گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل جغرافیای سیاسی: دنیا برای تامین امنیت تنگه هرمز باید قدردان ایران باشد

کارشناس مسائل جغرافیای سیاسی گفت: همه باید بدانند که ایران تامین‌کننده امنیت تنگه هرمز است و باید قدردان ایران باشند که در این چند سال امنیت را در تنگه برقرار کرده است.

1398/04/31
|
09:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی توقف کشتی نفتکش انگلیسی و هیاهوی دولتمردان انگلیسی و آمریکا تا هجمه رسانه‌های غربی و جنگ روانی) با حضور دکتر میثم میرزائی‌تبار، کارشناس مسائل جغرافیای سیاسی و ژئو پلیتیک روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

میثم میرزائی‌تبار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: انگلیس نفت‌کش ایرانی را به بهانه این‌که اروپا تحریم‌هایی برای سوریه انجام داده، در چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشتی را متوقف کردند. البته این موضوع خودش جای بحث دارد، ما نمی‌دانیم تحریم‌های اروپا بر چه مبنایی بود؟ زیرا این تحریم‌ها، تحریمی نبود که در چارچوب اقدام شورای امنیت سازمان ملل باشند. از این لحاظ تخلف به شمار می‌آید، یعنی دلیل آنها، دلیل قانع‌کننده نیست. اگرچه هنوز نتوانستند ثابت کنند که مقصد نفت‌کش ما سوریه بوده است. اگرچه اقدام انگلیسی‌ها در توقیف نفت‌کش ایرانی، اقدامی سیاسی بود.

وی افزود: همان‌طور که اطلاع دارید، تنگه هرمز ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک‌ترین تنگه و نقطه جغرافیایی در سراسر جهان است و کسی نمی‌تواند آنرا انکار کند و این هیاهوی رسانه‌ای و مطالبی که از طرف قدرت‌ها مطرح شده و هجمه‌ای نیز که به ایران آمده، به دلیل جایگاه ویژه ایران در منطقه و نقش این تنگه در حوزه بین‌الملل است. در تنگه هرمز تردد مواد نفتی و غیرنفتی بسیار زیاد است و کشورهای زیادی به این تنگه وابستگی دارند؛ لذا کشورها باید بدانند که ایران تامین‌کننده امنیت تنگه است و باید قدردان ایران باشند که در این چند سال امنیت را در تنگه برقرار کرده است.

کارشناس مسائل جغرافیای سیاسی ادامه داد: حال این جوی که غربی‌ها و آمریکا به وجود آوردند و ناوگانی که به منطقه اعزام کردند و اکنون در خلیج‌فارس حضور دارند، برای کم کردن حضور ایران در منطقه است. در حالی که این اندیشه را در ذهن دارند اما نقش ایران در منطقه کم شدنی نیست. در واقع جمهوری‌اسلامی در چندین دهه با رویکرد امنیتی بسیار قوی در منطقه خلیج‌فارس حضور داشته و امنیت کامل را برقرار کرده است و هیچ‌گونه ناامنی در این چند سال در منطقه ندیدیم.

میثم میرزائی‌تبار گفت: لذا باید این نکته را در نظر داشته باشیم، اگر امروز تنگه هرمز هنوز یک تنگه استراتژیک و راهبردی در در سراسر جهان است به دلیل نقش‌آفرینی جمهوری‌اسلامی است. اگر ایران اقدامات خودش را در تنگه انجام ندهد، این نقش پابرجا نخواهد ماند و اقتصاد خیلی از کشورها دچار مشکل خواهد شد. کشورهای غربی در یکی دو سال اخیر خیلی زیاد تلاش کردند که فروش نفت ایران را به صفر برسانند که این خواسته نامعقولی بوده و ایران با وجود فشارها باز امنیت را رها نکرده و همچنان امنیت را در منطقه برقرار کرده است.

وی افزود: تفاوت اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی کاملا غیرقانونی است و ما شواهدی برای غیرقانونی بودن عمل انگلیس داریم. توقیف تفتکش ما از سوی انگلیس باید در چارچوب قوانین بین‌المللی انجام می‌شد، در حالی که قوانین بین‌المللی به مقرراتی اشاره دارد که از سوی جامعه جهانی پدیرفته شده باشد و در راستای آن اقدام شود. اما تحریم‌های اتحادیه اروپا تحریم‌هایی از سوی اتحادیه بوده و از سوی شورای امنیت و سازمان ملل نبوده که بخواهند به واسطه آن توقیف کشتی ایرانی را انجام دهند. در واقع تحریم یک‌جانبه‌ای که از سوی اتحادیه اروپا برقرار شده و درباره نفتکش ایرانی نمی‌توانست صدق کند. از طرفی اشاره شد که ورود کشتی از قسمت جنوبی تنگه بوده که در تنگه جبل‌الطارق اسپانیا بیشتر حاکمیت بر آب‌های سرزمینی دارد و انگلیس در آن قسمت جایگاهی نداشت که بیاید و نفتکش ایرانی را توقیف کند.

کارشناس مسائل جغرافیای سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی هم توقیف صورت گرفت، آنها نمی‌توانستند توقیف را ادامه بدهند اما تا کنون به دلیل بحث‌های حقوقی نمی‌تواند نفتکش را نگه دارند، زیرا قوانین بین‌الملل اشاره دارد که اگر اتفاقی افتاد و تخلفی رخ داد، باید با قید وثیقه آزاد تا بعدا به آن رسیدگی شود. اما انگلیسی‌ها به صورت غیرقانونی به توقیفشان ادامه دادند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی