صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اروپا باید در یک سال گذشته حرکت مثبتی انجام می‌داد. اما همه رویکرد آنها حرافی و تعلل بوده است. در واقع اروپا نمی‌خواهد و نمی‌تواند برای ایران انقلابی اسلامی کاری بکند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توان اروپا برای حفظ برجام و نفوذ کاخ سفید بردولت مردان و سیاستمداران اتحادیه اروپا) در ارتباط تلفنی با دکتر مصطفی دولتیار، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی دولتیار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اتحادیه اروپا بدون کاخ سفید معنی ندارد، اروپا اقتصاد و امنیت، فرهنگ، فکر و قبله آمالش آمریکاست. لذا اگر ما اروپا را منهای آمریکا در ذهنمان تعریف کنیم، بحثی ذهنی است در حالی که در عالم واقع اروپا افزوده‌ای بر آمریکا. اگر به این نکته توجه نکنیم، این اشتباه را مجدد تکرار خواهیم کرد. دل به حرف‌های قشنگ اروپایی‌ها می‌بندیم و بعد با یک جعبه پوچ مواجه می‌شویم. ما تا کنون دو بار این تجربه را به طور مشخص تجربه کردیم، نباید دفعه سومی برای آن در نظر بگیریم.

وی افزود: به نظرم برجام برای اروپایی‌ها مهم نیست، اگر مهم بود، به طور قطع حرکت مثبتی در راستای حفظ آن در یک سال گذشته انجام می‌دادند. من در این کشور به دنبال یک نفر می‌گردم که بگویید یک اقدام مثبت اروپایی‌ها برای حفظ برجام در یک سال گذشته چه بوده است؟ اگرچه اروپا در برجام به دنبال منافع خودش است و حرکاتش به شدت منفعت‌محور است. هر جا که بتواند یک دلار به منافعش اضافه کند، به طور قطع آن کار را خواهد کرد. اما وقتی می‌گوییم اروپا اراده لازم برای حفظ برجام را دارد، این یک گزاره غلط است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اگر اروپا اراده واقعی برای حفظ برجام داشت، در یک سال گذشته باید یک حرکت مثبت انجام می‌داد. اما همه رویکرد آنها حرافی و تعلل بوده است. آنچه که به عینه می‌بینیم. اروپا هم نمی‌خواهد و هم نمی‌تواند برای ایران انقلابی اسلامی کاری بکند که قدری فضای تنفس برای این کشور فراهم شود. زیرا به طور قطع با فراهم شدن یک فضای تنفس ولو محدود برای جمهوری‌اسلامی شاهد جهش‌های بیشتری در توسعه نفوذ و پیشرفت همه جانبه در کشور خواهد بود و آن وقت این موضوع برای اروپا قابل قبول نیست.

مصطفی دولتیار گفت: اروپا، یک ایران ضعیف و کنترل شده می‌خواهد که به شکل قطره‌چکانی به آن چیزهایی برسانند تا به تعبیر خودشان چموشی نکند. لذا اروپا به دنبال کنترل و محدود کردن ایران است نه اینکه دنبال حفظ برجام به معنی آنکه ایران بتواند از همه مباحثی که در برجام تعریف شده، به راحتی استفاده کند. از طرفی اروپا حیثیتی ندارد که بخواهد برجام را حفظ کند! از کدام حیثیت صحبت می‌شود، رفتار آمریکایی‌ها و روس‌ها با اروپایی‌هاست و در میان خودشان بر سر و کله هم می‌زنند! در حال حاضر در اروپا هر کشوری کار خودش را می‌کند، به قول کیسینجر یک نفر به من بگوید شماره اروپا چند است؟!

وی افزود: اروپایی‌ها برای حفظ ظاهر کارهایی می‌کنند اما در داخل خودشان نیز بحران‌های بی‌حد و حصری دارند، در حال حاضر اروپا چه حیثیتی دارد که بخواهد به خاطر آن برجام را حفظ کند؟! این مسائل، مغالطه‌هایی است که گاهی اوقات برخی از کارشناسان را در تحلیل‌هایشان به اشتباه می‌اندازد. اما در هر حال رهبری یک سال پیش تکلیف را مشخص کردند و فرمودند اگر اروپا به تعهداتی که در برجام دارد، عمل نکند، دلیل ندارد که ما به طور یک‌جانبه به تعهدات‌مان عمل کنیم. ما نیز باید برگردیم به شرایطی که در ابتدای برجام بودیم.

کارشناس مسائل بین‌المللی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگرچه شرایط باید به شکل پیش برود که بر اساس عمل نکردن اروپا به تعهداتش در برجام، ما باید به شرایط قبل برگردیم، یعنی شرایطی که پیش از برجام داشتیم، برگردیم اما این بازگشت طبق بند 26 و 36 باشد، تا فروپاشی برجام به گردن ما نیفتد. لذا باید از همین دو بندی که در برجام پیش‌بینی شده استفاده کنیم و چون طرف‌های دیگر ما به تعهداتشان عمل نکردند، ما نیز با همین شرایطی که پیش می‌رویم، گام به گام دادن فرصت بیشتری به دیپلماسی به شکلی حرکت کنیم تا برگردیم به شرایطی که پیش از تنظیم برجام داشتیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست