گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی: رویای ترکیه با وحشت از پناهندگان سوری مخدوش شد

عباس علیپور گفت: معتقدم تغییر نگاه ترکیه از روی نوعی اجبار بود تا این‌که به میل و رضایت بخواهند مواضع خود را درباره دولت کنونی سوریه تغییر دهد. بنابراین ترکیه سیاست یک بام و دو هوا را در سوریه اجرا کرده.

1398/06/26
|
09:36

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سفر روحانی به ترکیه و برگزاری نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه در خصوص راهکارهای بحران سوریه، دستاوردها) با حضور دکتر عباس علیپور، کارشناس مسائل بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

عباس علیپور در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکایی‌ها هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که نشست آستانه با حضور ایران و روسیه به تثبیت سوریه بیانجامد و با نگاه تردید به این نشست‌ها می‌نگریستند و حتی معتقدم اگر آمریکایی‌ها ثبات سیاسی دولت کنونی سوریه را پیش‌بینی می‌کردند، شاید با هر چه در توان داشتند، تلاش می‌کردند، نشست‌های میان ایران، روسیه و ترکیه که برای حفظ سرزمین و انسجام ملی در سوریه شکل گرفت، رخ ندهد.

وی افزود: به نظرم آمریکایی‌ها در مساله سوریه غافلگیر شدند، ابتدا در مسائل داخلی سوریه و پس از آن در همگرایی بین ایران و روس‌ها. به نظرم آمریکایی‌ها معتقد بودند در نهایت همگرایی بین ایران و روسیه ممکن است با یکسری تاکتیک‌هایی که توسط دولت‌های منطقه‌ای انجام می‌شد، ایران و روسیه دچار یک انشقاق و در همکاری‌ها در سوریه شوند که آمریکایی‌ها در این رابطه غافلگیر شدند و از همه مهم‌تر مسائلی بود که ترکیه در بین دو کشور ایران و روسیه درباره مسائل سوریه داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: همه می‌دانیم ترک‌ها به عنوان کشوری که هم‌پیمان آمریکا در منطقه بودند، دیرتر از ایران و روسیه به کمیته سه جانبه پیوستند. ترک‌ها تا زمانی که نشست آستانه در جریان بود، همیشه نسبت به ساقط کردن دولت قانونی سوریه، نظرشان قاطع و صریح بود، اما مسائلی که در زمینه داخلی سوریه شکل گرفت و زمانی که دولت قانونی سوریه تثبیت شد، مسائلی همچون آوارگان و پناهندگان مورد توجه قرار گرفت و این‌که کشور ترکیه به عنوان همسایه سوریه ممکن بود، دچار بحران اساسی شود، وارد نشست آستانه و همکاری‌های سه جانبه با ایران و روسیه شدند.

عباس علیپور گفت: ابتدا دولت ترکیه نه تنها نقشی را که امروزه در زمینه حفظ انسجام سرزمینی و حاکمیتی سوریه دارد، را بازی نکرد، شاید حتی جلوتر از آمریکایی‌ها، عربستان و سایر کشورهایی که در منطقه هستند، حامی گروه‌های معارض سوری شد که وارد ترکیه شدند. خیلی از اعضای جبهه‌النصره در داخل ترکیه بودند و حتی خبرهای ضد و نقیضی بود که بسیاری از گروه‌های معارض النصره و داعش از مرزهای سرزمینی ترکیه عبور می‌کنند و وارد سوریه می‌شوند.

وی افزود: اگر به ابتدای بحران سوریه نگاه کنیم، ترکها به سوریه حمله نظامی و بخش‌هایی از شمال یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را اشغال کردند. لذا حمایت هر ازگاه ترک‌ها از گروه‌های معارض تروریستی و اشغال بخشی از سوریه نشان می‌داد که ترک‌ها عزمشان را جزم کردند که دولت و حاکمیت کنونی سوریه جایی در ساختار سیاسی آینده این کشور نداشته باشد و حتی زمانی که مساله تجزیه سوریه مطرح شد، ترکها خودشان را برای آن مسائل نیز آماده کرده بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: اما چرا ترک‌ها تغییر نگاه دادند؟ من معتقدم تغییر نگاه ترکیه از روی نوعی اجبار بود تا این‌که به میل و رضایت بخواهند مواضع خودشان را درباره دولت کنونی سوریه تغییر دهند. بنابراین ترکیه یک سیاست یک بام و دو هوا را در سوریه اجرا کرد و در سال‌های نخست جنگ و حتی تا سال 1396، ترک‌ها در پی براندازی نظام سیاسی سوریه بودند، زمانی که نشست آستانه شروع شد و حمایت ایران و روسیه از نشست آستانه کردند، ترک‌ها کم کم وارد این مقوله شدند که می‌توانند با مساله سوریه به غیر از دیدگاه تجزیه نگاه کنند.

عباس علیپور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: باید یادمان باشد که ترکیه عضو ناتو و متحد استراتژیک ایالات‌متحده است و باید به این مسائل توجه کنیم. ممکن است امروز بسیاری از نقش‌هایی را که ترکیه بازی می‌کند، در راستای اهداف منافع ژئوپلیتیک آمریکا در منطقه باشد که به طور قطع ایران و روسیه به این مسائل توجه دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی