گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر انقلاب اسلامی: امید بستن به مذاکره منافع کشور را برآورده نخواهد کرد

احمد صادقی گفت: افراد بسیاری شعار مرگ بر آمریکا، انگلیس و نه شرقی و نه غربی سر می دهند، اما در مقابل به راحتی تسلیم برخی جریان‌های حزبی و منفعت‌های قومی و قبیله‌ای می‌شوند.

1398/06/12
|
13:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تببین مفهوم مقاومت در اندیشه رهبر معظم انقلاب) با حضور حجت‌الاسلام احمد صادقی، پژوهشگر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

احمد صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تاریخ نشان داده که هر ملت و امتی در برابر استکبار ایستادگی کردند، هزینه‌هایشان کمتر بود و منافعشان سرشار. منافعی که هم خودشان از آن بهره‌مند شدند و هم آیندگان توانستند از آن بهره ببرند. اگر روزی جوانان این مملکت نمی‌رفتند در برابر رژیم صدام و حزب بعث نمی‌ایستادند، امروز ما نمی‌توانستیم از منافع آن ایستادگی و مقاومت و ایثارگری‌ها بهره‌مند بشویم. لذا منافع ایستادگی هم برای مردم زمان حال است و هم برای آیندگان.

وی افزود: به تعبیری می‌تواند یک مکتب را تضمین کند، یعنی اگر ملتی ایستادند و در برابر استکبار مقاومت و ایستادگی کردند و ایستادگی آنها هوشمندانه و بر اساس اهدافشان بود، مسلما بشریت می‌تواند از ثمرات آن مقاومت بهره‌مند شود. از طرفی نباید مقاومت را فقط در برابر جبهه بیرونی و خارجی ببینیم، ما از دورن نیز دچار آسبیب‌هایی هستیم که باید در برابر این آسیب‌ها بایستیم و نوعی مقاومت در برابر همین آسیب‌ها نیز داشته باشیم.

این پژوهشگر ادامه داد: مقاومت در برابر تفکرات شرقی و غربی که در درون این نظام و مملکت از طریق تریبون‌ها و رسانه‌های مختلفی که دارند، می‌خواهند به جامعه ما ترزیق کنند تا ما را بترسانند و مرعوب غرب کنند. ما نباید در برابر این افراد سازش و سکوت کنیم، چون ما افراد بسیاری را دیدم که خیلی راحت مرگ بر آمریکا، انگلیس و نه شرقی و نه غربی می‌گویند، اما متاسفانه در داخل خیلی راحت تسلیم بعضی از جریان‌های حزبی و منفعت‌های قومی و قبیله‌ای می‌شوند.

احمد صادقی گفت: چرا در برابر چنین افرادی نمی‌توانیم مرگ بر فلان و بهمان بگوییم، یعنی در برابرشان مبارزه کنیم، به شکلی نگذاریم برخی افراد بر اساس منفعت‌طلبی‌های خودشان موقعیت پیدا کند و در موقعیتی قرار بگیرند که سلطه‌ای بر مردم پیدا کنند. لذا در برابر این افراد نباید عقب‌نشینی کنیم. اشاره کردم برخی در داخل گویی تسلیمند، اما خیلی راحت فریاد مرگ بر آمریکا گفتن آنها هم بلند است. رهبری می‌فرمایند در برابر دشمن داخلی که صدای دشمن را در دورن این مرز و بوم چه بسا رساتر از دشمن و رسانه‌هایشان می‌زنند، در برابر این افراد هم بایستیم.

وی افزود: عده‌ای می‌خواهند مردم را بترسانند که اگر مقاومت بکنید هم به نتیجه نمی‌رسید و هم به اهداف‌تان دست پیدا نمی‌کنید و هم دچار مشکلات و سختی‌هایی می‌شوید که ارزشش را ندارد. این نکته بسیار مهم است و ما باید این را تبیین کنیم. لذا می‌خواهم بگویم قبل از این‌که مقاومت را به پیشرفته شدن سلاح‌ها تعریف کنیم، باید از افکار و جنگ اراده‌ها دم بزنیم، همان‌طور که رهبری در دیداری که با هیئت دولت دارند، تاکید می‌کنند که از دشمن خارجی نترسید و به وعده‌های آنها امید نبندید، معنی این سخن رهبری چیست؟ یعنی کسی که از دشمن بترسد و به وعده‌هایش امید پیدا کند، یعنی مفهوم مقاومت و جهاد را کنار گذاشته و به طور قطع کسی که به وعده دشمن امیدوار می‌شود یا می‌ترسد نمی‌تواند به نفع منافع ملی کشورش اقدام کند.

این پژوهشگر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: ما باید در این مملکت خیلی راحت و رک به مردم بگوییم آن جریانی که نگاهشان جهادی او انقلابی است و نگاه و برنامه هایشان بر اصل مقاومت طراحی شده، چنین افرادی توانستند منافع ملی ما را تامین کنند و خیلی راحت توانستند بسیاری از تهدیدها را کنار بگذارند، اما کسانی که دم از مذاکره می‌زنند و به این مذاکره‌ها امید دارند، این مذاکره از اساس غلط است، زیرا مذاکره‌ای که به گفته رهبری بر اساس امید و تسلیم باشد، نمی‌تواند منافع کشور را برآورده کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی