صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

جلیلوند گفت: در اینستکس قرار است کنجاله، علوفه، شیرخشک و نان مبادله شود؛ موادی که تنها برای زنده ماندن یک ملت است نه برای زندگی کردن آنها! در حالی که ملت ایران می‌خواهند زندگی کنند، اما اروپایی‌ها تنها می‌خواهند ما فعلا زنده باشیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج‌فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) با حضور محسن جلیلوند، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

جلیلوند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در مساله تحریم‌ها رویارویی اصل ما با آمریکاست و در تحلیل نهایی عرض می‌کنم که اروپا همیشه با آمریکا همراه خواهد بود، اگرچه به درست یا غلط بودن آن کاری نداریم. امروز که هم اروپا در حال فعال کردن اینستکس است، در واقع نقش پلیس خوب را بازی می‌کند نه پلیس بد. شما به پیشنهاد اخیر امانوئل مکرون توجه کنید، او می‌گوید ما پیشنهاد 15 میلیارد یورو ترزیق بودجه به اینستکس را می‌دهیم به شرطی که ایران گام سوم در زمینه کاهش تعهدات برجامی را برندارد.

وی افزود: در حالی مکرون چنین پیشنهادی را عنوان کرده که هیچ ضمانتی در عرصه بین‌المللی برای ما وجود ندارد که ما گام سوم کاهش تعهدات برجامی را برنداریم و آنها نیز به پیشنهادشان عمل کنند. در حالی که معمولا توازن میان دو طرف است که تضمین را ایجاد می‌کند. بنابراین به عقیده من با احتیاط بیشتری باید به این موضوع نگاه کنیم. از طرفی اگر بخواهند چنین پیشنهادی را عملی کنند، به اعتقاد من 15 میلیارد یورو برای یک سال تنها یک روزنه است. علت این نگاه با توجه به رویکرد اینستکس است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: تصور می‌کنید در خود اینستکس قرار است چه اقلامی مبادله شود، کنجاله، علوفه، شیرخشک و نان! این مواد تنها برای زنده ماندن یک ملت است نه برای زندگی کردن یک ملت! به هر حال ملت ایران می‌خواهند زندگی کنند، اما اروپایی‌ها تنها می‌خواهند ما فعلا زنده باشیم. به همین دلیل معتقدم چشم‌اندازی از اتحادیه اروپا نمی‌بینم که به عنوان یک ضمانت باشد تا بتوانیم به پیشنهادات اروپا اعتماد کنیم و برجام همچنان برقرار بماند.

جلیلوند گفت: اگرچه اشاره کردند، ممکن است با اینستکس از نظر فنی بتوان کارهایی را انجام داد، اما حتی رویکرد اینستکس از نظر فنی نیز اشکال و ایراد دارد، چون باز هم در مبادلات بین‌المللی در جایی قرار می‌گیریم که 63 درصد مبادلات با دلار است. برای همین هر کاری بخواهیم بکنیم در یک گوشه‌ای با دلار روبه‌رو می‌شویم. در آنجاست که قدرت عمل به دلیل تحریم‌ها بسته می‌شود، بنابراین تصورم بر این است که اگر ایران بر همان کاهش تعهدات برجام خودش پافشاری کند و با تعقل و برنامه‌ریزی پیش برویم، به شکلی که یک قدم ما جلو برویم و اروپایی‌ها برای حفظ برجام یک قدم بردارند، لذا حرکت به شکل پله به پله شود، رویکرد بهتری خواهد بود.

وی افزود: با حرکات حساب شده شرایط ما در برجام و کارا شدن اینستکس بهتر خواهد شد، اما امانوئل مکرون نظریه یکباره را مطرح می‌کند که این نظر در عرصه بین‌المللی قدری جواب نداده است، به عبارتی اگر بخواهیم به تاریخ روابط بین‌الملل نگاه کنیم خیلی تضمین نیست. برای همین بهتر است در راستای برجام قدری با تعقل و تفکر بیشتری قدم برداریم و همه جوانب را بسنجیم. رویکرد ایران در دو گام قبلی خوب بوده و همین رویکرد باعث شد که اروپایی‌ها به تکاپو بیفتند و اینستکس را قدری عملی کنند، هر چند هنوز هم این کانال مبادلات مالی با آنچه که کشور ما در شرایط کنونی به آن نیازمند است، فاصله بسیار دارد.

مرتبط با این خبر

  • اینستکس یک قدم پایین تر از SPV است/ اینستکس، سازوکار مالی نیست

  • تصویر روشنی از اینستکس در کشور وجود ندارد

  • شیرینی اینستکس زودگذر و مقطعی است

  • اینستکس تنها مبادلات تجاری ایران را تسهیل می کند

  • اینستکس، یک ابزار تاخیری برای تداوم برجام است

  • شش تا نه ماه انتظار؛ برای اجرای اینستکس

  • شرکت های بزرگ اروپایی با ساز و کار مالی رابطه ندارند

  • اینستکس اروپایی ها، توانایی دور زدن تحریم های آمریکا را ندارد

  • پیش شرط اروپاییها در مورد تعهداتشان در برجام و عملیاتی کردن «اینستکس»، غیر اخلاقی است

  • مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است / FATF، استقلال داخلی را از بین می برد