گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ظهره‌وند: گام چهارم مکرون را به هم ریخت/ تقدیس یا تقبیح برجام سودی برای ما ندارد

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گام چهارم مربوط به گازدهی به سانتریفیوژهای فردو است که قبلا قرار شد که این سانترفیوژها بدون گازدهی فعالیت کنند.

1398/08/16
|
10:02
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اقدامات برجامی ایران و اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: وقتی گام سوم برجام را برداشتیم، اروپایی‌ها چیزی نگفتند. در ادامه چون حرکتی از اروپایی‌ها به ویژه سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس دریافت نشد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران بر آن شد که یک گام دیگر هم بردارد و برای همین تصمیم بر آن شد که در گام دوم از نسل‌های جدید سانتریفیوژ استفاده کنیم که این اتفاق افتاد. در گام سوم بحث تحقیق و توسعه بود که نسل‌های جدید سانتریفیوژ را وارد عرصه کردیم.

وی افزود: گام چهارم که قرار است برداشته شود، مساله گازدهی به سانتریفیوژهایی است که در فردو وجود دارد، از قبل برجام مشخص شد که سانتریفیوژهای فردو بدون گازدهی فعالیت کنند. اگرچه کار عبثی به نظر می‌آمد، اما این کار انجام شد و حالا قرار است این قرار کنسل و گازدهی انجام شود. طبق آنچه که بررسی کردم، امانوئل مکرون قدری از این گام چهارم جمهوری اسلامی به هم ریخته است. قاعدتا آنها اکنون در حالت انفعال به سر می‌برند تا بعد که باید دید چه واکنش نشان خواهند داد.

دیپلمات سابق ادامه داد: در حال حاضر درباره گام چهارم بحث‌هایی مطرح است که آیا این گام باید طولانی مدت باشد یا کوتاه؟ چه واکنش‌هایی را برخواهد انگیخت؟ به نظرم گام چهارم هم جنبه‌های سیاسی و هم تاثیرات امنیتی و واکنش‌های طرف مقابل را در پی خواهد داشت و این‌که ما باید ظرفیت‌های حوزه هسته‌ای را بررسی کنیم، اگرچه همین گامی که برداشته می‌شود، مغتنم و قابل توجه است.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی فرایندی است که دولت درباره چگونگی و اندازه آن تصمیم می‌گیرد و به طور قطع هم پاسخگوی مسائل آن خواهد بود، اما به هر حال برداشتن گام‌ها هشداری است که به طرف مقابل نشان دهد که بداند در چه چارچوبی بازی می‌کند و از سویی، طرف مقابل هم سعی می‌کند رفتارش را تنظیم کند، هر چند نباید گام چهارم نباید مرحله آخر کاهش تعهدات برجامی باشد و باید همین طور رو به جلو برود، اما باید دید میل نهایی این روند کجا خواهد بود؟

وی افزود: از طرفی ممکن است از نگاه اروپایی‌ها، جمهوری اسلامی گام چهارم را طوری برمی‌دارد که از فعالیت‌هایش از حد مجاز برجام بیشتر نباشد. به طوری که اگر گام چهارم میزان بیشتری از حد امروز جلو می‌رفت حتما هشدار و واکنش اروپایی‌ها شدید بود، زیرا مساله آنها غنی سازی 20 درصد به بالاست و وقتی این حد فراتر برود، ممکن است اتفاقاتی دیگری بیفتد. ضمن اینکه آنچه در گام چهارم تعیین شده، باز هم تحت نظارت بازرسان آژانس انرژی اتمی است. اگر جمهوری اسلامی بخواهد بازرسی‌ها را قطع و دوربین‌ها را خاموش کند، خودش یک هشدار و پیام خاص است و حتما واکنش صریحی به دنبال خواهد داشت.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: نکته جالبی که وجود دارد، گام‌های چهارگانه مطابق با برجام برداشته شده است با اینکه من جزء منتقدان برجام هستم، اما به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که از برجام خارج شویم، چون هنوز شمشیر دموکراسی بالای سر ماست و ما هنوز مطابق برجام قدم برمی‌داریم. اگر مشخص شود که خروج از برجام توسط ما بوده، شرایط برای ما متفاوت خواهد شد. از طرفی در متن برجام برای این‌که به شکایت‌ها رسیدگی شود، دو وجه در نظر گرفته شده است، در یک طرف رای‌گیری و از طرف دیگر باید اجماع باشد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اگر یکی از سه کشور اروپایی شاکی شود که ما از ببرجام خارج خواهیم شد، اوضاع به ضرر ما تمام خواهد شد. بنابراین آنها می‌توانند قطع‌نامه را برگردانند. بازگشت قطع‌نامه شرایط دشواری را برای ما ایجاد خواهد کرد. اگرچه من بارها از برجام به عنوان چک برگشتی یاد کردم و حال اینکه برجام را وسط بگذاریم، یک عده تقدیسش کنند و عده دیگر به آن سنگ بزنند، برای ما سودی نخواهد داشت، بلکه ما باید منافع ملی را طور دیگری ببینیم و در دیدن منافع ملی باید چیدمان را به شکلی انجام دهیم که مولفه‌های دیگری را به آن وارد کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی