گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سفیر اسبق ایران در ایتالیا: بیانیه اروپا، تمامیت‌خواه، واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز است

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: اگر سخن از تمامیت‌خواهی بیانیه اروپاست، به این دلیل که می‌خواهند موقعیت‌های ژئوپلتیکی را خودشان ترسیم کنند و اگر واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز هستند، واقعیتی بنام مردم بی‌دفاع یمن وجود دارد که بدلیل برآورده شدن منافع خودش

1398/07/07
|
15:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی بیانیه برجامی اروپایی‌ها و پاسخ مناسب ایران به آن) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: من این بیانیه را بیانیه بدنامی می‌دانم، چون نگاهی که در آن آمده، کاملا نگاه تمامیت‌خواه، واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز است. در واقع اروپایی‌ها همیشه برای این‌که موقعیت خودشان را به طرف‌های مقابل تحمیل کنند، از آن طرف به عنوان واقع‌گرایی یاد می‌کنند و موقعیت مطلوب خودشان را هر چند تلخ، به طرف مقابل دیکته می‌کنند، اگر خلاف این باشد، شما برخلاف رئالیزم یعنی واقع‌گرایی رفتار کردید.

وی افزود: اکنون خودشان به چنین نگاهی رسیدند که مقاومتی در منطقه وجود دارد و چهار سالی است که با دست خالی در برابر تهاجم برخی کشورهای منطقه به پشتیبانی فرانسه، آمریکا و آلمان مقاومت می‌کنند و این مقاومت یک مقاومت فعال است، یعنی در معادلاتی که در این بخش از منطقه شاهد آن بودیم، این معادله در حال ارتقا پیدا کردن است و مولفه‌های مختلفی از قدرت به نفع مقاومت در حال وارد شدن است و طرف مقابل علی‌رغم این‌که همچنان هزینه‌هایشان را افزایش می‌دهند، اما خروجی آن به نفعشان نیست که آخرین آن، حمله پهپادی بود که نیروهای مقاومت (حوثی‌ها) در یمن اهدافی را زدند که اصلا برای آنها شوکه‌آور بود.

دیپلمات سابق ادامه داد: آنچه شوک بیشتری را به ایالات‌متحده و اروپایی‌ها وارد کرده، ضعفی بود که در سیستم موشکی آنها که در عالی‌ترین سطح بوده و هزینه‌های آن را هم قبلا از سعودی‌ها گرفتند که ناکارآمدیش را در صحنه بین‌المللی به اثبات رسانده است. شاید بهترین وضعیتی که می‌توانند تصور کنند این است که در واقع انگشت اتهام را به سمت یک قدرت بالاتر ببرند که اگر ضربه خوردند، بگویند این ضربه ناظر بر قدرت جمهوری‌اسلامی و اقدام آن بوده است.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: اگر در گذشته ایران چنین اقدامی کرده بود، باز هم پذیرفته نبود و کار دیگری می‌کردند، اما اکنون وقتی بین گزاره‌ای قرار می‌گیرند که یک طرفش حوثی‌ها هستند و این مقاومتی که رشد یافته و پالس بسیاری سنگینی به جهان اسلام می‌دهد و همه کشورهایی که در چارچوب مقاومت هستند یا برخی که انتظار دارند، مانند کشور افغانستان که 18 سال پیش اشغال شد و چه هزینه سنگینی را به این ملت تحمیل کردند و اکنون شاهد هستیم دست طرف‌های غربی خالی است، معلوم است که به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که دادند، عمل نشده است. لذا آنها کشورهایی هستند که ناظرند و رفتار سیاسی و منطقه‌ای غرب را مقایسه می‌کنند.

وی افزود: در سمت مقابل حوثی‌ها قرار دارند که تا دیروز کسی آنها را در معادلات حساب نمی‌کرد و امروز کار به جایی رسیده که در عمق و بالاترین فاصله می‌توانند بیایند و اهدافی را بزنند که این اهداف تنها به رژیم سعودی فشار وارد نمی‌کند، بلکه به طرف‌های غربی نیز موقعیت خودش را تحمیل می‌کند، آنها نیز هنوز حاضر به پذیرش این تحمیل موقعیت نیستند، مگر اتفاقاتی بعدها رخ دهد که باز در آنجا نوع رفتار آنها تغییر می‌کند. لذا همان‌طور که اشاره کردم، بیانیه اروپا، یک بیانیه واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز بود.

دیپلمات باسابقه کشورمان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اگر سخن از تمامیت‌خواهی بیانیه اروپاست، به این دلیل که آنها معتقدند موقعیت‌های ژئوپلتیکی را آنها باید ترسیم کنند، به طوری که به ایران فشار می‌آورند که ما باید در موضوع امنیت منطقه با شما مذاکره کنیم و این ناشی از تمامیت‌خواهی آنهاست. اینکه واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز هستند، واقعیتی به نام مردم بی‌دفاع یمن وجود دارد که ارتش سعودی در بیانیه‌هایش مدعی بود که در نهایت طی شش ماه کار یمن را تمام خواهند کرد و معادلات تغییر خواهد. جالب اینجاست که این را به قیمت تخریب زیرساخت‌ها و بی‌توجهی به حقوق بشری اقدام کردند.

ظهره‌وند گفت: در آخرین آماری که اعلام شد، از جمیعت 20 میلیونی یمن، امروز 10 میلیون از آنها با خطر گرسنگی شدید و مرگ مواجه هستند! هر هدفی که داشتید، چه طور توانستید همه اصول حقوق بشر را زیر پا بگذارید و به کودکان، زنان و مردم بی دفاع حمله کنید و حتی زیرساخت‌های آنها را در جنبه‌های کمک کننده و منابع آبی و غذایی آنها را از بین ببرید. این چه توجیهی می‌تواند داشته باشد، برای همین می‌گویم بیانیه در واقع نوعی ستیز است، آنها می‌گویند آنجایی که منافع ما تحقق پیدا می‌کند، انواع شیوه‌های جنگ پذیرفته شده است و جایی که منافع ما تحقق پیدا نکند، می‌توانیم به هر ابزاری متوسل شویم که مشروعیت ابزار اقدام است. لذا مشروع بودن قانونی بودن یا نبودن را منافع تعیین می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی