گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سفیر پیشین ایران در اسپانیا: با شعار که نمی‌شود مقابل زیاده‌خواهی آمریکا ایستاد

صالحی گفت: در شرایط فعلی برای مقابله با تحریم‌ها چاره‌ای جز پیاده کردن اقتصادمقاومتی نداریم و شاید ناچار شویم در بعضی موارد سهمیه‌بندی‌هایی را پیاده تا بتوانیم در مقابل زیاده‌خواهی‌ها مقاومت کنیم تا این راهرو را هم پشت سر بگذاریم.

1398/07/08
|
12:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل انتظارات برجامی اروپا و برجام‌های 2 و 3) با حضور دکتر سید داوود صالحی، سفیر پیشین ایران در اسپانیا و کوبا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سید داوود صالحی گفت: من اروپایی‌ها را زیاده‌طلب می‌دانم، ما در مذاکراتی هم که در اروپا مانند داشتیم این زیاده طلبی قابل لمس بود، لذا من پیشنهادات عملی با توجه به تجربیاتی که به عنوان سفیر در اروپا داشتم، ارائه می‌کنم، اگرچه برخی تصور می‌کنند تنها باید سخنان تند و دور از منطق بیان شود و مردم را جذب کنند، در حالی دیپلماسی به این شکل نیست. در حالی که رهبر ما یکی از منطقی‌ترین رهبران جهان اسلام است که نظیر و مانندی ندارد، بحث مذاکره و پیشبرد دیپلماسی با اروپا و جهان را منع نکرده است البته با توجه به منافع ملی و حفظ حیثیت و اعتبار ملی.

وی افزود: ما به عنوان کارگزاران عرصه دیپلماسی مطیع خط قرمزهایی هستیم که رهبر نظام ترسیم می‌کنند، چون رهبری مصالح نظام، ملت و راه امام را به درستی تشخیص می‌دهند و زیر بار ظلم نرفتند و به تازگی پیشنهادات جالبی را ارائه کردند که اگر ترامپ خارج شده از برجام بدعهدی کرد، قصد مذاکراه دارد، باید به داخل گروه مذاکرات برجام بیاید و آنجا مطالبش را بگوید، دیگران هم مطالبشان را بیان کنند و بعد به یک نتیجه منطقی برسند. امروز دیگر عصر جاهلیت نیست و عصر انفجار اطلاعات است و گفت‌وگو و مذاکره یکی از ابزار موثر در دیپلماسی است که بهتر از جنگ و درگیری می‌تواند مسائل میان کشورها را حل کند.

سفیر پیشین ایران در اسپانیا ادامه داد: امروز تمام ملت‌ها دقیقا می‌دانند که در دنیا چه می‌گذرد، وقتی یک مذاکره در ژنو صورت می‌گیرد، تمام روشنفکران و دانشگاهیان هر نوع مذاکره را بررسی و ارزیابی می‌کنند، بنابراین اکنون زمان جنگ، بدعهدی و بستن باب مذاکره نیست که برای مثال ترامپ هر ساعت یک حرف می‌زند و ساعت بعد در صدد اصلاح آن برمی‌آید.

سید داوود صالحی گفت: از آنجا که جمهوری‌اسلامی در 40 سال گذشته خوب توانسته در عرصه بین‌الملل رفتار کند و جلو بیاید و تمام دوست و دشمن به این امر اعتراف دارند، لذا در آستانه انتخابات آمریکا باید دو مورد را رعایت کنیم، نخست باید یک رویه اقناعی داشته باشیم، یعنی باید مذاکرات به شکلی بسته شود که حاوی پیشنهادات سازنده به طرف مقابل برای حل موضوعات باشد. چنان‌که رئیس‌جمهور در مجمع سازمان ملل متحد دلایلی متقن جمهوری‌اسلامی درباره سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را مطرح کردند و امروز همه تائید کردند که ایران حرف نادرستی نزده است.

وی افزود: با آن‌که رئیس‌جمهور با بسته‌ای از پیشنهادات به مجمع سازمان ملل متحد رفتند، اما باز هم اروپایی‌ها اقناع نشدند و زیر بار نرفتند. بنابراین اگر اروپایی‌ها پیشنهادات مستند و مستدل ما را قبول نکنند، رویه تهدیدی و تهاجمی می‌تواند جوابگو باشد و مکمل رویه اقناعی همین رویه تهدیدی است.

سفیر پیشین ایران در اسپانیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: فشارهای اتحادیه اروپا بر جمهوری‌اسلامی تحت تاثیر تعاملات سیاسی در فضای بین‌المللی است که باید برای برخورد با این‌گونه فشارها برنامه‌های اجرای تنظیم شود، یعنی اگر برنامه عملی نداشته و فقط بخواهیم شعار دهیم پس از رویه اقناعی نمی‌توانیم رویه تهدیدی یا تهاجمی را اجرا کنیم. بنابراین در شرایط فعلی برای مقابله با تحریم‌ها چاره‌ای جز پیاده کردن اقتصاد مقاومتی نداریم و شاید ناچار شویم در بعضی موارد سهمیه‌بندی‌هایی را پیاده کنیم تا بتوانیم در مقابل زیاده‌خواهی‌ها مقاومت کنیم تا بتوانیم این راهرو را هم پشت سر بگذاریم و به نیات جمهوری‌اسلامی دست یابیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی