گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سلیمی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: اروپایی ها رویه ای خطرناک در قبال برجام پیش گرفته اند

استاد روابط بین‌الملل گفت: اروپایی‌ها هنوز کاری درباره تعهدات برجام انجام نداده، قدم به قدم برای ما شرط‌گذاری می‌کنند. برای همین به نظرم رویکرد اروپایی‌ها برای برداشتن هر قدم کوچک به همراه شرط‌های پی در پی قدری برای ما خطرناک است.

1398/05/19
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی چرایی تنها ماندن آمریکا در خلیج‌فارس و عدم همراهی کشورهای اروپایی و آسیایی با نقشه ترامپ) با حضور محمدمهدی سلیمی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه روانه انتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدمهدی سلیمی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اروپا اقدام عملی برای برطرف کردن نیازها و خواسته‌های اقتصادی ایران انجام نمی‌دهد. اگرچه به نوعی می‌خواهد نقش پلیس خوب را بازی بکند، اما اگر از یک زاویه دیگر به موضوع اینستکس نگاه کنیم، نیازمند بررسی و شناخت جنس دیپلماسی آمریکا و اروپاست، زیرا نیازهای اساسی اروپا در حوزه اقتصادی و امنیتی به آمریکا باعث می‌شود که آنها نتوانند اقدامات عملی درباره کاهش نیازهای اقتصادی ایران انجام بدهند. از آنجا که آمریکا سهم به سزایی در حوزه اقتصادی و امنیتی دارد، این سهم به سزا باعث شده، اروپا نتواند هیچ اقدام عملی در برطرف کردن مشکلات اقتصادی ایران بردارد.

وی افزود: حال باید دید جمهوری‌اسلامی با برجام چه می کند که در عین حال منجر به باز شدن پرونده‌اش در شورای امنیت نشود و یکسری اقدامات عملی برای برطرف کردن نیازهای مالی‌اش انجام دهد. از سوی دیگر در تعهدات برجامی کشورهای اروپایی یکی دو اشکال وجود دارد، نخست این‌که در صورت برطرف نشدن مسائل مالی و اقتصادی ایران اروپا تضمین کرده، به شکلی جبران بکند. اما هنوز در این رابطه قدم قابل اعتنایی برداشته نشده است. از سوی دیگر نفت که مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای اقتصادی و تجاری ما را مرتفع می‌کند، فروش آن به راحتی ممکن نیست. حال آنکه قرار بود، اروپا راه حلی برای این مشکل ارائه کند، اما هنوز برای حل این مشکل نیز قدم عملی برنداشته است.

استاد روابط بین‌الملل ادامه داد: بر خلاف برخی از کارشناسان با خوش‌بینی در عرصه بین‌الملل آن هم در برابر کشورهایی مانند آمریکا مخالف هستم، اروپایی‌ها نیز تنها می‌خواهند نقش پلیس خوب را بازی کنند. آنها تعهدات برجامی خود را آنقدر کش دادند تا تحریم‌های دوباره آمریکا تثبیت شود. همان‌طور که قبلا اشاره کردم اروپا وابستگی‌های زیادی در حوزه اقتصاد و امنیت به آمریکا دارد، اما نه می‌خواهد شاهد مباحث افراطی‌گری باشد و به شکلی می‌خواهد جمهوری‌اسلامی را در برجام نگه دارد، نه از آن طرف می‌خواهد حمایت آمریکا را از دست بدهد.

محمدمهدی سلیمی گفت: همان‌طور که اشاره شد، حقوق بین‌الملل ماحصل همکاری‌های متقابل کشورهاست و یک‌جانبه نیست. بالاخره اروپا از شرایطی برخوردا هست که می‌تواند برادریش را ثابت کند، اما در این این میان هر قدم کوچک اروپایی‌ها مسائلی برای ما به همراه داد، برای مثال در هر قدمی بحث شفافیت مالی به میان می‌آید و به دنبال آن بحث FATF پررنگ شود، آن موقع چه باید کرد؟ اروپایی‌ها هنوز کاری درباره تعهدات برجام انجام نداده، قدم به قدم برای ما شرط‌گذاری می‌کنند. برای همین به نظرم رویکرد اروپایی‌ها برای برداشتن هر قدم کوچک به همراه شرط‌های پی در پی قدری برای ما خطرناک است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: به نظرم با سابقه‌ای که از آمریکا و اروپا داریم، در شرایط کنونی راه حل ما دیپلماسی متحرک و هدفمند است، به شرطی که محاسبات ما در عرصه بین‌الملل بسیار دقیق باشد. به عبارتی چه می‌خواهیم و چه می‌گوییم به نوعی معامله‌گر خوبی باشیم و ادبیات ما در مذاکره به سمت معامله باشد؛ چه می‌دهیم و در مقابل چه می‌گیریم. لذا این‌طور نیست که با خوش‌بینی وارد تبادلات بین‌الملی بشویم، در حالی که با کشورهای مواجه هستیم که در عرصه بین‌الملل کاملا واقع‌گرایانه فعالیت می‌کنند. از طرفی ما باید نگاه همه جانبه به جهان داشته باشیم، یعنی گزینشی عمل نکنیم و شرق و غرب را با هم ببینیم. ضمن این‌که تعریف مشخصی از اهداف‌مان داشته باشیم. با آنچه که اشاره شد در نهایت منجر به کنشگری فعالانه ما در عرصه بین‌الملل می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی