گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سفیر سابق ایران در اردن: اجازه ندادیم امریکا در حل بحران سوریه دخالت کند

مصطفی مصلح‌زاده گفت: نقش اصلی برای عدم حضور آمریکا در تیم حل بحران سوریه در دست ایران است که اجازه نداد آمریکا به این تیم راه یابد، اگرچه ترکیه علاقه داشت آمریکا وارد این تیم شود.

1398/06/25
|
11:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سفر روحانی به ترکیه و برگزاری نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه در خصوص راهکارهای بحران سوریه، دستاوردها) در ارتباط تلفنی با مصطفی مصلح‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا و سفیر سابق ایران در اردن روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مصطفی مصلح‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم تیمی که در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در استانبول درباره موضوع سوریه متمرکز شده، دارای دو ویژگی است؛ نخست با تیم‌های دیگری که تا کنون مسئول رسیدگی به بحران سوریه بودند، بسیار موفق‌تر بوده است، برای مثال تیمی که مسئول بحران کره شمالی بود، نتوانست قدم مثبتی در زمینه حل این بحران بردارد. از سویی تیم‌های مختلفی مسئول بررسی بحران فلسطین بودند و تا کنون نتوانستند برای آن راه حل درستی پیدا کنند.

وی افزود: حتی تیمی که در افغانستان وجود دارد و با حضور آمریکا تا کنون نتوانسته مساله صلح در افغانستان و گروه طالبان را حل کند و امنیت را در افغانستان برقرار سازد. ضمن این‌که امنیت در افغانستان نه تنها بیشتر نشده، بلکه کمتر شده و هر روز اخباری از انفجار و کشتار مردم بی‌گناه منتشر می‌شود و مردم افغانستان به شدت از این شرایط آزار می‌بینند. در حالی که تنها تیمی که موفق شده در بحران سوریه نقش مثبتی ایفا کند و امنیت را در این کشور افزایش دهد، تیم سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه است.

سفیر سابق ایران در اردن ادامه داد: با جرات می‌گویم هیچ‌کدام از تیم‌هایی که مسئول امنیت در کشورهای بحران‌زده شدند، به اندازه این تیم موفق نشدند. نکته دیگر این‌که، در تیم سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه آمریکا حضور ندارد، بر عکس همه تیم‌های حل بحران در کشورهای بحران‌زده مثل افغانستان، کره شمالی و فلسطین که همیشه یک عضو اصلی آن آمریکا بوده، جالب است که برای نخستین بار در بررسی یک بحران سوریه بین المللی آمریکا حضور ندارد.

مصلح زاده گفت: نکته مهم این است که بدانیم چه اتفاقی افتاد که آمریکا به این تیم راه پیدا نکرد؟ نقش اصلی برای عدم حضور آمریکا در تیم حل بحران سوریه برای ایران است که اجازه نداد آمریکا به این تیم راه پیدا کند، اگرچه ترکیه خیلی علاقه داشت که آمریکا وارد این تیم شود، اما نکته دیگر این‌که بازیگران حاضر در تیم حل بحران سوریه با هم متفاوتند، همان‌طور که به نقش ایران در عدم حضور آمریکا در تیم و علاقه‌مندی ترکیه اشاره کردم، ترکیه جزء 60 کشوری بود که در نشست تونس شرکت و تنش و اغتشاش در سوریه را تائید کرد.

وی افزود: وقتی حمله به سوریه از طریق یک ارتش مزدور بین‌المللی به نام داعش و النصره آغاز شد، 60 کشور لجستیک این ارتش مزدور بین‌المللی بودند که کار تروریستی در سوریه می‌کردند، یکی از آنها ترکیه بود و ترکیه سابقه بسیار منفی دارد. اکنون نزدیک به دو سال است که ترکیه استراتژی خود را تغییر داده، آن هم نه به صورت صد در صد، یعنی استراتژی حمله و نابودی حکومت سوریه را تغییر داده و پذیرفته با شدت قبل، از کارهای تروریستی داعش پشتیبانی نکند و فاصله‌ای با آن 60 کشور مهاجم گرفته است.

سفیر سابق ایران در اردن در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: درباره روسیه هم خوب است، بدانید 8 سال است که با بحران مواجه است و در این بحران تنها بازیگری که تمام 8 سال به جلوگیری از رشد تروریست کمک کرده، ایران است و روسیه 4 سال است که به این فرایند پیوسته و تقریبا از 2015 نقش مهمی در بحران سوریه ایفا کرده است، لذا تفاوت نقش بازیگران در حل بحران سوریه بسیار مهم است؛ ترکیه ابتدا جزء مهاجمین و متجاوزین به سوریه بوده و روسیه تقریبا 4 سال نسبت به این بحران بی‌تفاوت بوده و 4 سال است که وارد این فرایند شده که باید با تروریست‌ها مبارزه کرد و اجازه نداد که حکومت سوریه به صورت تروریستی سرنگون شود، اما تنها عضوی که از ابتدا استراتژی ثابتی درباره سوریه اتخاذ کرده، ایران است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی