گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

علیدوستی: بیش از آنکه نگران برجام باشیم باید نگران اینستکس باشیم!

علیدوستی گفت:از ابتدا می‌دانستیم در اینستکس هیچ چیزی وجود نداردبرای همین بایداز ابتدا قاطعانه عمل می‌کردیم اما بدلیل اینکه سست عمل کردیم و عقب‌نشینی کردیم،لذا اروپایی‌ها فهمیدند می‌توانند سوار بر همین مکانیسم ضعیف اهداف خودشان را پیش ببرند.

1398/04/17
|
12:26

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی کاهش تعهدات برجامی ایران، الزامات و بایدها و نبایدهای آن) با حضور دکتر قاسم علیدوستی، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

قاسم علیدوستی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: یک سال پیش استراتژی ما صبر و انتظار بود و با خروج آمریکا در پیش گرفته شد و امروز درست یک سال از آن شرایط می‌گذرد اما اقدامی از طرف اروپایی‌ها مشاهده نشد علیرغم وعده و عیدهای متعددی که داده شد در نهایت جمهوری‌اسلامی تصمیم به کاهش تعهدات گرفت و در مرحله نخست تعهدات برجامی را در حوزه بحث بند 26 تا 36 عمل کرد که ناقض برجام هم نبود و در این مرحله تصمیم گرفت از خط و محدوده غنی‌سازی که تعیین شده، عبور کند.

وی افزود: البته به ظن من اتفاق امروز باید یکسال پیش انجام می‌شد و کاری بود که بسیار دیر شروع و عمل کردیم، زیرا از ابتدا هم اروپایی‌ها قصد جدا عمل کردن از اهداف آمریکایی‌ها را نداشتند و در همان مسیر حرکت می‌کردند و فقط وقت و زمان ما را تلف کردند. ابتدا باید دید تمام وعده‌های اروپایی‌ها چه بوده است؟ برقراری یک مکانیسم مالی از ابتدا مطرح و جالب اینکه شرایط آن را نیز ترسیم کردند. اگر از همان ابتدا به شرایط این مکانسیم مالی نگاه کنیم، خواهیم دید که نه تنها چیزی به ما نمی‌دهد، بلکه همه چیز ما را می‌گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: من اعتقاد دارم بیش از آنکه نگران برجام باشیم باید نگران اینستکس باشیم. یک سال از وعده برقراری مکانیسم مالی گذشته و ما از ابتدا می‌دانستیم اروپایی‌ها قرار است چه مکانیسمی به بکار ببرند. و اتفاقا شرایط مکانیسم را هم می‌دانستیم. به همین دلیل از ابتدا می‌دانستیم هیچ چیز در اینستکس وجود ندارد، برای همین باید از ابتدا قاطعانه عمل می‌کردیم اما به دلیل اینکه سست عمل کردیم و عقب‌نشینی کردیم، لذا اروپایی‌ها فهمیدند می‌توانند سوار بر همین مکانیسم ضعیف اهداف خودشان را پیش ببرند، مبادلاتی که تنها در زمینه دارو و غذاست، جریانی است که خود آمریکایی‌ها نیز به آن اذعان دارند.

قاسم علیدوستی گفت: بحث غذا و دارو و موارد پزشکی اصلا جزء تحریم‌ها محسوب نمی‌شود. بنابراین ما همین الان نیز همین شرایط را داریم و مشکلی وجود ندارد. از طرفی طبق متن رسمی منتشر شده از سوی هر سه کشور اروپایی، این مکانیسم بر اساس قوانین مالی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و قوانین ضد پولشویی و تامین مالی تروریسم عمل می‌کند، بنابراین شرط برای ایران در این مکانیسم پیوستن به FATF است و پیوستن ما به FATF یعنی امنیت ملی را به حراج گذاشتن. ما قدرتی که در حوزه بازدارندگی در سطح منطقه داریم، بحث مقاومت است. پیوستن به FATF یعنی نابود کردن مقاومت و تحت الشعاع قرار دادن کلیه معادلات، معاملات و شرایط ایران و کنترل آن.

وی افزود: در واقع با پذیرفتن پیش‌شرط‌های مکانیسم مالی اروپا همه معاملات اقتصادی ما در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد. در بحث سوم، مکانیسم اینستکس واسطه انتقال بوده و قرار نیست پولی به ما داده یا از ما گرفته شود. بنابراین به عنوان یک واسطه عمل می‌کند، به گفته وزیرخارجه آلمان مکانیسم مالی اروپا، تنها مبادلاتی را پوشش می‌دهد که توسط آمریکا تحریم نشدند. به عبارتی این مکانیسم چیزی برای ما ندارد، اما آیا رویکرد این مکانیسم از یک سال پیش مشخص نبود. همین مکانیسم را عنوان کرده و در حال پیش بردن همین روند بودند. پس برای چه یکسال ما معطل شدیم؟! اگر فرض را بر این بگذارید که اینستکس عملیاتی شود، ما تمام سیستم مالی، تجاری و قدرت منطقه‌ای را در گرو اروپایی‌ها قرار می‌دهیم حتی اگر اینستکس اجرا شود. گرچه معلوم نیست که اجرا شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی