گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد روابط بین‌الملل: فشار شدید به اروپایی ها منجر به عملیاتی شدن اینستکس

استاد روابط بین‌الملل گفت: ساز و کار اینستکس در صورتی قابل عملیاتی شدن است که اروپایی‌ها تحت فشار شدید قرار بگیرند، چون در یک روال عادی و گرفتن فرصت در مبادلات و تعاملات با اروپا را هیچ پیشرفتی را شاهد نخواهیم بود.

1398/04/13
|
11:05
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل مذاکرات ایران و اروپا در خصوص ساز و کار مالی اینستکس، چالش‌ها و رویکردها) در ادامه با حضور دکتر غلامرضا کریمی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه خوارزمی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامرضا کریمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: کشور ما در مذاکراتی که با 5+1 داشته، ایران امتیازاتی داده است و در مقابل قرار شد که یکسری از تحریم‌ها لغو شود. بازیگری که بیشترین نقش را در اجرای این معادله داشته، آمریکا بوده که 14 ماه است از توافق خارج شده است. حال جمهوری‌اسلامی با یکسری از تعهدات مانده و تعدادی از کشورها که برخی از کشورهای اروپایی هستند که به نوعی در حوزه سیاسی و بین‌المللی تحت نفوذ و سلطه آمریکا هستند؛ یعنی توان و قدرت ویژه‌ای در نقش‌آفرینی در عرصه روابط بین‌الملل را ندارند.

وی افزود: از طرفی اینستکس یا ساز و کار مالی اروپا در چارچوب نظام بین‌الملل برای جمهوری‌اسلامی تاثیرگذار نیست. اما آمریکایی‌ها در این میان به دنبال چه بودند؟ از نظر آنها اساسا قرار نبوده که ساز و کار مالی شکل بگیرد. آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند تا بلافاصله جمهوری‌اسلامی از برجام خارج و اصلا صورت مساله پاک شود و مجددا تحریم‌های بین‌المللی برگردد و فشار و اجماع بین‌المللی علیه جمهوری‌اسلامی شکل بگیرد. اما در این میان ابتکار عملی که جمهوری‌اسلامی به خرج داده، بلافاصله خارج نشده است. به عبارتی مطابقی که آن چارچوبی که آمریکا طراحی کرده بود، جمهوری اسلامی مطابق آن حرکت نکرد.

استاد روابط بین‌الملل ادامه داد: یک سال از خروج آمریکا از برجام گذاشت و پیشنهاداتی که اروپایی‌ها به جمهوری‌اسلامی دادند، به طور اساسی وارد مرحله اجرایی هم نشده، یعنی به قدری سازوکار ضعیف است که به طور عملی جایی برای رفع مشکلات جمهوری‌اسلامی در حوزه صدور نفت، مشکلات اقتصادی و بهره‌گیری از سازوکارهای بین‌المللی مالی است، همه این فرصت‌ها را ایران به نوعی از دست داده است. از طرفی در این مقطع زمانی ساز و کار اینستکس قرار نیست، مشکل اساسی جمهوری‌اسلامی را حل کند! لذا دولت ایران بر ساز و کارهای سیاسی و امنیتی خودش ورود پیدا کرده، زیرا آمریکا از ابتدای ورود ترامپ به کاخ سفید اعلام کرد که برجام را قبول ندارد و برجام در صورتی عملیاتی خواهد شد که جمهوری‌اسلامی هرگز به ساز و کار غنی سازی نزدیک نشود و فردو به صورت کامل تعطیل شود.

غلامرضا کریمی گفت: از آنجا که جمهوری‌اسلامی نمی‌خواهد فرایند خروج از برجام به نامش ثبت شود، بلکه باید به دنیا اثابت شود که به طور اساسی کشورهای اروپایی توان انجام تعهدات داده شده در برجام را ندارند. اگرچه در زمانی که برجام در حال شکل‌گیری بود، ارتباطات خوبی با اروپا در زمینه علم و فناوری داشتیم، یعنی پروژه‌های مختلفی را در زمینه علم و فناوری پیگیری می‌کردیم. به قدری فرایندهای کار در اتحادیه اروپا پیچیده است که امکان تطبیق دادن سیستم اداری ما با آن پروژه‌ها نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت نیز امکانپدیر نیست.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: لذا ایده‌ای که اروپایی‌ها در اینستکس مطرح کردند، سیستم اقتصادی ما نمی‌تواند به آنها وارد شود و شاید برخی از شرکت‌های خصوصی بتوانند در این ساز و کار وارد شوند. از طرفی کشور به لحاظ استراتژیک نمی‌تواند منتظر تحولات به شکل اینستکس باشد. لذا پیشنهادم این است که ساز و کار اینستکس در صورتی قابل عملیاتی شدن است که اروپایی‌ها تحت فشار شدید قرار بگیرند، چون در یک روال عادی و گرفتن فرصت در مبادلات و تعاملات با اروپا را هیچ پیشرفتی را شاهد نخواهیم بود. با رویکردی که دولت و وزیرامورخارجه در نظر گرفته و تهدیدی که به کار برده، حتما رویکرد مالی اروپا عملیاتی خواهد شد. چون اتحادیه اروپا باید رویکرد خودش را تغییر دهد و قرار نیست که ایران پس از چند سال ماندن در برجام از تعهدات اروپایی‌ها بهره نگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی