گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

خبرنگار صدا و سیما در لندن: تنش در منطقه خلیج‌فارس هزینه‌های بین‌المللی را افزایش می‌دهد

خبرنگار صدا و سیما در لندن گفت: رسانه‌های غیردولتی بریتانیا، آمریکا و دولت‌های اروپایی را متهم کردند به اینکه رفتارهایشان ایران را به سمت موضعی پیش برد که قابل قبول نیست.

1398/04/19
|
13:00
|

برنامه "گفت وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و بازتاب خارجی و رسانه ای درباره کاهش تعهدات برجامی ایران) در ارتباط تلفنی با مجتبی قاسم‌زاده، خبرنگار صدا و سیما در لندن روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی قاسم‌زاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: واکنش رسانه‌های انگلیس به گام دوم فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دو دسته می‌توان تقسیم کرد، یک بخش از رسانه‌ها دقیقا انعکاس دهنده مواضع دولت انگلیس هستند که طی ماه‌های اخیر تلاش کردند مواضع خودشان را همسو با دیگر کشورهای امضاءکننده برجام نشان دهند و با آنها نسبت آمریکا خودشان را هماهنگ‌تر نشان دهند. اما پس از استفاده جمهوری‌اسلامی از حق خودش در کاهش سطح تعهدات خودش در برجام، موضع تندتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه اتخاذ کردند.

وی افزود: در واقع رسانه‌های انگلیسی و مقامات سیاسی آن با پرده‌پوشی کمتری مواضع خودشان را بیان کردند و تاکید کردن که جمهوری‌اسلامی باید به همه تعهدات خودش در برجام پایبند بماند و از هر گونه اقدامی که منجر به نقض برجام می‌شود، خودداری کند، در حالی که می‌دانید کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام یازده تعهد دادند که خروج آمریکا را جبران کنند تا ایران بتواند از گشایش‌هایی که در برجام در نظر گرفته شده، بهره‌مند شود، اما بنا به گفته مقامات کشورمان تنها یک مورد مالی در بحث اینستکس مطرح شده که اجرای آن برای ایران تقریبا بی‌فایده است، زیرا بیشتر جنبه نمایشی پیدا کرده است تا حداقل مبادلات مالی ایران.

خبرنگار صداو سیما در لندن ادامه داد: لذا بخشی از رسانه‌های انگلیس که نظرات و مواضع دولت را منعکس کردند، جمهوری‌اسلامی را متهم به نقض برجام کردند، بدون اشاره به خروج آمریکا از برجام و پیاده نشدن تعهدات کشورهای اروپایی در برجام به ایران را متهم به تضعیف برجام کردند که ایران باید به برجام پایبند باشد. اما روزنامه‌های در واقع منتقد سیاست‌های دولت انگلیس و سیاست‌های آمریکا مواضع واقع‌بینانه‌تری گرفتند و اشاره کردند به اینکه در واقع ایران یک سال صبر کرد و طبق گزارش‌های متوالی آژانس به تمام تعهداتش طبق مفاد برجام عمل کرد، اما آمریکا با خروج از برجام آن را نقض کرد و اروپایی‌ها که وعده دادند که نقض پیمان و بدعهدی آمریکا را در برجام جبران کنند تا به حال کاری نکردند و ایران در حال تلاش است که ضمن احقاق حقوق خودش اروپایی‌ها را تحت فشار قرار دهد تا آنها به تعهدات خودشان عمل کنند.


مجتبی قاسم‌زاده گفت: این روزنامه‌ها آمریکا و دولت‌های اروپایی را متهم کردند به اینکه رفتارها باعث شده ایران به سمت موضعی پیش برود که مورد قبول نیست و این باعث می‌شود که مشکلات ناشی از این تصمیم و به تبع آن تنش به ویژه در منطقه افزایش پیدا کند که این مساله به نفع هیچ‌کدام از طرفین نیست و هزینه بین‌المللی را در زمینه‌های مختلف بالا می‌برد و به مسائلی اشاره کردند از جمله به آنچه که در حوزه خلیج‌فارس ایجاد شد، پرداختند که به گونه زنجیروار می‌تواند به موضوع برجام ارتباط داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی