گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد: نطق‌های پیش از دستور تبدیل به خوراک‌های تبلیغاتی برای خود نمایندگان شده

نماینده مردم جیرفت گفت: متاسفانه نطق‌های پیش از دستور تبدیل به خوراک‌های تبلیغاتی برای خود نمایندگان در زمینه بیان مسائل حوزه انتخابیه شده و از آن طرف بی‌اعتنایی وزراء و مسئولان به این خواسته‌ها باعث شده، شان مجلس پایین بیاید.

1398/05/05
|
17:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی کارکرد نطق های میان دستور نمایندگان مجلس) با حضور دکتر یحیی کمالی، نماینده مردم جیرفت عنبرآباد در مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

یحیی کمالی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: نطق پیش از دستور به نوعی بیان مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه نماینده در خانه ملت است و از آن طرف با توجه به اینکه نطق پیش از دستور از تریبون رسمی مجلس منتشر می‌شود، نگاهی از سوی وزراء، مسئولان و روسای سازمان‌ها نسبت به این موضوع دارند و قطعا این نطق‌ها ثبت و ضبط و در اختیار آنها قرار داده می‌شود. هیئت رئیسه موظف است که این موارد را ارجاع بدهد. از آن سو نیز از نظر قانونی وزراء وظیفه دارند که پاسخگو باشند، اما اصل کلی اینجاست که در مدتی که از عمر مجلس دهم گذشته، ارزیابی از بازخورد این نطق‌ها در سطح مدیریتی‌های اجرایی کشور نداشتیم.

وی افزود: متاسفانه نطق‌های پیش از دستور تبدیل به خوراک‌های تبلیغاتی برای خود نمایندگان شده که فرصتی برای بیان مشکلات حوزه انتخابیه خود پیدا کنند و از آن طرف بی‌اعتنایی و بی‌توجهی وزراء و مسئولان به این خواسته‌ها باعث شده که به شکلی شان مجلس پایین بیاید و مجلس آن کارآمدی سابق را نداشته باشد. اگر ما بر این اعتقاد داشته باشیم که مجلس در راس امور است و اینجا خانه ملت است و نمایندگان باید فریاد رسای ملت باشند، با آنچه که در میدان عمل مشاهده می‌کنیم، خیلی تطابق و همخوانی ندارد. ضرورت ایجاد می‌کند راهکار دیگری درباره پاسخگویی وزراء و مسئولان نسبت به پیگیری مشکلات مردم اندیشیده شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد ادامه داد: سوای آن مسائلی سیاسی که از زبان نمایندگان مطرح می‌شود، آنچه در حوزه و کاربردی مشکلات مردم است، به نظر می‌رسد آنچه که از پشت تریبون مجلس و از زبان نمایندگان بیان می‌شود، خیلی توفیقی نداشته که حتما منجر به پیگیری و رفع مساله و مشکل مردم شود. از طرفی طرح سوال از وزیر مبنی بر اینکه چرا مسائل پیگیری شده، نیز مشکلات و مسائل خاص خودش را دارد. برای مثال اگر اکنون در صدد طرح سوال باشید، به طور قطع به عمر این مجلس نمی‌رسد. به عبارتی شما امروز در جامعه درگیر مساله و مشکلی هستید و نماینده این مساله را مطرح می‌کند، شاید پاسخگویی به موقع وزیر بتواند درصد عظیمی از مشکلات را حل کند، اما اگر مشمول زمان شود، دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.

یحیی کمالی گفت: اکنون در مجلس از تذکرات، تحقیق و تفحص، سوال و نطق آن بهره‌برداری لازم نمی‌شود. به عبارتی به نتیجه مطلوب و مثبتی که بتواند کارآیی مجلس را نمایان بکند، در آن‌ها دیده نمی‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی