گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ثروتی: اروپای در حال احتضار نمی‌تواند برجام را حفظ کند

هادی ثروتی گفت: اروپای امروز مستقل نیست و در حال احتضار است و در آن راست‌گراهای افراطی و ناسیونالیست‌ها که بر بحث واگرایی اروپا اعتقاد دارند و بر موضوع مهاجرات حساسیت نشان می‌دهند، لذا در حال تجربه فروپاشی هستند.

1398/04/24
|
14:25

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توان اروپا برای حفظ برجام) با حضور دکتر هادی ثروتی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‎‌وگو اظهار کرد: اروپای امروز باید تصمیم بگیرد که چه می‌خواهد؟ اروپایی که در حال فروپاشی است. در شرایط که هنوز اروپا از بحران اقتصادی 2007 و 2008 کمر راست نکرده، به طوری که ریاضت‌ها و مکانیسم‌های سیاست اقتصادی در اروپا قابل مشاهده است. فرانسه که از جمله کشورهای مطرح اروپا بود، امروز در شهرهایش هر روز لیبرال دموکراسی به چالش کشیده می‌شود، ضمن اینکه اروپای امروز مستقل نیست و در حال احتضار است و در آن راست‌گراهای افراطی و ناسیونالیست‌ها که بر بحث واگرایی اروپا اعتقاد دارند و بر موضوع مهاجرات حساسیت نشان می‌دهند، لذا به استنباط من اروپایی‌ها در حال تجربه یک نوع فروپاشی هستند.

وی افزود: درباره این نوع نگاه باید به فاصله گرفتن انگلیس از اتحادیه اروپا اشاره کرد و سوال پرسید که چرا انگلیس چنین رویکردی را در پیش گرفته است؟ به نظرم انگلیس بین بد و بدتر در حال انتخاب است، زیرا اگر امروز بد را انتخاب نکند، دچار یک حادثه بدتر خواهد شد که زیان بیشتری در بر خواهد داشت. اگر برای اروپا اتفاقی بیفتد، کشورهای مطرحی چون فرانسه و آلمان و انگلیس باید بار اصلی را به دوش بکشند. بنابراین به نظرم اروپای در حال فروپاشی مانند یک مرده در حال احتضار سعی می‌کند که خودش را نگه دارد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: برای چه اروپا چنین تکاپویی از خود نشان می‌دهد برای اینکه بتواند یک فضا یا جایگاهی در نظام بین‌الملل برای خود دست و پا کند. حال اگر ما آینده را در نظر بگیریم، آینده‌ای که در نظام بین‌الملل به سمت چند قطبی پیش می‌رود، چین در یک سمت، آمریکا در سمت دیگر و روسیه نیز در بخشی از آن در حال تکاپو خواهد بود، حال اروپا نیز می‌خواهد با تکیه بر اقتدار آلمان و فرانسه خودش را حفظ کند. حال اگر نتواند خودش را روزآمد کند یا باز زیر سایه آمریکا بماند یا نه استقلال و موقعیت و جایگاهی برای خودش در آینده تعریف کند، هنوز سرگردان هستند.

هادی ثروتی گفت: اروپا در رودربایستی مانده و نمی‌خواهد قبول کند که نقش و جایگاهشان را تعریف کنند و روزآمد شوند. اگرچه ما کاری با وضعیت امروز آنها نداریم و می‌خواهیم بگوییم شما که در برجام نقش دارید و به عنوان سه چهار کشور مطرح در اروپا جایگاهی در برجام پذیرفتید، حال وقت آن است که آن تعهدات را اجرا کنید. حال باید پرسید اراده اروپا کجاست؟ من می‌گویم اروپایی که نمی‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد، سخن چه اراده‌ای است؟! اروپایی که زمانی یک قدرت مطرح بوده و هنوز بسیاری از روابط مالی را رقم می‌زند، در حال حاضر نمی‌تواند یک خط سوئیفت را تعریف کند و 14 ماه است که ما را بازی داده است، این اروپا چگونه می‌تواند اظهار وجود کند؟

وی افزود: بنابراین بحث اروپا یک نوع پسرفت در فضاهای جدید بین‌الملل است، یعنی اروپایی‌ها باید خودشان را روزآمد کنند تا بتواند در توزیع قدرت در فضای بین‌الملل حرفی برای گفتن داشته باشند. لذا انگلیسی که امروز در بحث اقتصاد رتبه دهم دنیا را دارد، چه چیزی می‌تواند برای عرضه داشته باشد و یا چه حرف جدیدی در چنته دارد؟! در حال حاضر فاصله چندانی در حوزه اقتصاد میان ما و انگلیس نمانده است! اگرچه امروز بحث ما درباره تفاوت سطح اقتصاد ما و اروپا نیست یا اینکه اقتصاد ما بهتر است یا اروپا، هر چند این موضوع نیز قابل بحث است، اما سوالی که مطرح شد، ما نمی‌خواهیم با اروپا تعامل داشته باشیم یا اروپایی‌ها اراده تعامل با ما را ندارند؟ برای پاسخ به این سوال برجام رو به‌روی ماست و کافی است که به آن نگاه کنید، آن وقت پاسخ روشن است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی