گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: نخبگان باید در جنگ اقتصادی، وضعیت دشوار جامعه را لمس کنند

یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در شرایط جنگ اقتصادی حضور نخبگان تا توده مردم کمک به ملموس بودن وضعیت دشوار جامعه می‌کند و علاوه برآن کمک به کاهش شرایط دشوار جامعه، رویکرد علمی و عملی بهتری پیدا ‌می‌کند.

1398/04/22
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی راهبرد مقاومت به عنوان مهم‌ترین علل اقتدار، سربلندی و شکست‌ناپذیری ملت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا) با حضور دکتر مهدی پیری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی پیری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: ما در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، یعنی به عبارت دیگر فراتر از تحریم‌های اقتصادی و به نوعی در جنگ اقتصادی قرار گرفتیم. چون تحریم در حقوق بین‌الملل مقیداتی دارد که در این چارچوب نباید دارو و غذا را تحریم کنید. حتی در دستور موقتی که دیوان بین‌المللی دادگستری اخیرا درباره پرونده جمهوری‌اسلامی علیه آمریکا مطرح کرد، مواردی چون دارو و غذا شامل تحریم نمی‌شد، مواردی که به حقوق بشر برمی‌گردد، اما به آن عمل نمی‌شود.

وی افزود: وضعیت فعلی با توجه به تحریم‌های همه جانبه نشان‌دهنده آن است که در یک شرایط جنگی قرار داریم، اما وقتی در شرایط جنگی قرار می‌گیریم، مردم ما که همیشه صبور و در صحنه هستند، در چنین وضعیتی نیازمند آن هستیم که تمامی اجزاء حاکمیت نیز این شرایط جنگی را بپذیرند و اجرا کنند. اگرچه ما با واقعیتی روبه‌رو هستیم که در شرایط فعلی، عده‌ای با جنگ اقتصادی مواجه هستند و عده دیگر چندان درگیر این ماجرای جنگ اقتصادی نشدند. لذا به نظرم تمام اجزاء و ارکان، باید درگیر شرایط جنگ اقتصادی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: نمونه مشخص آن، سیاست صبر و انتظار است که پس از خروج آمریکا از برجام چنین سیاستی داشتیم، حال باید دید چه آثاری در برداشت؟ حال پس از یک سال سراغ اقدام متقابل رفتیم، در حالی که در برجام به ما اجازه اقدام حقوقی متقابل داده شده است و ما غیر از آن عمل نمی‌کنیم. این رویکرد به ما نشان می‌دهد که چگونه رویکرد مقاومت در سایر حوزه‌ها در پیش گرفته نشده است، برای مثال در دانشگاه‌های ما چه قدر در این حوزه فعال هستند، چه قدر شرایط را درک کردند و در حوزه عمل وارد شدند؟

مهدی پیری گفت: وقتی کشوری در شرایط جنگ اقتصادی قرار می‌گیرد، همه باید با هم در این عرصه قرار بگیرند و اتحاد واقعی و عملی شکل بگیرد و همه بدانند جامعه در چه شرایطی است و شفافیت و پاسخگویی حاکم باشد که برای مثال یک استاد دانشگاه برای کمک به کاهش شرایط دشوار جنگ اقتصادی چه قدمی برداشته است؟ روی آوردن همه افراد جامعه به انجام کاری در زمینه کاهش شرایط جنک اقتصادی از نخبگان تا توده مردم کمک به ملموس بودن شرایط جامعه می‌کند که قابل درک‌تر شود و هم حرکت برای پیدا کردن راه حلی در زمینه کاهش شرایط دشوار زمینه علمی و عملی بهتری پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر ما رویه دولت آمریکا در رابطه با حقوق بین‌الملل را نه تنها درباره ایران بلکه به صورت تاریخی مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم در این زمینه اصلا سابقه خوبی وجود ندارد. به عبارتی آمریکا سابقه گسترده‌ای در نقض قواعد و حقوق بین‌الملل دارد. در نتیجه هر جا منفعتش ایفا کند، از توافقات خارج شده یا آنرا نقض کرده یا اصلا نپیوسته است. این رویکرد را در مصادیق مختلف می‌توان مطرح کرد و این رویه محدود به تحریم‌ها علیه دولت و ملت ایران نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: بسیاری از حقوقدانان در نظام بین‌الملل قائل به این هستند که در نظام بین‌الملل نیازی به تحریم یک جانبه نداریم و هیچ دولتی نمی‌تواند به صورت یک‌جانبه تحریمی اقتصادی یا هر تحریم دیگری علیه دولت یا دولت‌ها انجام بدهد. آنچه که به آن استناد می‌کنند منشور ملل متحد است، زیرا در چارچوب منشور ملل متحد، تمامی دولت‌هایی که عضو سازمان ملل متحد هستند، تعهداتی را به صورت متقابل برای یکدیگر پذیرفتند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی