گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

علیدوستی: وعده‌های شکلاتی اروپا سرابی بیش نیست

کارشناس مسائل سیاسی گفت: شکلاتی که امروز اروپایی‌ها وعده می‌دهند، معلوم نیست که در آینده محقق شود، به نظرم وعده‌های آنها بیشتر شبیه سراب است تا واقعیت.

1398/06/15
|
11:09
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ورود ایران به مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی) با حضور دکتر قاسم علیدوستی، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

قاسم علیدوستی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: درباره برجام بهتر است به این مثال اشاره کنم که در قدیم می‌گفتند فردی بدهکار بود، به او گفتند یا پیاز را بخور یا شلاق را بخور یا پول را بده. فرد بدهکار ابتدا سراغ پیاز رفت و قدری از پیاز خورد و بعد دید نمیتواند همه را بخورد، سراغ شلاق رفت و قدری هم شلاق خورد، باز نتوانست همه شلاق را تحمل کند، عاقبت جریمه نقدی را پرداخت کرد. به عبارتی هم پول را داد، هم شلاق خورد و هم پیاز.

وی افزود: اکنون ما در ارتباط با اروپا دچار چنین وضعیتی هستیم، اروپایی‌ها هرگز اراده برگشت به قبل از برجام را ندارند. چرا؟ زیرا اروپایی‌ها ذاتا ضعف امنیتی نسبت به برجام دارند، ضمن اینکه توانی برای اجرای تعهدات در برجام ندارند، تمایلی هم به اجرایش نشان نمی‌دهند. از طرفی ضعفی که اروپا نسبت به امنیت منطقه غرب آسیا دارد، به آنها اجازه نمی‌دهد که وارد شرایط قبل از برجام شوند، آنها همواره دنبال گرفتن فرصت هستند، حتی همین الان.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آمریکایی‌ها با خروج از برجام این برداشت را داشتند که پس از قرار گرفتن در محاصره تحریم‌ها به برجام‌های دیگری تن در خواهد داد و شرایط آمریکا را خواهد پذیرفت، اما محاصره اروپایی‌ها بر این بود که ایران وقتی در محاصره تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و نتوانست کاری را از پیش ببرد، ما منتظر می‌مانیم تا حتی نیازهای ما را هم برطرف کند.

قاسم علیدوستی گفت: من اعتقاد دارم، مذاکره با اروپا در شرایط کنونی عقب‌نشینی جمهوری‌اسلامی از مواضع خودش در برابر برجام است، زیرا بحثی که در مذاکرات اتفاق می‌افتد، به نظرم فرصتی است که اروپایی‌ها به دنبال آن هستند و می‌خواهند این فرصت را به دست بیاورند و استفاده کنند، اگرچه عقیده دارم اگر این مذاکرات به نتیجه برسد که آن را خیلی بعید می‌دانم، با توجه به تجاربی که از اروپایی‌ها داشتیم و ناهماهنگی و عدم انسجامی که در میان اروپایی‌ها وجود دارد، خیلی بعید است که بتوانند در یکی دو روز آینده با ایران به توافقی برسند و گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری‌اسلامی به عقب بیفتد.

وی افزود: اما اروپایی‌ها در مذاکرات کنونی یک چشم‌انداز بسیار مثبت را نشان می‌دهند و نزدیک به واقعیت را پیش روی ما می‌گذارند تا ما بحث مذاکرات را بپذیریم و در نتیجه برای اروپایی‌ها فرصتی ایجاد کنیم. لذا معتقدم تحت هر شرایطی وارد مذاکره بشویم، اما نباید اعتماد کنیم. اگرچه وارد شدن به بحث مذاکره درباره برجام خلاف عزت ملت است، زیرا اروپایی‌ها قبلا امتحان خودشان را پس دادند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ما باید تعهدات در برجام را در برابر تعهدات طرف مقابل ببینیم، اگر وارد مذاکره با اروپا بشویم و شرایط آنها را بپذیریم، خود به خود قبول کردیم که محدودیت تعهدات برجام را بپذیریم. ضمن این‌که همان شکلاتی که امروز وعده می‌دهند، معلوم نیست که در آینده محقق شود، به نظرم وعده‌های آنها بیشتر شبیه سراب است تا واقعیت. اصلا باید به این نکته توجه کرد که گره برجام در دست امریکایی‌هاست و اروپایی‌ها واسطه‌ای بیش نیستند. از طرفی وقتی یک فرصت تاریخی به دست ایران افتاده است، آن هم در شرایطی که ما از بازدارندگی آمریکا عبور کردیم.

علیدوستی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آمریکا تا دیروز قدرت مطلقه بود و کسی جرات عمل در مقابلش را نداشت، امروز در خلیج‌فارس دچار انفعال شده و کشورهای عربی نیز این را فهمیدند. لذا اتفاق برزرگی افتاده است و اگر اراده استفاده از این فرصت نباشد و نتوانند از آن بهره بگیرند، ما بازی را باختیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی