صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه دفاع ملی گفت: استراتژی مقاومت در غرب آسیا در حال کسب موفقیت است و غربی‌ها به ویژه آمریکا در برابر آن حالت انفعالی دارند و به صورت واکنشی به حرکت‌های آزادیخواهانه ملت‌های غرب آسیا پاسخ می‌دهند.

محمودرضا شمس دولت‌آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: چون کلمه مقاومت و دکترین مقاومت در ادبیات فارسی مربوط به یک کار مقابله‌ای می‌شود. اما از نظر شکلی و ماهیت مقاومت حرکت انفعالی نیست، یعنی مقاومت حرکتی نیست که در واکنش به فشار و اقدام دفاع و منفعلانه در زمینه خنثی‌سازی ابتکار عمل قدرت‌های دیگر تلاش کند، برای مثلا در زمینه استراتژی اقتصاد مقاومتی نیز همین طور است. حال باید توجه کنیم که باید ابتکار عمل را خودمان داشته باشیم یعنی به جای اینکه واکنش نشان دهیم، خودمان قبل از هر واکنشی برنامه و استراتژی داشته باشیم و به سمت جلو برویم.

وی افزود: ما به تازگی قاعده بازی را در منطقه به لحاظ امنیتی طراحی کردیم که مبنای آن حفظ امنیت منطقه و امنیت دسته‌جمعی و منافع ملی بر اساس دکترین مقاومت است، یعنی ما بر اساس دکترین مقاومت بتوانیم از قابلیت‌ها و توانمندی‌های خودی مبتنی بر قاعده بازی خودی بر بستر بین‌الملل و روابط عادلانه بین ملت‌ها طوری بازی کنیم و به شکلی در صحنه امنیت و منافع خودمان را حفظ بکنیم که تابعی از متغیر قدرت‌ها و استکبار آنچنان که در طول تاریخ انجام دادند، نباشیم. لذا مقاومت در طول تاریخ به طور ماهیتی استراتژی تهاجمی دارد و تهاجم به سمت نفی سلطه. یعنی در واقع آنچه مطرح است به این شکل که ما به هیچ کشور و ملتی تعدی نمی‌کنیم اما علیه قدرت‌ها و نظام سلطه که حق ما را نادیده می‌گیرند، ابتکار عمل داشته باشیم.

استاد دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد مبتنی بر نیاز مردم و منابع خودی. ابتکار عمل در زمینه سیاست یعنی بازی کردن در قاعده بازی خودی، توانایی و قوت‌هایی که در خودمان داریم و از ضعف‌ها اجتناب و از فرصت‌ها استفاده کنیم، اما اجازه ندهیم منافع امنیت ملی ما به خطر بیفتد. در واقع شاخص‌هایی که مبتنی بر دکترین مقاومت است، شاخص‌های مبتنی بر بالندگی‌های خودی که البته در زمینه امنیتی در غرب آسیا می‌بینید علت اینکه استراتژی مقاومت در حال کسب موفقیت است و غربی‌ها به ویژه آمریکا حالت انفعالی دارند و به صورت واکنشی به حرکت‌های آزادیخواهانه ملت‌های غرب آسیا مانند سوریه، لبنان و عراق پاسخ می‌دهند. به طور طبیعی آنها به انفعال افتادند.


محمودرضا شمس دولت‌آبادی گفت: لذا ما باید در بحث امنیت ملی به دکترین مقاومت داشته باشیم و در آینده جوانان کشورمان در زمینه فناوری، قابلیت‌های علمی و اندیشه در آوردگاه قدرت‌های منطقه ضد امنیت ملی ما عمل می‌کنند، ما بتوانیم با توجه به قابلیت‌های علمی، فرهنگی و منطقه‌ای خودمان با دسیسه‌های دشمنان مقابله کنیم. مقابله با دسیسه‌های دشمنان به معنای واکنشی و انفعالی عمل کردن نباشد، بلکه به معنای مقاومت در مقابل طرح‌های آنها نیست، بلکه باید هوشمندانه و زیرکانه طرح‌هایی ارائه دهیم که از قابلیت‌های خودی، اقتصاد مردم‌پایه و محکم‌سازی ریشه‌های اقتصادی خودمان و بالندگی که در فرهنگ ماست، بتوانیم استفاده بکنیم.

وی افزود: وقتی در زمینه دفاعی و امنیتی از علم و قدرت خودمان بهره ببریم، به طوری که موشک طراحی می‌کنیم و هواپیمای بدون سرنشین می‌سازیم در صحنه ابتکار عمل به خرج دادیم. لذا باید این الگو را در زمینه مسائل اقتصادی و فرهنگی در نظر بگیریم، حتما باید اقتصاد ما به گونه‌ای تهدیدناپذیر باشد و در مقابل شوک و تکانه‌هایی که ابرقدرت‌ها به اقتصاد ما وارد می‌کنند، مقاوم باشد. به این معنا که کشوری بتواند بر پایه دانش فرهنگی خودش بتواند در صحنه بماند و اهداف و منافع ملی خودش را حفظ کند و در زمینه تعالی و توسعه به پیش برود.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای نهادهای فرهنگی در حوزه روایت گری دفاع مقدس

  • حمایت دولت از ورود بخش خصوصی به حوزه روایتگری دفاع مقدس

  • نهادهای متولی در تولید آثار روایی دفاع مقدس همسو عمل کنند

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم