صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک پژوهشگر تاریخ گفت: محمد مصدق در مذاکرات میان ایران و آمریکا می‌گوید من زیر توافقی را امضا نمی‌کنم که دولت‌های پس از من زیر بار مسئولیت آن باشند. لذا مصدق متوجه بود که تنها خودش با دولت بریتانیا و آمریکا طرف نیست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی به مداخلات انگلیس و آمریکا در امور داخلی) با حضور رضا مختاری‌اصفهانی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا مختاری‌اصفهانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: وقتی جنبش ملی شدن صنعت نفت آغاز شد، دولت بریتانیا انواع کارشکنی‌ها را می کند و قانون را که دولت مصدق می‌خواست اجرا کند، به رسمیت نمی‌شناسد، اگرچه وارد یکسری گفت‌وگوها می‌شود، اما در کنار آن یکسری مداخله و کارشکنی‌ها را انجام می‌دهد و سفارت بریتانیا به عنوان یک جاسوس‌خانه به شمار می‌آمد به طوری که رابطه ایران و بریتانیا در این دوره قطع می‌شود. جالب اینجاست بر آن مبنا که بریتانیا معتقد است، قانون ملی شدن صنعت نفت، یک قانون نامشروع است و نباید اجرا شود، نفت ایران تحریم شد و ایران در وضعیت بد اقتصادی قرار گرفت.

وی افزود: که وقتی کشتی ایتالیایی رزماری می‌خواهد نفت ایران را به اروپا منتقل کند، از سوی بریتانیا توقیف و به بندر عدن برده می‌شود و در آنجا کارکنان کشتی محاکمه می‌شوند. لذا فشارها بر دولت ایران به حد بسیار زیادی می‌رسد. از آن طرف در این برهه آمریکا به عنوان دولت واسطه یکسری مذاکرات با دولت ایران شروع می‌کند تا توافقی میان ایران و بریتانیا شکل دهد. مذاکرات میان ایران و آمریکا که بخش عمده‌ای از اسناد آن منتشر شده، نشان می‌دهد، در واقع بریتانیا نگران این بود که نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران به عنوان یک الگو برای کشورهای خاورمیانه و مستمعره بشود و این الگو باعث شود که کشورهای خاورمیانه و کشورهای شرق علیه منافع بریتانیا قیام کنند و آنها نیز منافع خودشان را از طلب کنند.

پژوهشگر تاریخ ادامه داد: برخلاف آن‌که برخی می‌گویند دکتر مصدق به این مذاکرات خیلی خوش‌بین بود یا بعضی دیگر معتقدند که آمریکایی‌ها به قول‌های خودشان عمل نکردند. در حالی که ما باید در این میان بریتانیا را هم ببینیم، بریتانیایی که نگران بود، مصدق برای کشورهای خاورمیانه الگو شود و برای همین نگذاشت مذاکرات به نتیجه برسد و در نهایت کار را به جایی رساند که وقتی دولت آیزنهاور آمد، کودتای 28 مرداد 1332 روی داد.

رضا مختاری‌اصفهانی گفت: دکتر مصدق یک موضوع را بسیار مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌گوید من زیر توافقی را امضا نمی‌کنم که دولت‌های پس از من زیر بار مسئولیت آن باشند. لذا مصدق به عنوان یک حقوقدان این نکته را مدنظر قرار داشت که تنها خودش با دولت بریتانیا و آمریکا طرف نیست، بلکه یک ملت زیر بار مسئولیت یک تعهد یا توافق می‌روند. لذا به نظرم اگر می‌خواهیم در مقابل مداخلات کشورهای خارجی مقاومت کنیم، باید نگاه به داخل را نیز داشته باشیم. اگر ما همواره در طول تاریخ در برابر توطئه‌های خارجی موفق بودیم، نتیجه انسجام ملی بوده است و هر موقع این انسجام ملی دچار خدشه شده، ما در برابر توطئه‌های خارجی آسیب پذیر شدیم.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی همه گروه‌های سیاسی به انسجام ملی می‌اندیشند و سلایق را کنار می‌گذارند، می‌توانیم موفق شویم اما اگر به جای شعار همه با هم، همه با من سر دهیم، من تصور می‌کنم که توطئه خارجی هم موفق خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • پاسخ به برخی ادعاها و ابهامات در مورد مفاد کنوانسیون خزر

  • ترامپ بدنبال جنگ افروزی نیست

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • ایران درزمینه آموزش درجایگاه خودش قرار ندارد

  • عملیات روانی دولت برای سرپوش گذاشتن بر خواسته‌های مردم

  • بی اعتمادی به امریکا با شهادت سردار سلیمانی تایید شد

  • ترامپ یک تهدید برای بازیگران اثرگذار بین‌المللی است

  • آقایان می خواهند با فریبکاری وارد قمار FATF شوند

  • جنگ یا صلح؛ پارادوکس رفتاری امریکا در قبال طالبان

  • باید زبان قدرت را با زبان قدرت جواب داد +صوت