صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: تنها خاصیت برجام این بود که حداقل برای جامعه نخبگانی جا انداخت که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و این اتحاد و انسجام امروز متاثر از بی‌اعتمادی به آمریکاست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی کاهش تعهدات برجامی ایران، الزامات و بایدها و نبایدهای آن) با حضور دکتر محمد شعبانی‌فر، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد شعبانی‌فر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اکنون برجام به یک مرده متعفن تبدیل شده که برای مردم ما سرخوردگی داشته و در حقیقت دشمن را جسور و گستاخ کرده است و تنها دارویی که می‌تواند این مرض و درد را درمان کند، آن چیزی هست که با آن بتوانیم فضایی که اروپایی‌ها به وجود آوردند، جبران بکنیم. حتی سیدعباس عراقچی درباره برجام می‌گوید ایران برجام را داستان موفقی نمی‌داند، زیرا از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است.

وی افزود: حالا ما قصد نداریم کسی را در رابطه با برجام محاکمه کنیم و به گذشته برگردیم. امروز با وحدت نظریه که درباره برجام در کشور وجود دارد، باید ابتدا مواظب نفوذی‌ها باشیم، به طوری که اعتقاد دارم یک سال زمانی که از دست دادیم، متاثر از نفوذی‌هایی بوده که حالا شاید در حوزه تصمیم‌گیران بودند به طور قطع و بلاشک در حوزه تصمیم‌سازان بودند، به طوری که تعدادی از آنها دستگیر شدند. رهبری در این رابطه جمله معروفی دارند و می‌فرمایند: دشمن در صدد این است که واقعیت‌سازی بکند، یعنی پندارهایی را القا کند که مسئولان ما دچار خطای در محاسبه بشوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: به طوری که دو سه سال پیش رئیس مجلس می‌گفت آمریکا دیگر به دنبال ضربه زدن به ما نیست و آمریکا به دنبال درگیری از بعد سخت و نظامی نیست، در حالی که این‌طور نیست. ما نباید احساس کنیم، هیچ خطری نیست، خطر وجود دارد. اگر رزمندگان ما هوشیاریشان در حدی نبود که اگر کشتی یا هواپیمایی وارد آب‌ها و حریم هوایی سرزمین ما شود، بدون کوچک‌ترین درنگی آن را ساقط می‌کنند، اگر این بیداری و هوشیاری آنها نبود، آنها با پیشرفته‌ترین ابزاری که در اختیار دارند، می‌توانند هر نوع اطلاعاتی از کشور ما بگیرند.

محمد شعبانی‌فر گفت: وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، اگر این نوع نگاه در حوزه سیاسی هم حاکم باشد و خطوط قرمزی را که رهبری متذکر شدند و حتی بعد از رفتن برجام در مجلس، 9 بندی را اضافه کردند که در صورتی توافقی شکل بگیرد که این 9 بند رعایت شود. اما خود وزیرامورخارجه به طور رسمی گفت از خطوط قرمز عبور کرده است. وقتی چنین وضعیتی باشد، هر انسان آزاده‌ای حتی اگر به فرموده امام حسین(ع) ولو این‌که دین نداشته باشد، اکنون به این حقیقت رسیده است که برجام به نفع کشور نیست.

وی افزود: بنابراین معتقدم اگر برجام هیچ خاصیتی نداشت، تنها خاصیتش این بود که آن بی‌اعتمادی که رهبری مکررا تذکر می‌دادند، حداقل برای جامعه نخبگی ما جا انداخت که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و این اتحاد، همراهی و انسجام امروز شکل گرفته متاثر از این است، واقعیت آن زوایای پنهانی که به لحاظ عملکردی متوجه دشمنان ماست، آشکار شده است. لذا مردم می‌بینند سخنان و تذکراتی که رهبری دادند، همه در حال محقق شدن است. اکنون اعتقاد و باورم بر این است که باید مراقب نفوذی‌ها باشیم و به فرموده رهبری در 28 شهریور 95 یکی از اجزای قدرت نرم جمهوری‌اسلامی بی‌اعتمادی مطلق به قدرت‌های سلطه‌گر و در راس آنها، آمریکاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: لذا بی‌اعتمادی به آمریکا باید در سرتاسر کشور گسترش پیدا کند. امام خمینی(ره) فرمودند تا زمانی که ماهیت آمریکا استکباری و ماهیت انقلاب اسلامی، اسلام ناب است، به مثابه دو خط موازی هستند که هیچ‌گاه به هم نمی‌رسند. به عبارتی همواره این تقابل به مثابه تقابل حق و باطل همچنان ادامه خواهد داشت و مقام رهبری فرمودند عقلانیت اقتضا می‌کند نسبت به کسانی که دشمنی خود را آشکار کردند، بی‌اعتمادی مطلق داشته باشیم و ایضا این بی‌اعتمادی را باید به اروپایی‌ها نیز داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست