور پویاتر و گسترده‌تر می‌شود.

رضا حجت گفت: داعش به مروز زنده‌تر و مناطق سرزمینی خودش را گسترش می‌دهد تا اینکه جمهوری اسلامی و کشورهایی که داعش در آنها حضور داشته است و هم کشورهایی که مخالف حضور چنین تروریست‌هایی در منطقه هستند، واکنش نشان می‌دهند و یک ائتلاف جدیدی را به وجود می‌آوردند. به طوری که از عراق، لبنان، سوریه، روسیه و حتی یمن به این قضیه ورود پیدا می‌کنند و پس از این ائتلاف شاهد هستیم که گروه‌های مختلفی در منطقه برای مقابله با این طیف ساخته می‌شود که در واقع چه قدر شهید داده شد تا این اتفاق بیفتد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی از سوی جمهوری‌اسلامی به طور رسمی اعلام می‌شود که دو ماه بعد داعش از بین خواهد رفت، حال ترامپ که به اعتراف خودش داعش ساخته آمریکاست، در منطقه دست به یک‌سری فعالیت‌های رسانه‌ای می‌زند و باز دیگری را انجام می‌دهد و ترامپ اعلام می‌کند به زودی داعش را از بین می‌بریم. چه چیزی باعث تغییر بازی آمریکا شد؟ در سوریه به آن شکلی که می‌خواستند نتوانستند حکومت بشار اسد را از بین ببرند و حکومت اسد حفظ شد و تحت تسلط عربستان و پس از آن آمریکا و اروپا قرار نگرفت، لذا آمریکا و ائتلافش به سمت تجزیه سوریه پیش می‌روند.

تحلیگر مسائل خاورمیانه ادامه داد: آمریکایی‌ها با یکسری گروه‌های سوری که به دنبال استقلال هستند، ائتلاف دیگری را شکل می‌دهد. آنها بازی جدید را با تشکیل ائتلاف و اتحاد جدید به راه می‌اندازند تا بگویند با این رویکرد می‌خواهند داعش را از منطقه حذف کنند. اما در اینجا دیگر بحث از این بردن داعش مطرح نیست، زیرا داعش از بین رفته، از سوی دیگر در منطقه این نیاز احساس می‌شود که در سوریه تجزیه‌ای صورت بگیرد. از طرفی مساله استقلال اقلیم کردستان به وجود می‌آید و بعد اختلاف میان ترکیه عضو مسلمان ناتو و متحد آمریکا و غرب پیدا می‌شود. علت این اختلاف برای آن است که نیاز به تجزیه‌ای که آمریکا در سوریه دنبال می‌کند موجب آسیب به منافع ترکیه می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی