گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

وكیل دادگستری: تعداد دقیق متهمان بانک سرمایه مشخص نیست

حمیدرضا محمدی گفت: اکنون هیچ خط قرمزی در قوه قضائیه برای مبارزه با فساد وجود ندارد، اگر فشاری بر ریاست قوه قضائیه باشد، آن‌را پس می‌زند و بدون واهمه متخلفان را به پای میز محاکمه می‌کشاند.

1398/06/10
|
12:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل عملکرد رئیس دستگاه قضا در مبارزه با فساد) با حضور حمیدرضا محمدی، وکیل دادگستری و کارشناس مسائل حقوقی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حمیدرضا محمدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به طور قطع امروز نتایج محاکماتی که اتفاق افتاده، می‌تواند نشان دهد که تا چه اندازه رویکرد قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی جدی یا تبلیغاتی است. آنچه که سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد، یعنی رسیدگی به چند صد فقره پرونده‌ای که همه در زمینه فساد اقتصادی کلان بودند و احکامی که در این مدت اعلام شده، نشان می‌دهد که قضیه تا چه حد جدی است به ویژه افرادی که در حال حاضر رسیدگی به پرونده‌های آنها صورت گرفت که برخی ادامه دارد یا در حال جریان است، بعضی از آنها افراد دارای سمت و با نفوذی هستند.

وی افزود: اگرچه نمی‌خواهم از آنها در اینجا نام ببرم، اما اگر مردم اخبار را پیگیری کنند، می‌شنوند که پرونده افراد ذی‌سمتی از جمله پرونده بانک سرمایه روی میز محاکمه است که مدیران ارشد آن به 20 سال حبس محکوم شدند و پرونده مدیران میانی در حال رسیدگی است و تمام کسانی که متهم به اخذ وجوه کلانند، پای میز محاکمه هستند و از این لحاظ پرونده بسیار جدی، حاوی چند صد جلد پرونده با تعداد زیادی از متمهان است که آن‌قدر تعداد افراد شریک جرم در پرونده زیاد است که تعداد دقیق آنها را نمی‌دانم، اما از پرونده شخص نخست بانک سرمایه در حال رسیدگی است تا مدیر شعباتی که اخذ تحصیلات کلان از سوی آنها انجام شده است.

وکیل دادگستری ادامه داد: آن‌قدر بررسی پرونده بانک سرمایه جدی است که چند روزه پیش قاضی پرونده اعلام کرد بانک‌هایی که ممکن است از این گونه تخلفات انجام دادند، آماده باشند که نماینده دادستان به سراغشان خواهد آمد. این سخن قاضی پرونده بانک سرمایه نشان می‌دهد که عزم جدی و راسخی در پیگیری تخلفات اقتصادی در قوه قضائیه وجود دارد که مبارزه با فساد را به ویژه از بانک‌ها شروع کردند. متاسفانه امروز بیشتر مردم متوجه هستند که یک بخش عمده فساد در نظام پولی و بانکی است که این نقص به بانک مرکزی و بانک‌های ما به ویژه بانک‌های خصوصی برمی‌گردد که متاسفانه ممکن است کسانی دست به تاسیس بانک خصوصی زدند که چندان صلاحیت بانکداری ندارند و ممکن است با سوء‌استفاده از رانت به چنین موقعیتی دست پیدا کرده باشند.

حمیدرضا محمدی گفت: بنابراین به نظرم برخورد جدی با بانک‌های متخلف و از آن‌طرف افراد ذی‌سمت می‌تواند به مردم نشان دهد که چندان بحث مانور و تبلیغات در میان نیست و قوه قضائیه در بحث برخورد با مفاسد اقتصادی بسیار جدی است. اگرچه در این میان برخی سعی دارند که کار برخورد با فساد را با چالش مواجه کنند یا با نفوذی که در دستگاه سیاسی دارند، سعی می‌کنند به برخی قضات توصیه کنند نسبت به برخی افراد ذی‌سمت که دچار فساد شدند، قوه قضائیه تخفیف یا استثنائی قائل شود یا درباره پرونده فلان شخص وارد نشوید.

وی افزود: اما با برخوردی که قوه قضائیه نسبت به پرونده و تخلفات برخی افراد کرد، نشان داد که با حضور آیت‌الله رئیسی در مسند قوه قضائیه خط قرمزها برداشته شده و در مسائل و پرونده‌هایی که سابق نزدیک شدن یا بررسی آنها خط قرمز بود، امروز آزاد شده و به پای میز محاکمه کشاندن افراد ذی‌سمت و مشهور حکایت از شکستن خط قرمز گذشته دارد. در حال حاضر هیچ خط قرمزی در قوه قضائیه برای مبارزه با فساد وجود ندارد، امروز این صراحت و جسارت در رسانه ها بازتاب پیدا کرده و امروز مهم‌ترین افراد مملکت در حال محاکمه هستند و باید نسبت به تخلفات‌شان پاسخگو باشد. در این میان اگر فشاری بر ریاست قوه قضائیه باشد، آنرا پس می‌زند و بدون واهمه متخلفان را به پای میز محاکمه می‌کشاند و این را مردم به خوبی درک کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی