گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ثروتی: نباید در دام بازی مذاکره با آمریکا بیفتیم

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مذاکره بازی است که آمریکایی‌ها تدارک دیدند، بازی مذاکره که با حسن روحانی چند عکس بگیرند و مانند بازی با کره شمالی آن‌را رسانه‌ای کنند. بعد بگویند ببینید! جمهوری‌اسلامی که نوک پیکان مقاومت بود، پای میز مذاکره آمد

1398/06/11
|
17:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقشه آمریکا و فرانسه برای تحمیل مذاکره مجدد به ایران و تلاش برای خنثی کردن تلاش محور مقاومت) با حضور دکتر هادی ثروتی، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: با وجود این‌که در برجام تعهدات آمریکا و اروپا به صراحت آمده و هیچ‌کدام از آنها نیز اجرا نشده است، باز هم شاهد هستیم تا پیام یا خط گریزی دیگری پیدا می‌شود، سریع به آن توجه می‌کنیم و به آن اهمیت می‌دهیم، در حالی که ما باید اصرار کنیم بر اصولی که بر آن توافق کردیم، یعنی از مباحث منحرف نشویم، زیرا ممکن است پیشنهادات جذاب دیگری هم داده شود، چنان‌که محتوای برخی پیشنهادهای فرانسوی‌ها تقریبا اقتصادی است، اگرچه در این میان ممکن است پیشنهادات چرب و شیرینی داده باشند که به قول خودمان بزک کرده باشند که صرفا در حد پیشنهاد است و به عمل درنمی‌آید.

وی افزود: به نظرم اگر اروپایی‌ها و از جمله فرانسوی‌ها اهل عمل کردن به تعهدات‌شان بودند، این رویکرد را درتعهدات برجامی نشان می‌دادند. بنابراین امروز هم فقط برخی پیشنهادهای جذاب را مطرح می‌کنند تا ذهن ما را از قضیه کاهش تعهدات برجامی دور کنند، به طوری که جمهوری‌اسلامی گام نخست و دومی را که در تعهدات برجامی برداشت، به شکلی مانعی در برابر آن ایجاد کنند. برای همین ما باید دقت و تامل داشته باشیم که در زمین دشمن بازی نکنیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنچه باعث شده که اروپایی‌ها به تکاپو بیفتند، قضیه کاهش تعهدات ماست و به طور قطع اروپا و آمریکا نگران هستند، اروپاییها به دلیل مولفه امنیت خودشان نگران هستند، اما آمریکایی‌ها چون در سناریوهای منطقه‌ای خودشان ناکام بودند، نتوانستند جنگی به پا کنند و جمهوری‌اسلامی را پای میز مذاکره بکشانند، موفق نبودند، اکنون سردرگم هستند. از آن طرف ما در شرایطی هستیم که در منطقه با توجه به دیپلماسی فعال و مسائلی که پیش آمده، در وضعیت خوبی هستیم و حتی موفقیت‌هایی نیز در بعضی مسائل پیش آمده در منطقه به دست آوردیم.

هادی ثروتی گفت: بنابراین وقتی ما در شرایط بهتری نسبت به آمریکا و اروپا قرار داریم، چرا باید خودمان را تضعیف کنیم و وارد فضاهایی شویم که کورسویی است که معلوم نیست ما را به کجا می‌برد و در واقع ناکجاآبادی در جلوی ماست که فرانسوی‌ها در حاشیه اجلاس جی 7 مطرح کردند و حتی آنچه نماینده فرانسه در تهران پیشنهاد داد، بحثی انحرافی است که ما را از مقاصد و اهداف خودمان که کاهش تعهدات برجامی است، دور می‌کند. بنابراین حساسیت اروپایی‌ها به آن دلیل است که آنها نیاز به مذاکره با دارند.

وی افزود: سوال اینجاست در شرایط کنونی که قرار است با آمریکا مذاکره کنیم چه چیزی را به دست بیاوریم؟ آمریکایی‌ها با نقاط تعارضی که با ما دارند، امتیازی به ما خواهند داد! بنابراین رفتن به سمت مذاکره بازی است که آمریکایی‌ها تدارک دیدند، بازی مذاکره که با حسن روحانی چند عکس بگیرند و مانند بازی با کره شمالی آن‌را رسانه‌ای کنند. بعد بگویند ببینید! جمهوری‌اسلامی که نوک پیکان مقاومت بود، پای میز مذاکره آمد. لذا وقتی می‌خواهیم وارد چنین بازی شویم، باید تبعات و اثرات آن را بر جهان اسلام نیز در نظر بگیریم و به هر بازی تن ندهیم، علی‌رغم این‌که تحت فشار هستیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: آمریکایی‌ها پازل خودشان را به شکلی چیدند که دو معنی می‌دهد که جمهوری‌اسلامی می‌تواند در محاصره تحریم‌ها و فشار اقتصادی بماند یا این‌که به سر میز مذاکره بیاید. با این سناریو به مردم القا می‌شود سراغ سبک‌ترین و راحت‌ترین راه بروند، برای همین آمریکایی‌ها همه گزینه‌ها را بر ما امتحان کردند و چون متوجه شدند که موفق نمی‌شوند، امروز وارد بحث‌های فرعی شدند. لذا سعی می‌کنند با بحث‌های فریبنده و جذاب ما را منحرف کنند و ما اگر به سمت مذاکره برویم، به نظرم موفقیتی نخواهیم داشت. در حالی که اگر اتحاد منطقه‌ای را تقویت و مشکلات مردم را حل کنیم، مقاومت می‌تواند بهترین گزینه باشد، ضمن این‌که دیپلماسی فعال و نفوذ بین‌المللی می‌تواند خنثی کننده فشار آمریکایی‌ها علیه ما باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی