گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سردبیر تهران تایمز: رویکرد جدید هسته‌ای ایران نتیجه لفاضی‌های لسانی اروپاست

قادری گفت: اقدامات جدید ایران در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای، نخست نتیجه خروج آمریکا از برجام و همچنین بر اثر بی‌تعهدی و بی‌مسئولیتی اتحادیه اروپاست که هیچ تعهدی برای خودشان قائل نبودند و تنها در حد لفاظی‌های لسانی خواهان حفظ برجام بودند.

1398/04/18
|
12:28
|

برنامه "گفت وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و بازتاب خارجی و رسانه ای درباره کاهش تعهدات برجامی ایران) با حضور دکتر محمد قادری، سردبیر روزنامه تهران تایمز و مدیرکل اخبار بین‌الملل خبرگزاری مهر روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمد قادری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اقدامی که از سوی جمهوری‌اسلامی سه روز پیش به طور رسمی رقم خورد، طبعتا بر مبنای هشداری بود که دو ماه قبل از سوی شورای عالی امنیت ملی به طرف اروپایی اعلام شده که اگر به سوی آن فرایند و مسیری که اروپایی‌ها وعده آن را داده بودند، گام به گام جلو نیایند و آن منافعی را که از برجام کسب کردند، پای آن نیایستند، قاعدتا جمهوری‌اسلامی برای خودش ضرورتی نمی‌بیند که تعهدات ذیل برجام را همچون گذشته بخواهد انجام دهد. چنین اتفاقی سه روز گذشته برای دومین بار روی داد و بخشی از تعهدات ما ذیل برجام مرتفع شد و سه روز پیش سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش غنی‌سازی مرز تعیین شده در برجام را رد کرد.

وی افزود: از همان لحظه‌ای که نشست خبری در ساختمان ریاست‌جمهوری با حضور سخنگوی دولت به همراه معاون وزارت خارجه و سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران برگزار شد، بلافاصله رسانه‌های غربی با توجه به آن مسیری که برای خودشان پیش‌بینی کرده بودند، بر آن شدند که این اقدام جمهوری‌اسلامی را تشدید کننده فضای تنش القا کنند. پس از آنها سیاستمداران و دیپلمات‌های کشورهای مختلف نیز به اعلام موضع پرداختند و از سوی دیگر ترامپ و مایک پمپئو نیز موضع‌گیری کردند و ترامپ در توئیتی این‌گونه نظر داد که ایران بهتر است، آرام‌تر حرکت کند.

سردبیر روزنامه تهران تایمز ادامه داد: نکته جالب در این است که هم در اظهارنظر اروپایی‌ها که از جمله کاخ الیزه موضع گرفت و اقدام ایران را به شدت محکوم کردند و هم از سوی انگلیسی‌ها و هم شخص موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اشاره‌ای به این نکردند که منشا اقدام جمهوری‌اسلامی کجاست؟ به طور طبیعی باید افکار عمومی متوجه این مساله باشد، جمهوری‌اسلامی از ابتدا که وارد فرایند مذاکره شد اعلام کرد ما از یک طرف بر اساس منافعی که برای خودمان در نظر گرفتیم، از طرف دیگر، ایران هیچ گاه بنای جنگ و ستیزه را با دنیا نداشته و بنای دعوا را با هیچ کس ندارد. لذا با این فرایند وارد عرصه مذاکرات شد، لذا طبیعی است که اگر برجام بر اساس منافع طرفین تنظیم شده بود، هیچ‌گاه ایران فعالیت‌های جدید هسته‌ای را انجام نمی‌داد.

محمد قادری گفت: بنابراین اقدامات جدید ایران در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای، نخست نتیجه خروج آمریکا از برجام و دیگری بر اثر بی‌تعهدی و بی‌مسئولیتی اتحادیه اروپا به ویژه سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان است که هیچ تعهدی برای خودشان قائل نبودند که این پیمان‌نامه مهم بین‌المللی را بتوانند حفظش کنند البته آنها طی یک سال گذشته بارها و بارها تنها در حد لفاظی‌های لسانی اعلام می‌کردند که ما خواهان حفظ برجام هستیم ولی ما هیچ حرکت مثمرثمری را از سوی اروپایی‌ها مشاهده نکردیم. در این میان یک ساز و کار مالی میان ایران و اروپا مطرح شد که طرف قرارداد یک شرکت مالی بود که قرار بود حداقل‌ها را برای ما ایجاد کند در همین حد نیز اروپایی‌ها وارد گود نشدند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: بنابراین طبیعی است جمهوری‌اسلامی که یکی از مقتدرترین کشورها در منطقه جنوب غربی آسیاست و یک کشور موثر در تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است به طور طبیعی به این اجبار و بی‌تعهدی بین‌المللی تن در نخواهد داد. ما شاهد بودیم که شورای امنیت ملی براساس راهبرد مقاومت فعال زمانبندی را مشخص و این بازه‌های زمانی را ترسیم کرد و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز به نکاتی اشاره کرد که قرار است در گام سوم برداشته شود. لذا اگر اروپایی‌ها به عنوان طرف موثر توافق برجام، نخواهند تعهداتشان را عملیاتی کنند، گام سوم را هم خواهیم برداشت، حتی اگر آنها ناراحت بشوند و بخواهند مواضع تندی برگزینند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی