صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یاسر برخوداری گفت: به نظرم رویکرد دولت فعلی برداشتن گام‌های نرم، آهسته و لطیف است که یک رابطه بینابین میان ما و اروپایی‌ها را حفظ خواهد کرد، اگرچه شاید نزدیک شدن به انتخابات آینده ریاست جمهوری دور تندتری به ان بدهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اقدامات برجامی ایران و اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی) در ادامه با حضور دکتر یاسر برخورداری، کارشناس مسایل سیاسی و بین‌الملل روتنه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم امروز در فضایی قرار داریم که به صورت کارشناسی نمی‌توانیم برجام را مورد نقد و بررسی قرار بدهیم، متاسفانه در بحث‌ها آمار و ارقامی که ارائه می‌شود، آمار و ارقام درستی نیست. به طور مثال باید به میزان فروش نفت قبل و بعد از برجام اشاره کرد. همین نکته در آماری که زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد، مشخص می‌کند که ما در چه چارچوبی گام نهادیم.

وی افزود: ما از راهبرد صبر استراتژیک به مقاومت فعال تغییر پیدا کرد و یک برهه چند ماهه را از 17 اردیبهشت آغاز کردیم که به صورت هر دو ماه یک گام کاهش تعهدات برجامی را رقم زدیم. به نظرم در تحلیل و ارزیابی گام‌های چهارگانه ایران در کاهش تعهدات برجامی باید بگویم انصافا گام‌های منفعلانه‌ای بوده، اگرچه اصل تغییر راهبرد ما خوب بوده است و به این نتیجه رسیدیم که در چارچوب برجام باید یک تغییر راهبرد استراتژیک داشته باشیم و به قول فوتبالیست‌ها سیستمان را تغییر دادیم.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اما به نظرم آنچه به عنوان تغییر راهبرد و شیوه مقاومت فعال انتخاب شد، اصلا مقاومت فعال نیست. چون جمهوری اسلامی در گام‌های کاهش تعهدات برجامی می‌توانست قدم‌های بهتری بردارد تا به توازن این توافق کمک بیشتری بکند. اگر ما گام نخست را کمی متوازن‌تر برمی‌داشتیم شاید با قاعده عمل متقابل قابل توجیه بیشتری بود. اگرچه در حقیقت گام‌هایی که برمی‌داریم باز هم خوب است، چون با رویکردی مواجه هستیم که ادامه حیات سیاسی خودش را به هر نحوی به برجام چنین گره بزند که بگوید برجام، توافق خوبی بوده است و کاری با تبعات آن ندارد.

یاسر برخورداری گفت: تصور می‌کنم موافقان برجام به هر نحوی می‌خواهند درباره امتیازات برجام سخن بگویند، حتی اگر سه کشور اروپایی از آن خارج شوند و 1+1 باقی بماند، بازم بعضی از اقایان هستند که بگویند برجام وجود دارد و ما در حال ادامه دادن آن هستیم. لذا تصور می‌کنم اگر 4+1 تبدیل به 1+0 تبدیل شود و هر اقدامی در این رابطه صورت بگیرد، فضایی فراهم می‌شود که متاسفانه منافع ملی را برای بحث‌های داخلی قربانی می‌کنیم که اصلا رویکرد خوبی نیست. بالاخره ما باید به یک چارچوبی برسیم که خیلی از مسائل نباید با توجه به رویکرد دولت‌ها دنبال شود.

وی افزود: دولت‌ها یک دوره چهار یا هشت ساله حضور دارند که پس از آنها کشور، مردم و منافع ملی می‌ماند و فضایی که خوب است درباره آن صحبت کنیم. بحث من این دولت، دولت قبل و دولت‌های پیشین نیست، بحثم یک رویکرد سیاسی است، زیرا از منظر اندیشه سیاسی به موضوع نگاه می‌کنم، اما درباره گام چهارم به طور قطع گام آخر جمهوری اسلامی نخواهد بود، چون تا کنون اتفاقی نیفتاده است، یعنی آن احساس خطر به درستی اشاره شد، در حد نق زدن است و اروپایی‌ها می‌دانند که اتفاق مهمی با برداشتن گام‌های نخست تا چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران رخ نداده است، زیرا واقعا گام‌های ما انفعالی بوده است.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: امیدوارم برای برداشتن گام‌های دیگر کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی، مسئولان با برنامه‌ریزی بهتری قدم بردارند. لذا به نظرم رویکرد دولت فعلی برداشتن گام‌های نرم، آهسته و لطیف است و تعبیر شود به آن‌که گامی برداشته شد و تعداد گام‌ها در یک بازده زمانی بیشتر تلقی شود که خود همین بازده زمانی دو ماهه خیلی معنادار است و رابطه ما با اروپایی‌ها در یک حالت بینابین ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی‌ام این است تا اواخر سال بعد که فضا به سمت انتخابات ریاست جمهوری گام‌های بیشتری برداشته خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست