گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل منطقه: بازی دوگانه اردوغان با آمریکا و روسیه به بن‌بست خواهدرسید

سیدهادی سیدافقهی گفت: اگر اردوغان تمام خطوط قرمز را پشت سر بگذارد، جامعه جهانی و منطقه واکنش خوبی به رویکرد ترکیه نشان نخواهد داد، زیرا منطقه نه ظرفیت نه تحمل جنگ دیگری را ندارد.

1398/07/23
|
13:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه و بد عهدی آمریکا در توافق همکاری با کردهای سوریه) در ارتباط تلفنی با سید هادی سید افقهی، کارشناس مسائل منطقه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سید هادی سید افقهی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مذاکرات آستانه حکم آتلی را داشت که قرار بود به پای ترک‌ها بسته شود، شاید بتواند آن شکستگی، کارشکنی، حمایت از تروریست‌ها و دخالتی که در سوریه انجام می‌دهند را التیام ببخشد و بتواند ترکیه را پای میز مذاکره بیاورد و به راه حل سیاسی تشویق کند، اما متاسفانه همان‌طور که شاهد هستید دیگر به منش غیردیپلماتیک و میدانی آقای اردوغان و دار و دسته‌اش عادت کردیم، اردوغان در آستانه شرکت کرد و در آنجا توافق‌ها و تفاهماتی پس از کلی مذاکره صورت می‌گیرد و امضاها انجام می‌شود.

وی افزود: ترک‌ها به محض این‌که پایشان را از آستانه و سوچی بیرون گذاشتند، دقیقا 180 درجه برخلاف مفاد توافقات رفتار می‌کنند، قرار بود که سه مربع امنیتی از طریق گفت‌وگو و خلع‌سلاح گروه‌های تروریستی صورت بگیرد، بحث برخی شهرهای شمالی ترکیه از جمله ادلب بود، اما دیدیم که با مقاومت، نفاق و کارشکنی ترکیه اجازه نداد که این روند با حداقل تلفات پیش برود و بعد ارتش سوریه مجبور شد این سه مربع را از طریق درگیری نظامی و امنیتی حل کند.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: اکنون شهر ادلب مانده که هم دولت سوریه، ایران و روسیه خیز برداشتند که کار آن را تمام کنند، در نشست سران که پوتین، روحانی و اردوغان در تهران حضور داشتند، پوتین خواهش کرد که اقدام نظامی در رابطه با ادلب صورت نگیرد، زیرا ادلب منطقه متفاوتی با سایر شهرهای سوریه است و اکنون تروریست‌ها که از سایر نقاط سوریه شکست خوردند در این شهر تلنبار شدند. از طرفی جمعیت مردم عادی نیز زیاد است، لذا سطح اختلافات بالا می‌رود و کشتار انجام می‌شود، اجازه دهید با گروه‌های مسلح مذاکره کنم و سلاح‌ها را بگیریم و منطقه بدون سلاح ایجاد کنیم.

هادی سیدافقهی گفت: صحبت‌های پوتین در تهران مورد پسند قرار گرفت، بعد از آن چندین نشست در سطح وزراء و کارشناسان در سوچی، آستانه و آنکارا برگزار شد. در تمام این مدت شاهد بودیم اردوغان برخلاف تمام تعهدات و توافقاتی که اعلام می‌شود، رفتار می‌کند. اگرچه این بار به محض اینکه از نشست آستانه خارج شدند، ترکیه به ادلب نیرو وارد کرد و همچنان به دلیل ازدیاد نیروهایی که در ادلب دارد، حاکم مطلق شهر است و تنها 4 یا 5 درصد نیروهای ادلب متعلق به جبهه‌النصره است.

وی افزود: بنابراین آستانه از ابتدا مرده به دنیا آمده بود، اما اصرار ایران و روسیه برای این بود که بتوانند از آستانه چیزی دربیاورند، اگرچه نه اسرا تبادل شدند نه پیکر کشته‌شدگان نه زندانی‌ها نه معابر باز شد. برای همین اشاره کردم با حضور نظامی برخی مناطق سوریه از دست تروریست‌ها آزاد شد و اکنون ادلب مانده است. بنابراین شیوه آقای اردوغان بر این است که در ظاهر وارد مذاکره می‌شود، چنان‌که در تهاجمات اخیرش هم با روس‌ها بازی می‌کند هم با آمریکایی‌ها. اما به طور قطع این بازی دوگانه یک جایی به بن‌بست می‌رسد؛ چنان‌که هر بازی که آقای اردوغان انجام داده منجر به باختش شده است.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: اگرچه ترکیه فعلا ادلب و برخی نقاط دیگر را در دست دارد، اما به طور قطع اشغال این مناطق عمرش کوتاه است و به ویژه امروز که دولت سوریه سوار بر کار است و نیروهای آماده دارد و حضور مستشاری ما و روس‎ها نیز مشاهده می‌شود، لذا اگر اردوغان تمام خطوط قرمز را پشت سر بگذارد، جامعه جهانی و منطقه واکنش خوبی به رویکرد ترکیه نشان نخواهد داد، زیرا منطقه نه ظرفیت نه تحمل جنگ دیگری را ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی