صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

پیری گفت: اگر خریداران نفت ما منافعی در بازارهای آمریکا داشته باشند، به علت تحریم‌های ثانویه آمریکا مشمول یکسری محدودیت‌ها خواهند شد. برای همین باید تصمیم‌گیری کنند که چه اقدامی را انجام دهند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج‌فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) با حضور دکتر مهدی پیری، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

پیری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم ابتدا باید توضیحی درباره ماهیت حقوقی اینستکس بدهم که از لحاظ حقوقی برای چه به وجود آمده است و چه کارکردی دارد؟ در این میان مساله‌ای که وجود دارد، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که آمریکا انجام داده که دو بخش دارد، یک بخش آن برمی‌گردد به تحریم‌های سرزمینی که در محدوده کشور خودش است، بخش دیگر آن تحریم‌های فراسرزمینی است که قسمتی از آن تحریم‌های ثانویه است، اما این تحریم‌ها به چه معناست؟

وی افزود: به این معنا که اگر کشورهای دیگر برای مثال نفت ایران را بخرند یا مبادلات دیگری داشته باشند که این مبادلات فهرست شده یا با یکسری اشخاص لحاظ شده در فهرست تحریم تبادل مالی انجام دهند، مشمول تحریم قرار می‌گیرند. بنابراین اکنون مساله‌ای که با آن مواجه هستیم این است که اگر خریداران نفت ما منافعی در بازارهای آمریکا داشته باشند، به علت تحریم‌های ثانویه آمریکا مشمول یکسری محدودیت‌ها خواهند شد. برای همین باید تصمیم‌گیری کنند که چه اقدامی را انجام دهند.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: مشکلی که اکنون وجود دارد؛ مشکلی است که در واقع با خروج آمریکا از برجام به وجود آمده است. حال پیشنهاد مطرح شده چیست؟ در واقع پیشنهاد این بوده که ساز و کاری تعریف شود که نخست این ساز و کار، شخص غیردولتی نباشد، بنابراین سهامدار اینستکس سه دولت هستند، وقتی دولت سهامدار یک موسسه یا شرکتی می‌شود، به ویژه اگر بخواهد اقدام به کار حاکمیتی بکند، ممکن است مشمول مصونیت قرار بگیرد، یعنی به عنوان جزئی از دولت در چارچوب مصونیت دولت‌ها قرار گیرد. بنابراین دیگر تحریم‌پذیر بودنش با توجه به مصونیتی که وجود دارد، شاید قدری دشوار باشد.

مهدی پیری گفت: مساله دیگر این‌که، اشخاصی را انتخاب کردند و به همه این اشخاص پاسپورت دیپلماتیک می‌دهند، برای این‌که اشخاص مزبور را از مصونیت‌هایی لحاظ شده در حقوق بین‌الملل برای مدیران اینستکس بهره‌مند کنند. برای همین اینستکس تاسیس شده و سه کشور نیز در آن عضو شدند. حال قرار است که چه اتفاقی بیافتد؟ اشاره به مبادلات نفتی شد، به نظرم اینستکس حجم خیلی کوچکی نسبت به حجم بزرگی از تجارتی که ما داریم، خواهد داشت.

وی افزود: زیرا در نگاه نخست اینستکس تمایزی در مبادلات قائل نمی‌شود، یعنی شرکت‌هایی که در آن به فعالیت خواهند پرداخت، علی‌رغم این‌که ساز و کار اینستکس منافاتی با تحریم‌های آمریکا ندارد، با توجه به اولویت‌هایی که برای آن در نظر گرفته شده و در آن مباحث حقوق بشردوستانه که اصلا مشمول تحریم‌ها نیز نبوده است و در واقع با توجه به دستور موقتی که دیوان داد، باز هم بر آن تاکید کرد، اگر به صورت عملی بخواهد تجارت ما در این حوزه مطرح شود، باز به شرکت‌های کوچکی برمی‌گردد که نخواهند به بازارهای آمریکا وارد شوند تا دچار محدودیت جدی نشوند و بخواهند خرید نفت ما را با یکسری محدودیت‌ها انجام دهند و بعد هم به صورت معاملات تهاتری تسویه صورت بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران عنوان کرد: اما اگر وارد ارتباط آن با برجام شویم؛ به نظرم اتفاقا ارتباط مستقیم حقوقی با برجام ندارد و در واقع برای حفظ برجام است، نه این‌که جزئی از آن باشد. وقتی آنها بخواهند برجام را حفظ کنند و در واقع با توجه به این‌که اروپایی‌ها در چارچوب برجام تکالیف مشخصی را پذیرفتند و قرار بود، تحریم‌هایی که با برجام لغو شده بود، بازنگردد و به طور مشخص این موارد را پذیرفتند و چون اکنون با اقدامی که آمریکا انجام می‌دهد، هیچ‌کدام از آنها محقق نشده است، لذا حالا با یک اقدام جایگزین می‌خواهند بخشی از منافعی که باید عاید ایران می‌شد، از طریق اینستکس محقق کنند. اما مشکلی که باقی می ماند، خرید نفت است، زیرا پرداخت پول خرید نفت به صورت تهاتر امکان‌پذیر است اما خریدار نفت با همین عنوان باقی می‌ماند و این را شرکت‌ها انجام می‌دهند نه دولت‌ها.

مرتبط با این خبر

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • احتکار در شرایط کنونی کمک به دشمن است +صوت

  • بازگشت پول نفت در هاله ای از ابهام...

  • سایه سنگین دلار برسر معاملات اقتصادی ایران و اروپا +صوت

  • جهان امریکا را به سخره خواهد گرفت...

  • از قوای سه گانه خیری به مردم نمی رسد

  • ذخیره داروی وارداتی برای یکسال و نیم آتی الزامی است

  • شرکت های کوچک اروپایی؛ آخرین امید در پسابرجام؟!

  • یک نماینده مجلس: تحریم ها منجر به کاهش تولید خودرو شده است

  • تشدید تحریم های دارویی تا دو سال آینده/ سازمان غذا و دارو آینده نگری کند