گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تشریح كرد؛ چرا برخی برجام را به آب خوردن مردم گره زدند؟!

مهدی رحمانی گفت: محتاطانه گام برداشتن در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای و به ویژه رد رابطه با برجام دقیقا اشتباه محاسباتی دولت‌مردان ما در هیمن است که با احتیاط در کاهش تعهدات برجامی به دنبال مذاکره هستند.

1398/06/19
|
09:00

برنامه گفت‌وگوی سیاسی با موضوع (بررسی و تحلیل ورود ایران به مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی) با حضور دکتر مهدی رحمانی، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی رحمانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در برجام باید طبق منطق و تعهد در برابر تعهد پیش برویم، واقعا در برابر تعهداتی که انجام دادیم، بتون در راکتور اراک ریختیم، غربی‌ها در مقابل چه کاری انجام دادند؟ آنها کدامیک از تعهداتشان را اجرا کردند؟ به کدامیک از عهدیشان حتی به حرف حرف وفادار ماندند؟ آمریکا که به صورت ناشیانه از برجام خارج شد و در مقابل ما اروپا ماند و برجامی که جز وقت کشی اروپا حاصلی برای ما نداشت. امروز هم با برداشتن گام‌هایی در زمینه کاهش تعهدات برجامی نه این‌که بدعهدی می‌کنیم، بلکه دقیقا در قالب همان برجامی که آنها به نگارش درآوردند، قدم برمی‌داریم.

وی افزود: در برجام آمده که جمهوری‌اسلامی باید تحقیقاتش را در حوزه هسته‌ای تعلیق کنید، مسئولان ما هم تعلیق کردند، علی‌رغم فرمایشات رهبری پژوهش در توسعه فناوری هسته‌ای را معلق کردند. حال اقایان دیدند، دستشان به جایی بند نیست درصدد برآمدند که تحقیقات هسته‌ای را اعاده کنند. حال سخن از این نیست که غرب تعهدی را در زمینه برجام انجام داده و حالا ما زیر بار آن نمی‌رویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: نکته دیگر، محتاطانه گام برداشتن در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای و به ویژه رد رابطه با برجام دقیقا اشتباه محاسباتی دولت‌مردان ما در هیمن است که با احتیاط در کاهش تعهدات برجامی به دنبال مذاکره هستند. در حالی که این مساله احتیاط‌بردار نیست و دشمن با تمام قوا و نیرو در برابر ما صف کشیده و با تمام ارکان و مادیاتش ما را تحت فشار قرار داده است. حال چه طور می‌توانیم در مقابل این دشمن مجهز گام‌های محتاطانه برداریم؟ تا اینجا محتاطانه گام برداشتیم و طبق میل و خواسته آنها قدم برداشتیم، چه نتیجه‌ای حاصل شده است؟

مهدی رحمانی گفت: درباره احتیاط کردن در کاهش تعهدات برجامی به دلیل اظهارنظر برخی مبنی بر سایه جنگ بر سر ایران رهبری تاکید کردند که قضیه جنگ منتفی است. لذا باید نسبت به یکسری مسائل قدری دقت بیشتری داشته باشیم، وقتی فرمانده کل قوا و ولی‌فقیه هستند و اشراف کامل به توان نظامی و مردمی و سرمایه‌های اجتماعی دارند و با این آگاهی و اطلاع می‌فرمایند که گزینه جنگ منتفی است. برای همین گزینه جنگ نداریم و این جنگ نباید اهرمی برای ارعاب، فشار و تهدید علیه مردم ایران بشود.

وی افزود: برای رد کردن سایه جنگ از سر ایران خوب است به سخنان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا رجوع کنیم، او چند روز پیش گفت ما به توانمندی‌های نظامی جمهوری‌اسلامی احترام می‌گذاریم، این توان نظامی، توانی است که بالقوه و بالفعل با زدن پهپاد آمریکایی اثبات شده است. بنابراین چه لزومی دارد که ما دوباره در برابر آمریکا و غرب کرنش کنیم، کرنش زمانی معنا دارد که طرف اروپایی همراه با ما گام به گام تعهداتش را در برجام انجام می‌دهد، اما اینجا گامی در برابر گام ما برداشته نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: وقتی ما گام مثبت برمی‌داریم، آنها خیانت می‌کنند؛ همین چند روز پیش آمریکا مجدد ما را تهدید و تحریم کرد، ما چه طور می‌توانیم با آنها با منطق صحبت کنیم؟ در حالی که منطق آمریکا، منطق جنگ است، به طور کلی در برابر 5+1 یک منطق کاربرد دارد و آن هم منطق مقاومت است.

وی افزود: چرا برخی آب خوردن ما را به برجام گره زده اند؟ در حالی که رئیس بانک مرکزی به طور صریح گفتند که برجام هیچ فایده‌ای برای ما نداشت. حال آنکه برخی زبان به نقد باز کردند که برای مثمر ثمر بودن برجام باید به روح آن نیز متعهد بود، باید سوال کرد که آیا روح برجام جدای از جسم آن است که آنرا به آب خوردن مردم گره زدند؟!

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی