صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: بنابراین اینستکس قرار نیست، معجزه بکند، بلکه اینستکس با رویکرد سیاسی در حال راه اندازی است اگرچه شکل و ساختاری که برای آن درست کردند به شکل تهاتر و با حضور یک شرکت خصوصی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل مذاکرات ایران و اروپا در خصوص ساز و کار مالی اینستکس، چالش‌ها و رویکردها) در ادامه با حضور دکتر ابوالفضل زهره‌وند، دیپلمات باسابقه کشور روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اینستکس در حال حاضر شبیه فروشگاه کوچکی است و جوابگوی نیازهای جمهوری‌اسلامی نیست و مانند یک اتاق تهاتر است که می‌تواند نیازهای یک موسسه را برآورده کند. در حالی که ایران جزء 20 کشور برتر در حوزه اقتصاد است و تشکیل چنین ساز و کار مالی از سوی اروپا قدری به جوک شبیه است. اما برخی به خروجی سیاسی این مساله نگاه می‌کنند که اگر مساله اینستکس ادامه پیدا کند و عملیاتی شود، نخست ایران را مهار می‌کند که کنش‌هایی که امروز در آستانه آنهاست به آن کنش‌ها وارد نشود و دیگری می‌تواند زمان لازم را برای غرب فراهم کند و از رهگذر این امتیاز ناچیزی که می‌دهند شاید در باغ سبزی باز کنند برای چیزی که ما وارد دور بعدی مذاکرات شویم.

وی افزود: مذاکراتی که تحت عنوان برجام دو، سه و چهار از آن یاد می‌کنند و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه اشاره کرده و حتی فرستاده مکرون به تهران نیز همین موضوع را در بحث دفاعی، موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران یادآوری کرد. از طرفی خود مکرون اعلام آمادگی کرد که به تهران سفر کند. زیرا مساله آنها، مساله سیاسی است و بحث اقتصاد در میان نیست و یک دولت را با یک شرکت خصوصی مواجه کردند. از طرفی اگر اینستکس عملیاتی شود و در این میان اختلافی به وجود بیاید، آن موقع دولت ما باید در مراجع حقوقی با یک شرکت خصوصی مواجه شود نه با یک دولت.

دیپلمات باسابقه ادامه داد: در حال حاضر در بحث برجام، میان تعهدات ما و تعهدات اروپایی‌ها یک عدم تعادل وجود دارد، در اینجا اتفاقی که روی داده، ما تعهداتمان را در برجام به جای اینکه گام به گام انجام دهیم، به صورت کلی و یک‌دفعه جلو رفتیم و در حال حاضر با یک چک برگشتی مواجه هستیم. این مشکل بزرگی است، زیرا در تجارت هم که تبادلاتی صورت می‌گیرد، ابتدا فرد تاجر همه پیش‌بینی‌ها را می‌کند و بعد وارد معامله و ایفای تعهداتش می‌شود که بداند دریافت کالای معامله شده قطعی است.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: بنابراین اینستکس قرار نیست، معجزه بکند، بلکه اینستکس با رویکرد سیاسی در حال راه اندازی است اگرچه شکل و ساختاری که برای آن درست کردند به شکل تهاتر و با حضور یک شرکت خصوصی است. اما این فعالیت اقتصادی ظاهر ماجراست و پشت آن، ماجرای سیاسی و خریدن زمان بود که تا کنون هم زمان را خریدند. اما باید دید که چرا اروپایی‌ها این‌قدر به تکاپو افتادند، بحث غنی‌سازی باعث شد که اروپایی‌ها قدری به خودشان بیایند و در ظاهر کاری بکنند. یکی دو روز بعد از قضیه غنی‌سازی ایران، وزرای خارجه سه کشور اروپایی بیانیه دادند که کار اشتباه و نابجایی است، زیرا چون ما بر طبق مفاد برجام باید تولید داشت، اگرچه نباید بیش از 300 کیلوگرم انباشت غنی‌سازی داشته باشیم.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: دلیل اینکه اروپایی‌ها به غنی‌سازی ما اشکال گرفتند، برای این است که نمی‌توانند مازاد آب سنگین ما را خریداری کنند، چون ترامپ آنرا تحریم کرده است. اما اروپایی‌ها به جای اینکه مشکل را با ترامپ حل کنند، رندی به خرج داده و توپ را به زمین ما انداختند. برای همین می‌گویم بخشی از رویکرد اروپایی‌ها در بحث برجام و اینستکس سیاسی است. لذا در اینجا که حرکتی را در فعالیت هسته‌ای آزمایش کردیم، منطبق بر مفاد برجام بوده و خروجی از آن صورت نگرفته است.

مرتبط با این خبر

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • تلاش اتحادیه اروپا برای نقش آفرینی در نشست صلح سوریه!

  • بی اعتمادی اروپا نسبت به ترامپ

  • تحریم های جدید سنا ،اقتصاد ایران را نشانه گرفته است /از اروپایی ها گلایه مند هستیم

  • علاوه بر روح برجام، متن برجام نیز نقض شده است

  • حضور پررنگ مقامات خارجی در مراسم تحلیف یکی از دستاوردهای برجام است

  • تفاوت منافع آمریکا و اروپا باعث شده که آنها نگاه متفاوتی به برجام داشته باشند

  • خروج لندن از اتحادیه اروپا باعث بیکاری تعداد زیادی از شهروندان انگلیسی می شود

  • دامنه مخالفت اروپا با ترکیه رو به فزونی است

  • حمایت اتحادیه اروپا از برجام؛ مقابله با باج خواهی امریکاست