گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر شیعه‌شناسی: همزبانی زائران حسینی در همایش اربعین ستودنی بود

مرضیه‌السادات کعبیان‌پور گفت: تقدیر خداوند بر آن است که اربعین ابتر نماند و کوثر حسینی بشود، بر عکس آنچه که رسانه‌های جهانی تصور می‌کنند با بایکوت خبر پیاده‌روی اربعین می‌توانند آن‌را از چشم و گوش مردم دنیا مخفی کنند، اما چنین نخواهد شد.

1398/07/29
|
10:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی علل و عوامل سکوت رسانه‌های فارسی معاند و شبکه‌های غربی و عربی در پوشش راهپیمایی اربعین) با حضور مرضیه‌السادات کعبیان‌پور، کارشناس ارشد شیعه‌شناسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مرضیه‌السادات کعبیان‌پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تظاهرات اربعین یک حرکت تمدن‌ساز است و اگر درست رسانه‌ای شود، همه آنچه که با هنر و رسانه عجین شوند، قطع به یقین شکوفا می‌شوند و اگر رسانه نباشد، حقیقتا این رسانه ابتر می‌شود، اما خداوند تقدیر کرده که اربعین ابتر نماند و مطمئن باشید که اربعین کوثر حسینی خواهد بود، یعنی بر عکس آنچه که رسانه های جهانی تصور می‌کنند با بایکوت خبر پیاده‌روی اربعین می‌توانند آن‌را از چشم و گوش مردم دنیا مخفی کنند، اما چنین چیزی امکان ندارد.

وی افزود: اگرچه اربعین هم مانند صاحبش مظلوم است، چنانکه پیامبر فرمودند اگر بخواهید بین ظالم و مظلوم یکی را انتخاب کنید، بر آن باشید که مظلومیت را انتخاب کنید. چون صدای مظلوم در طول تاریخ طنین‌انداز خواهد شد، اما ظالم ممکن است در مقطعی از زمان قدرت را داشته باشد. همانطور که اشاره کردم، این اربعین مانند صاحبش مظلوم است و صدای این مظلومیت به گوش تمام ابناء بشر می‌رسد.

پژوهشگر شیعه‌شناسی ادامه داد: حال هر کدام از مردم با ادیان‌ها و مذاهب مختلف واکنش‌های خودشان را دارند، واکنش‌هایی که در نوع خود متفاوت است، برای مثال در یکی از شهرهای هند، در دهه نخست محرم شهر را گلباران می‌کنند، در حالی که همه آنها شیعه نیستند و مذاهب مختلف هندی و بودایی هستند و تعداد شیعیان در آنها اندک است، اما به احترام شیعیان دهه نخست محرم را عزاداری می‌کنند و در خبرها آمده که تعداد قابل توجهی از افراد آن شهر برای اربعین به عراق سفر می‌کنند. در میان زائران اربعین افرادی با زبان‌ها، ملیت، مذاهب و ادیان مختلف حضور دارند و در مسیر راهپیمایی کنار سایر عزاداران می‌نشینند، با هم صحبت می‌کنند و درباره امام حسین(ع) سوال می‌پرسند.

مرضیه‌السادات کعبیان‌پور گفت: در این همراهی و هم صحبتی زائران مختلف با زبان، ادیان و مذاب و ملیت‌های گوناگون تلاش می‌کنند با سایر زائران یک همزبانی پیدا کنند. در نهایت همه بر این موضوع باور دارند که پیاده‌روی و همایش اربعین پیش درآمدی برای ظهور موعود است و همه منتظرند در این مسیر مولای خودشان، آقا صاحب الزمان را ببینند. از آن‌سو، اسلام‌هراسی که عربستان سعودی و همدستانش انجام می‌دهند، هیچ تاثیری در محبت و گرایش سایر ادیان به دین اسلام نخواهد داشت، البته نیاز به زمان داریم تا همه دنیا چهره واقعی اسلام را درک کنند و از میزان گشایش و وسعت آن خبردار شوند، این مهم نیاز به ظهور امام زمان دارد.

وی افزود: اما همین قدر که جمعیت عظیمی برای انجام یک حرکت مذهبی از دین اسلام گرد هم جمع می‌شوند و از یهودی، مسیحی، بودایی و مسلمان کنار هم قرار می‌گیرند و از امام حسین(ع) یاد می‌کنند و دل را به محبتش می‌سپارند و با یک صدای واحد به ندای هل من ناصر ینصرنی امام پاسخ دهند، وقتی همه با هم وارد حرم می‌شوند و یا حسین می‌گویند، قطع به یقین بشریت از دیدن و شنیدن آن صحنه تکان می‌خورد؛ واقعا صحنه تاثربرانگیز و قابل تعاملی است وقتی همه زنان و مردان وارد حرم امام می‌شوند و همگی با هم لبیک یا حسین سر می‌دهند.

پژوهشگر شیعه‌شناسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: صحنه لبیک‌گویان مردان و زنان در حرم امام حسین(ع) صحنه‌ای پرابهت در اسلام است و هر مسلمانی با دیدن این صحنه و ندای لبیک به مسلمانی‌اش افتخار می‌کند و با خودش می‌گوید خدا را شکر که مسلمانم و مقتدایی چون حسین(ع) دارم و منجی همه عالم امام زمان از میان مسلمانان است و خدا را شکر که همراهانی در مسیر پیاده‌روی اربعین حرکت می‌کنند که همه مشقات سفر را به عشق حسین(ع) به جان می‌خرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی