گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: اروپا و امریکا تنش آفرینان خلیج فارس

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: هرقدر دررابطه با تعهدات برجامی بااروپا مماشات کنیم، آنها برداشت ضعف ازحرکات ما دارند. لذا حرکتی که آغاز کردیم، بیشتر از حرکات دیگری که به عنوان حرکات اعتمادزا و خویشتن‌دارانه مطرح بوده، جواب می دهد.

1398/04/31
|
11:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل استمرار کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران) در ارتباط تلفنی با دکتر محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اروپایی‌ها هم کمتر از آمریکایی‌ها در رابطه با برجام نقض عهد نداشتند. به طوری که پس از امضای برجام به جز رفت و آمدهای سیاسی و سرگرم کردن مقامات سیاسی و اقتصادی ما به طور عملی کاری از پیش نبردند. همچنین پس از خروج ترامپ در اردیبهشت 97 همانطور که وزیرامورخارجه ما گفت یازده تعهد دادند و حتی به یکی از آنها هم عمل نکردند. پس از مدتی صحبت از کانال مالی به میان آمد که مدتی صرف این موضوع شد و زمان را به نفع خودشان سوزاندند و پس از مدتی هم اعلام کردند که این مساله عملیاتی نیست.


وی افزود: بعد از مدتی صحبت از اینستکس به میان آمد که بسیار ضعیف‌تر از قد و قواره یک کانال مالی بود و به نظرم اصلا بحثی درباره آن نمی‌توان کرد و اکنون مشاهده می‌کنیم که چه روالی را طی می‌کند و امیدی به کارگشایی آن نیست. بنابراین اروپایی‌ها در چهار مرحله هم به تعهداتشان عمل نکردند و هم نقض عهد کردند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها که خیلی شفاف و افراطی خروج از برجام داشتند و بنابراین راهی برای خروج نمانده و بدترین شرایط برای یک کشور می‌تواند باشد که در یک حالت معلق به سر ببرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آنها با عمل نکردن به تعهداتشان برای ما کشور ما یک نوع حالت تعلیق به وجود آوردند که نتوانیم اقدامات پیشرفت‌زا انجام دهیم نه بتوانیم به عقب برگردیم. حالتی که به نظرم اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای ما تدارک دیده بودند، همان‌طور که در پیمان سعدآباد وزرای سه کشور را در حالت معلق قرار دادند و حتی آن موقع حاضر به فعالیت یک سانتریفیوژ برای ما نبودند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی گفت: به نظرم هر چه قدر در رابطه با تعهدات برجامی با اروپا مماشات بکنیم، آنها بیشتر برداشت ضعف را از حرکات ما دارند. برای همین حرکتی که در زمینه کاهش تعهدات برجامی کردیم، بیشتر از حرکات دیگری که به عنوان حرکات اعتمادزا و خویشتن‌دارانه مطرح بوده، جواب خواهد داد. همان‌طوری که هر چه در گذشته پیمان‌های بیشتری امضاء می‌کردیم، آنها به ما فشاری بیشتری می‌آوردند. اما وقتی به 20 درصد غنی‌سازی رسیدیم، هر چند ابتدا گفتند که بلوف سیاسی است، گام بعدی آنها ترور زنده‌یاد شهریاری بود که نقش موثری در غنی‌سازی داشتند، اما بعدا پای میز مذاکره آمدند.

وی افزود: بنابراین به نظرم گام دوم، گام مهمی است، زیرا ما محدودیت و سقف غنی‌سازی را برداشتیم و می‌توانیم به سمت بالاتری حرکت کنیم و همچنین فعالیت آب سنگین اراک را سر بگیریم. رویکردی که جمهوری‌اسلامی در رابطه با برجام در پیش گرفته، اروپایی‌ها را به تحرک وا داشته است. اگرچه به نظرم اروپایی‌ها باطن خودشان را بروز می‌دهند و پس از اقدامات ما اقدام به اظهار تاسف و اطلاعیه‌های متعدد منتشر کردند و بعد از آن به سمت تهدید روی آوردند، چنان‌که انگلیسی‌ها تهدید عملی خود را درباره کشتی ما انجام دادند، به طوری که امروز تنش‌هایی در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان شکل گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم جمهوری‌اسلامی در روندی درستی قرار گرفته، زیرا اخیرا در دیدارهایی که با مقامات اروپایی داشتم، آنها اظهار عجز می‌کنند که بخواهند در مقابل آمریکایی‌ها ایستادگی داشته باشند. لذا معتقدم که اروپایی هم نمی‌توانند که به تعهدات خود در برجام عمل کنند، زیرا آنها ناتوان از انجام تعهداتشان و ایستادن در مقابل آمریکا هستند و هم توانایی عمل کردن به تعهدات خود را ندارند و در استراتژی مقابله با جمهوری‌اسلامی چندان تفاوتی با آمریکایی‌ها ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی