گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر سابق هیئت دولت: هر اقدامی علیه جمهوری‌اسلامی با واکنش به موقع و سنجیده مواجه شده است

دبیر سابق هیئت دولت گفت: هر اقدامی علیه منافع جمهوری‌اسلامی شده، با یک واکنش به موقع، صحیح، سنجیده و اندازه خودش مواجه شده است. برای مثال اگر روز جلوی کشتی ما را توقیف کردند، همان اقدام در همان مقیاس به عمل آمده است.

1398/05/06
|
11:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی راهبرد ایران در برابر سناریوهای آمریکایی-اروپایی) با حضور دکتر علی صدوقی، استاد دانشگاه و دبیر سابق هیئت دولت روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی صدوقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: درباره سیاستی که دولت کنونی آمریکا درباره ایران دنبال می‌کند، یک مساله ایجاد کرده که اگر خوب دقت کنیم، روابط منطقه را شفاف کرده است، یعنی یک طرف منطقه آمریکاست با متحدانش در منطقه از جمله عربستان و امارات به سرکردگی رژیم صهیونیستی و طرف دیگر ایران است با متحدانش در منطقه. ضمن این‌که معتقدم آمریکایی‌ها ارزیابی درستی از مولفه‌های قدرت جمهوری‌اسلامی در سطح منطقه دارند و مولفه‌هایی که توانستند مهم‌ترین تنازعات منطقه‌ای را به نفع جمهوری‌اسلامی خاتمه ببخشند.

وی افزود: اگر به ماهیت منازعاتی که در سوریه رخ داده، خوب توجه کنید، همچنین چالشی که در فضای عراق رخ داد، مولفه‌های قدرت ایران به گونه‌ای آن‌را مدیریت کرد که تحولات به سمتی که سیاست‌های آمریکا دنبال می‌کرد، رخ نداد و حاصل آن امنیت منطقه و مردم بود. از سوی دیگر، طرف دیگر ماجرا، بازیگران میانی نیز هستند، بازیگرانی که به آنها در اصطلاح محاسبه‌گر می‌گویند و در این منازعه نگاه می‌کنند که منافعشان به چه سمتی است، لذا به اعتقاد من، اتحادیه اروپا، روسیه، قطر، عمان و بعضی از کشورهای منطقه نیز از این بازیگران هستند که جزء بازیگران میانی و محاسبه‌گر به شمار می‌آیند که به این نگاه می‌کنند در منازعات باید به چه سمتی بروند و چه سیاستی را دنبال بکنند.

دبیر سابق هیئت دولت ادامه داد: اما نگاه کنید، ما فارغ از ضعف‌هایی که داشتیم دو نکته وجود دارد؛ جمهوری‌اسلامی دو سیاست صحیح را دنبال کرد که همین باعث شده آمریکایی‌ها به راحتی نتوانستند به اهداف و سیاست‌هایشان دست پیدا کنند. این دو سیاست عبارتند از، نخست هر اقدامی علیه منافع جمهوری‌اسلامی شده، با یک واکنش به موقع، صحیح، سنجیده و اندازه خودش مواجه شده است. برای مثال اگر روز جلوی کشتی ما را توقیف کردند، همان اقدام در همان مقیاس در چارچوب قواعد بین‌المللی به عمل آمده است، اگر به فضای امنیتی جمهوری‌اسلامی تجاوز کردند، با واکنش صحیح، به موقع و قدرتمندانه مواجه شده است.

علی صدوقی گفت: این رویکرد نشان می‌دهد که سیاست و استراتژی ما در مقابل قدرت متخاصم به نحو درستی صورت‌بندی می‌شود و به نحو درستی نیز به اجرا درمی‌آید. مبحث بعدی که باید به آن اشاره کنیم، ما همچنان به دنبال یک ارتباط منطقی هم با کشورهای منطقه هستیم و هم حتی کشورهایی که آمریکا آنها را به عنوان متحدان منطقه‌ای دنبال می‌کند، در صدد ارتباط و گفت‌وگوی سازنده، منطقی و عاقلانه برای حل برخی مسائلی است. این شیوه ارتباط با کشورهای همسایه همیشه در سیاست‌های جمهوری‌اسلامی بوده است.

وی افزود: اما درباره اتحادیه اروپا یک مساله وجود دارد که باید به آن توجه کنیم. شاید بسیاری این سوال به ذهنشان بیاید، آیا جمهوری‌اسلامی که در مقابل بدعهدی اروپا، تعهدات برجامی را کاهش داد، این رویه باعث می‌شود که اتحادیه اروپا در کنار آمریکا قرار بگیرد و فشار بر ما تشدید شود؟ اصلا چرا جمهوری‌اسلامی بحث گفت‌وگو با اروپا را ادامه می‌دهد با این‌که اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها هیچ اقدامی در زمینه تامین منافع ایران نکرد؟ به نظرم نکته‌ای که در این میان وجود دارد و اتحادیه اروپا نیز به خوبی از آن آگاه است، دولت آمریکا در بحث مربوط به خروج از برجام یک سیاست دو مسیره را دنبال می‌کرد. هم آن بحث صدمه و مهار نفوذ ایران را دنبال می‌کند و هم در پی آن است، اتحادیه اروپا، روسیه و چین را از قدرت‌های بین‌الملل از موقعیتی که برایشان ایجاد شده است، محروم و دور کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی