گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نگاهی به طرح صلح هرمز؛ دست دوستی جمهوری‌اسلامی بر سر کشورهای منطقه تداوم دارد

افشین زرگر گفت: در میان جمهوری‌اسلامی و عربستان سعودی بحث اعتمادسازی مطرح است و ایران مدعی است که اگر عربستان به دنبال ایجاد صلح و ثبات در منطقه است، در یمن چه می‌کند؟ برای نخستین قدم باید در کشورهای جنگ‌زده اقدامات تنش‌زا انجام نشود.

1398/07/06
|
10:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک دیدارها و مهمترین محورهای سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست عمومی سازمان ملل) با حضور دکتر افشین زرگر، عضو هیئت علمی دانشکده بین‌الملل دانشگاه آزاد البرز روانه شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

افشین زرگرنژاد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: حسن روحانی طرح صلح هرمز یا ائتلاف امید را در راستای همان ایده منطقه قدرتمند ارائه کرده است و بر این نظرند که اگر قرار است امنیت و ثباتی در خلیج فارس باشد، این امنیت باید با حضور کشورهای حاشیه خلیج‌فارس باشد. در واقع روحانی معتقد است که قدرت‌های بزرگ نباید در امور منطقه مداخله کنند. رئیس‌جمهور و تمام مسئولان سیاسی می‌دانند که قدرت‌های بزرگ مثل ایالات‌متحده منافع چشمگیری در منطقه خاورمیانه و به طور کلی خلیج‌فارس دارند.

وی افزود: اگر قدرت‌های بزرگ دارای منافعی در نفت و گاز منطقه و دیگر حوزه‌ها هستند و می‌خواهند امنیت باثبات و پایداری داشته باشند، بهتر است که بپذیرند که کشورهای منطقه بیشترین دغدغه را با توجه به ناامنی در منطقه دارند و آشنایی بیشتری با منطقه دارند و همان طور که بارها صحبت کردیم و وزیرامورخارجه کشورمان تاکید داشته که ما در منطقه حضور داشتیم، نه برای سال‌ها، دهه‌ها، قرن‌ها بلکه به اندازه تاریخ در این منطقه بودیم و با کشورهای منطقه بهتر می‌توانیم کار کنیم.

استاد دانشگاه ادامه داد: یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که یک همسایه خوب می‌تواند از یک برادر خوب به آدم نزدیک‌تر باشد. بی‌تردید اگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس حُسن همجواری را در نظر داشته و به یکدیگر اعتماد داشته باشند و با یکدیگر همکاری کنند، می‌توانند امنیت را به نحو بهتری تامین کنند. یکی از مسائلی که باعث شده، ایده صلح هرمز مانند ایده‌های دیگر در گذشته مطرح شود، اعتمادسازی است، جمهوری‌اسلامی در واقع سعی می‌کند دست دوستی را که به سوی کشورهای منطقه دراز کرده، نشان دهد که به دنبال همکاری با کشورهای منطقه است.

افشین زرگر گفت: جمهوری‌اسلامی به ضرورت همکاری با کشورهای منطقه واقف است و با این ایده‌ها بر آن تاکید می‌کند، ایران به دنبال تنش نیست، صلح هرمز یا ائتلاف امید یا ایده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی ایده‌هایی است که جمهوری‌اسلامی بارها از آن دفاع کرده و به دنبال کاهش تنش‌زدایی است، برخلاف ائتلاف بعضی از کشورها که با وارد کردن سلاح به منطقه، افزایش تنش و افزایش بحران‌ها و نزاع‌های منطقه‌ای به دنبال فروش سلاح و درآمدزایی از این تنش‌ها هستند که ترامپ بارها بر این موضوع صراحتا تاکید کرده است.

وی افزود: بارها ترامپ به عربستان سعودی اظهار داشته که اگر می‌خواهید امنیت داشته باشید باید پول خرج کنید و برای امنیت باید سلاح بخرید و این نوع مبادلات برای تنش‌زدایی در منطقه خوب نیست و ایجاد ثبات برای فروشندگان سلاح در منطقه مناسب نیست. در نهایت ایران با طرح ایده صلح هرمز عزمش را برای ایجاد ثبات و همکاری با کشورهای خلیج‌فارس در منطقه نشان می‌دهد و بر آن است که نزاع‌ها و اختلافات غیرضروری در منطقه را که سودی برای هیچ‌کس ندارد، کاهش دهد. متاسفانه قدرت‌های بزرگ و مداخله‌گر که منافعشان را در منطقه دنبال می‌کنند، تنش‌ها و نزاع‌ها به نفع آنهاست نه به نفع منطقه.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر جمهوری‌اسلامی می‌تواند بدون دخالت کشورهای قدرتمند با ایده‌های صلحی که دارد و نشان داده که چشم طمع به هیچ کشور ندارد و همان طور که ایده مطرح می‌کند به پیمان و ایده‌هایش پایبند است، اما در ایده صلح هرمز اعتمادسازی با یکسری اقدامات عملی می‌تواند صورت بگیرد، برای مثال در بحث جمهوری‌اسلامی و عربستان سعودی بحث اعتمادسازی مطرح است و ایران مدعی است که اگر عربستان به دنبال ایجاد صلح و ثبات در منطقه است، در یمن چه می‌کند؟ برای نخستین قدم باید در کشورهای جنگ‌زده مانند یمن و سوریه اقدامات تنش‌زا انجام نشود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی