گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ظهره‌وند: مرگ برجام نباید پای ایران نوشته شود

ابوالفضل ظهره‌وند با تاکید بر اینکه مرگ برجام نباید به پای جمهوری اسلامی ایران نوشته شود، گفت: به طور قطع ما باید گام سوم و گام‌های بعدی را در سمت متوازن‌سازی برداریم که می‌تواند نقطه احیای برجام باشد.

1398/04/30
|
12:00
|

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با گفت وگوی سیاسی در رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تقریبا 14 ماه از خروج یکی از طرفین متعهد در برجام می‌گذرد که رئیس‌جمهور از این مدت تعهد جمهوری‌اسلامی به برجام، تحت عنوان صبر استراتژیک یاد می‌کند که شاید بهتر بود این صبر استراتژیک به جای 14 ماه، به 14 روز تقلیل می‌یافت. اما در هر حال این 14 ماه بیشتر مشمول این شد که شاید 4+1 جبران مافات کند و از عهده آنچه آمریکا متعهد شده بود، بربیایند. اگرچه این 14 ماه زمان به ضرر ما جلو رفت که بیشتر به نفع طرف مقابل بود و در این مقطع زمانی ایران تصمیم گرفت به نوعی طبق بند 26 و 36 برجام حرکت و وضعیت را متوازن کند.

وی افزود: در واقع حرکت ایران به سوی برخی رویکردها در حوزه انرژی هسته‌ای را نمی‌توانم کاهش تعهدات بدانم، بلکه نوعی متوازن سازی تکالیف و تعهدات است. در میان برخی سوال می‌کنند حال که گام یک و دو را برداشتیم و حالا گام سه و شاید گام‌های بعدی نقطه عزیمت آن کجاست؟ ضمن این‌که بعضی بحثی درباره خروج از برجام را مطرح می‌کنند! چنین موضوعی را شایسته نمی‌دانم زیرا اصلا نیازی به خروج از برجام نیست و گام‌هایی که ایران برمی‌دارد تحت عنوان احیای برجام باید ارزیابی کرد. واقعیت این است که جنازه یا مجروح در حال احتضار جسدش بر دوش 1+4 است و چه نیازی است که ما بخواهیم این جنازه را زمین بگذارند!

عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: موگرینی در آخرین سخنرانی خود درباره برجام از این عبارت استفاده کرد که این بیمار هنوز نمرده است! یعنی طرف اروپایی نیز قبول دارد که برجام در حال احتضار است. لذا مسئولیت احیاء آن به عهده طرفین متعاهد است. برای همین تصور می‌کنم ایران گام‌هایی که برمی‌دارد باید در راستای احیای این بیمار تبیین شود نه در مسیر خروج از برجام یا بخواهیم به عنوان یک تخطی از برجام از آن یاد کنیم. در واقع چنین نیست ما قبلا مسیری را با هم حرکت کردیم، حالا ما جلو می‌رویم و طرف مقابل ما ایستاده است.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: در حال حاضر معقول‌ترین کار این است که اروپا برگردد به نقطه‌ای که قرار بود به همراه ایران بدود، به عبارتی برجام دو طرفه پیش برود. لذا ما باید نقطه عزیمت رابازگشت به نقطه قبل تعیین کنیم، یعنی ما گام‌هایی برداریم که وضعیت ما را به حالت قبل از برجام برگرداند. وقتی به این نقطه رسیدیم، انگار همین امروز برجام را امضاء کردیم. بنابراین نقطه معقولی است و این‌که بگویند ایران نقض برجام کرده است؛ اگرچه طرف روسی یا موگرینی رویکرد ایران را نقض یا خروج از برجام ندانستند. اما اقدام ایران را در این راستا تعبیر می‌کنند که می‌تواند تنش‌زا یا خطرناک باشد.

وی افزود: در مجموع گام‌های ایران در برجام را حداقل کار سیاسی و معقولی می‌بینم که تهران انجام می‌دهد، به طور قطع ما باید گام سوم و گام‌های بعدی را نیز برداریم در سمت متوازن‌سازی که می‌تواند نقطه احیای برجام باشد یا خروج از برجام توسط یک یا چند عضو از اعضای 1+4. به عبارتی نباید مرگ برجام پای ما نوشته شود، در حال حاضر بخشی از مرگ برجام پای ترامپ است و در بخش‌های آتی باید ببینیم اروپا چه خواهد کرد؟ اروپایی که طی این مدت به صورت رسمی اعلام کرده است که امروز اروپا و محیط بین‌الملل از رهگذر امضای برجام در یک سطح بالاتری از احساس امنیت است. هر چند من این گفته اتحادیه اروپا را قبول ندارم، زیرا قرار نیست فعالیت هسته‌ای ما سبب ناامن‌سازی طرف مقابل شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی