گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه تربیت مدرس: بازی تبلیغاتی اروپا با مخالفت آمریکا به هم خورد

مجتبی رضاخواه گفت: به نظرم وارد شدن در بازی مذاکره با آمریکا به واسطه اروپا، عزت ملی ما را خدشه‌دار می‌کند. ما امروز وارد پروسه وعده‌های اروپا شدیم که شبیه یک بازی است و بعد از کلی تبلیغات همان وعده‌ها نیز اجرایی نمی‌شود.

1398/06/15
|
11:32

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ورود ایران به مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی) در ادامه با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: درست است، منافع مستقیمی که منتظر بودیم در برجام به دست بیاید، برای ما حاصل نشد، اما حداقل دستاوردی که برای ما داشت، جامعه جهانی را بیشتر با ما همراه کرد. به عبارتی نمی‌توانیم صفر و یک به برجام نگاه کنیم، علیرغم این‌که بهتر بود ما محکم‌تر برخورد می‌کردیم و زودتر اعلام می‌شد که می‌خواهیم تعهدات برجامی را کاهش دهیم.

وی افزود: اما بالاخره صبر در برجام تا حدودی باعث شد که آن اجماع علیه ایران صورت نگیرد، به طوری که شرایطی را در سال 90 و 91 گذراندیم که در آن موقع آمریکا سعی داشت فشارهای مضاعفی را به ایران وارد کند و بر این اساس هیلاری کلینتون اعتراف کرد که در آن زمان به بسیاری از کشورها سفر کرد تا علیه ایران رای دهند. لذا در آن زمان جوی وجود داشت که کشورهای اروپایی و منطقه در صدد بودند در فشار به ایران، آمریکا را همراهی کنند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: اما امروز شرایط به گونه دیگری است و حضور ایران رد برجام و عمل کردن به تعهدات باعث شده که با وجود فشارهای تحریمی مضاعفی که آمریکا بر جمهوری‌اسلامی وارد کرده است، سایر کشورها بر آن نباشند که در همه موارد آمریکا را در رفتار با ایران حمایت کنند و همپا با سیاست‌های ایالات‌متحده پیش بروند.

مجتبی رضاخواه گفت: پس از خروج آمریکا از برجام، ما به نوعی دچار انفعال بودیم، اگرچه مضراتی داشت اما دستاوردهایی نیز داشت حداقل در عرصه بین‌الملل برای همه اثبات شد که ایران به تعهداتش عمل کرده، اما قرار نیست که آمریکا به تعهداتش عمل کند. لذا امروز شرایطی وجود دارد که اجماع جهانی علیه جمهوری‌اسلامی وجود نخواهد داشت. اگرچه باید به نکات منفی برخورد ما در برجام به ویژه پس از خروج آمریکا اشاره کنم که از برخی جهات خوب هم نبود و آن تلاطمات و نوسانات شدیدی بود که طی یک سال و نیم گذشته در عرصه اقتصاد با آن مواجه شدیم.

وی افزود: وقتی می‌خواهیم جریانات پس از خروج آمریکا از برجام را تحلیل کنیم، نمی‌توانیم یگوییم برجام صفر و یک بود، یعنی یا خیلی خوب بود یا خیلی بد. لذا هم معایب آن را ببینیم و هم مزایای آن را. علیرغم این‌که ورود ما به میز مذاکره با 5+1 و انجام تعهدات برجامی باعث شد که جامعه جهانی با ما همراه شود، اما هزینه‌هایی برای مردم کشور ما به همراه داشت. امروز اروپا که سعی می‌کند محور برجام باشد تا به امروز کار اساسی صورت نداده است و تنها منجر به اتلاف وقت شده و با حرکت جمهوری‌اسلامی به سمت کاهش تعهدات برجامی آنها به تکاپو افتادند اما جز وعده سرخرمن کاری صورت ندادند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: اروپایی‌ها با سخن گفتن از برخی امتیازهای گول‌زنک تلاش دارند که ایران را متقاعد کنند به تعهدات برجامی برگردانند و مانع از انجام گام سوم کاهش تعهدات برجامی شوند. به عبارتی آنها می‌خواهند جمهوری‌اسلامی به برجام عمل کند، در حالی که طرف مقابل هیچ تعهدی نداشته باشد و در وعده سرخرمنی به ما دادند، اگر اجرایی شود، آنچه که از آن درمی‌آید در زمینه منافع اروپایی‌هاست. بنابراین تصور می‌کنم پس از عزم جمهوری‌اسلامی برای کاهش تعهدات برجام، ورود دوباره به مذاکرات با اروپا از اساس اشتباه بود و ما باید روی مطالباتمان پافشاری کنیم، زیرا ما همان تعهداتی که در برجام است، می‌خواهیم و خارج از آن تقاضایی نداریم.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در حالی درباره امتیاز 15 میلیون دلاری اروپا تبلیغ می‌شود، نکته مضحک قضیه اینجاست که آمریکا باید با این وعده موافقت کند، حال پس از آن همه هیاهو، مشخص شد که آمریکا با این پیشنهاد موافق نیست. بنابراین به نظرم وارد شدن در بازی که عزت ملی را خدشه‌دار کند، درست نیست. ما امروز وارد بازی وعده‌های اروپا شدیم که شبیه یک بازی است و بعد از کلی تبلیغات همان وعده‌ها نیز اجرایی نمی‌شود. برای همین به صراحت میگویم ورود به بازی مذاکره با اروپا و پذیرفتن وعده‌های آنها خلاف عزت ملی ماست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی