صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مهدی اقراریان گفت: عزت و افتخاری که امروز داریم، نشات گرفته از فرهنگ مقاومت است. ضمن آنکه رهبری در بیانیه گام دوم، می‌فرمایند ما به هیچ کشوری تجاوز نمی‌کنیم و تا این لحظه هم چنین کاری نکردیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و تبیین مقاومت در اندیشه رهبری به خصوص محور مقاومت در منطقه) با حضور دکتر مهدی اقراریان، استاد دانشگاه، کارشناس مسائل سیاسی و رئیس اندیشکده راهبردی مطالعات و منویات ولایت روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی اقراریان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مقاومتی که نشات گرفته از اندیشه امام خمینی(ره) و رهبری است، ریشه در فرهنگی دارد که از آن به فرهنگ عاشورا و کربلا یاد میکنیم و تبلور آن در منطقه است، به طوری که امروز شاهد هستیم که معادلات منطقه را محور و جبهه مقاومت به هم زده است، دو روز پیش انتخابات رژیم صهیونیستی برگزار شد که در آن حزب نتانیاهو و لیکود با یک مساله و چالش جدی مواجهه است، هر چند نتایج آراء هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما به قولی ائتلاف آبی- سفیدها جلوتر است.

وی افزود: نوع رقابت در انتخابات رژیم صهیونیستی نشان دهنده آن است، اقداماتی که حماس انجام داد، علی‌رغم تمام سخنانی که نتانیاهو بیان کرد، مبنی بر این‌که دره رود اردن را به سرزمین اشغالی ملحق می‌کنیم و حتی وارد برخی شهرک‌ها شد که هیچ جا صحبتی درباره آن نبود و حتی ما شاهد این بودیم که اتحادیه اروپا نسبت به این سخنان واکنش نشان داد، اگرچه در خود سرزمین‌های اشغالی مورد توجه قرار نگرفت، از این طرف واکنش نخست‌وزیر سابق کویت که ایران یک عطسه کرده و این اتفاق افتاد! منظورش انفجار پالایشگاه آرامکو بود.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: نکته دیگر این‌که، کارشناسان عرب بر این باور هستند که می‌خواهیم بر چه دیواری یادگاری بنویسم! وقتی که از یک نوع پهپاد فقط 4 عدد از آن موجود بود و ایران یکی از آن پهپاد به اصطلاح گران‌قیمت و پیشرفته را می‌زند، آمریکا چه کرد؟ کارشناسان کشورهای حوزه خلیج‌فارس که در جبهه مقابل ما هستند، می‌گویند به چه امیدی نشستید که آمریکایی‌ها برای شما کار کنند، اگر می‌خواستند کاری بکنند، وقتی که پهپاد خودشان را زدند، واکنش نشان می‌دادند!

مهدی اقراریان گفت: به چه امیدی به انتظار حرکت انگلیسی‌ها نشستید، آنها اگر می‌خواستند واکنشی نشان بدهند، وقتی سپاه جمهوری‌اسلامی نفتکش را گرفت و آن را هدایت کرد، در تصاویر نشان می‌دهد که ناو انگلیسی در فاصله نزدیکی است و درخواست کمک می‌کند اما کسی به این درخواست کمک آنها پاسخ نمی‌دهد. سپاه ما مقتدرانه دزدی دریایی را پاسخ می‌دهد و ناو ما آزاد می‌شود، اما ناو انگلیسی هنوز آزاد نشده است.

وی افزود: بنابراین عزت و افتخاری که امروز داریم، نشات گرفته از فرهنگی است که به آن فرهنگ مقاومت می‌گوییم. رهبری در بیانیه گام دوم، در قسمتی که اصول نظام جمهوری‌اسلامی را بیان می‌کنند، می‌فرمایند ما به هیچ کشوری تجاوز نمی‌کنیم و ما تا این لحظه چنین کاری نکردیم. از این به بعد هم این اتفاق نمی‌افتد. در معادلات منطقه‌ای باز هم می‌خواهم به بیانیه گام دوم اشاره کنم، سندی که در خوانش آن، اندیشه مقام معظم رهبری باید مورد توجه قرار گیرد، در این متن رهبری می‌فرمایند انقلاب اسلامی گفتمان جدی را ایجاد و اسلام را وارد فضای زندگی بشر کرد و جبهه میان اسلام و استکبار را شکل داد.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در این خط استکبار برگرفته از کبر و خودبزرگ‌بینی است، یعنی آمریکایی‌ها خودشان را بزرگ می‌بینند. در یک ضرب‌المثل فارسی می‌گوییم، طرف طبل توخالی است، یعنی فقط صدایش زیاد است. لذا امروز وضعیت آمریکا در منطقه به صورت انفعال درآمده است و این رویکرد محصول و پیامد اندیشه و تفکر مقاومت است. در حالی که اگر به مقاومت باور داشتیم و در برجام آن شروط و نکات لازم را رعایت می‌کردیم، به گفته رهبری باید تعهدات برجام باید گام به گام باشد، یک گام از آنها و یک گام از ما. این جزء مواردی است که رهبری مکتوب کردند.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای نهادهای فرهنگی در حوزه روایت گری دفاع مقدس

  • حمایت دولت از ورود بخش خصوصی به حوزه روایتگری دفاع مقدس

  • نهادهای متولی در تولید آثار روایی دفاع مقدس همسو عمل کنند

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • اقتصاد مقاومتی با منع واردات کالاهایی که امکان تولیدداخلی دارند ، محقق می شود

  • اگر به مافیای پشت پرده قاچاق کالا و ارز نپردازیم امیدی به توفیق در این حوزه نیست

  • زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • با امکانات موجود کشور، می توان ضریب امنیت غذایی را بالا ببرد

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم