گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

در گفت وگو با آرش پاك اندیش؛ جزئیات دیدار ظریف و مکرون چرا سانسور شد؟

کارشناس مسائل سیاسی گفت: پیشنهاد مکرون در میانجی‌گری میان ایران و آمریکا یک فریب است و جالب این‌که درباره اتفاقات رخ داده و ملاقات‌هایی که صورت گرفته است، از سوی دولت هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد.

1398/06/09
|
14:45

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقشه آمریکا و فرانسه برای تحمیل مذاکره مجدد به ایران و تلاش برای خنثی کردن تلاش محور مقاومت) با حضور آرش پاک‌اندیش، کارشناس مسائل سیاسی، مدرس دانشگاه و عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

آرش پاک‌اندیش در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: امروز که فرانسه نقش پلیس خوب را بازی می‌کند، در سال 92 و در زمان دولت اوباما سخت‌گیرانه‌ترین حرکات را در جریان مذاکرات اعمال کرد و نقش پلیس بد را داشت. اکنون تقسیم کار تغییر پیدا کرده و فرانسه در نقش پلیس خوب ظاهر شده است. برای همین مکرون در جریان اجلاس جی 7 ادعا می‌کند که یک بسته پیشنهادی دارد و معتقد است که در برابر توقف گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی، اروپا حرکاتی را در پیش می‌گیرد.

وی افزود: برای مثال وعده اعتبار 15 میلیون دلاری داده شد که در اینجا سوال پیش می‌آید، مکرون که حاضر است اعتبار 15 میلیون دلاری به ایران در ازای یکسری فعالیت‌ها پرداخت کند، چرا وعده 4 میلیون یورویی برای اینستکس عملی نمی‌شود. با ذکر این مثال می‌خواهم بگویم پیشنهاد مکرون یک بازی و فریب است و از آن سو ذوق‌زدگی که در میان سیاستمداران ما اتفاق افتاده، قابل تامل است و جالب این‌که درباره اتفاقات رخ داده و ملاقات‌هایی که صورت گرفته است، هیچ گونه اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به نظرم درباره اطلاع‌رسانی در موضوع سفر به بیاریتز و از مواضع فرانسه و آمریکا نوعی سانسور هدفمند رخ داده است. در حالی که برخی مکالمات و سخنان مطرح شده به نوعی توهین مستقیم به مردم ایران از است؛ خبرنگار از ترامپ سوال کرد، منظور از ملاقات با رئیس‌جمهور ایران در هفته‌های آتی چیست؟ ترامپ در پاسخ با لحن تمسخر و گستاخانه می‌گوید: ایران دچار محدودیت مالی در منابع خود شده. یادتان باشد که من چیزی به آنها پرداخت نمی‌کنم.

پاک‌اندیش گفت: چرا این سخن ترامپ منعکس نمی‌شود؟ چرا افرادی علاقه‌مند هستند سر از پا نشناخته با کله به سمت مذاکره بروند! از آن‌سو پیشنهاد داده شد که ایران 700هزار بشکه نفت به فروش برساند که ترامپ با این پیشنهاد هم مخالفت کرد، اما چرا این موضوعات از نگاه ذوق‌زده بعضی مسئولان سانسور می شود! در این میان فرانسه و آمریکا به دنبال برجام جدید هستند، آنها می‌خواهند برجام قبلی کنار گذاشته شود و سناریوی جدیدی به راه بیفتد. زیرا مکرون گفته قصد داریم یک توافق هسته‌ای جدید با ایران منعقد کنیم. ما باید به توافقی گسترده‌تر برای تامین خواسته‌های امنیتی برسیم.

وی افزود: فرانسه در نقش واسطه میان ایران و آمریکا به دنبال تامین منافع حداکثری خود است و اصلا به دنبال خواسته‌های جمهوری‌اسلامی نیست، اما در این وسط بحثی پیش می‌آید که ما تا چه زمانی باید تجربه کنیم؟ آزمون و خطا کافی است. در گذشته رهبری به افرادی که مذاکره کردند، بالاترین اجازه‌ها را دادند که برخی در بعضی جاها زیرآبی رفتند و رهبری به آن مذاکره تلفنی نابجا با اوباما اشاره کردند که امروز برخی از این حرکات نابجا را در سفر نابجا و مذاکره نابجا و لحن بیان نابجا می‌بینیم که پس از حضور در داخل 180 درجه متفاوت صحبت می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: چنین مسائلی نشان می‌دهد ما در یکسری مسائل دچار توهمات یا خوش‌خیالی هستیم که در بعضی از رسانه‌ها بوی خیانت به مشام می‌رسد. در حالی که رهبری تاکید کردند که مذاکره سم مهلک برای ماست، قابل توجه کسانی که برای مذاکره خیز برداشتند. خوشبختانه یک روز پس از دیدار ظریف با مکرون در بیاریتز موضع خودشان را اصلاح کردند و رئیس‌جمهور اعلام کرد تنها در صورت بازگشت ترامپ به برجام و حذف تحریم‌ها با مذاکره موافقت خواهد کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی