صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مدرس دانشگاه گفت: وقتی ما سبکی غربی را در شیوه مدیریت و زندگی انتخاب می‌کنیم، از الگوی امنیت بومی و گفتمان امنیتی امام و رهبری دور می‌شویم و مجبوریم تسلیم غرب شویم با این شیوه بر مشکلات کشور دامن بزنیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل مفهوم شناسی امنیت در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و مهم‌ترین ابعاد تولید امنیت در چهار دهه گذشته) با حضور دکتر قاسم علیدوستی، رئیس مرکز گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی و مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

قاسم علیدوستی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: حاکمیت اینترنت با آمریکایی‌هاست و در وقایع اخیر برای جلوگیری از برخی مسائل ناچارا اینترنت قطع شد، اگر قرار بود که اینترنت در اغتشاشات چند روز اخیر باز باشد، کشور با مسائلی روبه‌رو می‌شد، چنان‌که باید دید ریشه حوادث اخیر لبنان، عراق و ایران در چیست؟ هیچ‌کدام از این حوادث لیدری ندارند، لیدرها همه آموزش دیده بیرون از کشور هستند. همه جوان‌هایی که در خارج از کشور آموزش می‌بینند و به داخل ایران برمی‌گردند.

وی افزود: یک لیدرها خاصیتی خاص و بومی ندارند. سوال اینجاست که از کجا تغذیه می‌شوند؟ از یک مرکزی به نام مرکزیت صهیونیسم و آمریکا که با ما تقابل دارد. وقتی تقابل در میان باشد، اینترنت ابزاری برای آنها خواهد شد که جریان امور داخلی ما را با دخالت‌های سازمان یافته به سوی اهداف خود سوق دهند. لذا ما با وارد شدن به جنگ در یک جایی باید هزینه جانی و مالی بدهیم، اما لازم است همزمان ابزار دشمن را بشناسیم و جلوی آن ابزار را بگیریم. لذا من معتقدم در اتفاقات اخیر با قطع اینترنت هشدار بزرگی به ما داده شد که باید از اکنون به فکر بومی کردن اینترنت ملی باشیم و به شکل سریع و قوی به این سمت حرکت کنیم چنان‌که در اقتصاد نیز همین اتفاق افتاد.

مدرس دانشگاه ادامه داد: تمام مشکلاتی که در قضیه اقتصاد داشتیم، اگر واقعا خودمان را باور داشتیم، به جای این‌که آن خط سازش به دنبال الگوی اقتصاد غربی برود که امروز در واقع تمام سیستم ما را به هم ریخته، به سمت اقتصاد بومی می‌رفت، امروز چنین مشکلاتی نداشتیم. متاسفانه در فضاهایی که بعضی از عناصر دولت وارد شدند و حرکت کردند و جریان سازش را به راه انداختند. در کنار سبک زندگی برخی از مدیران دولتی به شکلی است که متاسفانه بسیاری از آنها به سمت زندگی اشرافی‌گری و سبک زندگی غربی رفتند و اعتقاد دارند که مدیر ما باید مدیر غربی باشد.

قاسم علیدوستی گفت: مدیر غربی که در غرب دیدگاه آن چنین است که در زمان مسئولیت همه امکانات را در اختیارش می‌گذارند و پس از پایان مسئولیت همه چیز را از او می‌گیرند، لذا حقوق‌های نجومی از همین جا ظاهر می‌شود. وقتی ما چنین سبکی را در حوزه مدیریت و زندگی انتخاب می‌کنیم، از انقلابی‌گری دور می‌شویم، به عبارتی از آن الگوی امنیت بومی و گفتمان امنیتی امام و رهبری دور می‌شویم. وقتی الگوی غربی را می‌پذیریم و از انقلابیگری را کنار می‌زنیم مجبوریم تسلیم شویم یا قبول کنیم راهی جز این وجود ندارد و بر مشکلات دامن بزنیم. لذا اعتقاد دارم در بحث اینترنت مشکل ایجاد شد، اما به فکر این باشید که در مرحله بعد مشکلی نداشته باشیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: درباره بحث امنیت خوب است به یک نکته اشاره کنم که بخش دفاع ما در کل منطقه پایین‌ترین بودجه را دارد، اما بالاترین قدرت است. از طرفی اگر قرار بود که با افزایش سهم هزینه دفاع در واقع قدرتمندی ایجاد شود یا پرداخت پول به مقاومت را رشد دهیم، باید نگاه کنید به آمریکایی‌ها که هفت تریلیون دلار در منطقه خرج کردند و در این میان عربستان 500 میلیارد دلار تنها یکی از قراردادهایش با آمریکا بوده است و تنها 120 میلیارد دلار اسلحه خریدند. لذا اگر قرار بود فضای مقاومت و قدرت مبتنی بر امنیت با نگاه پولی و هزینه‌ای باشد، باید تا کنون آمریکا و عربستان برنده کار باشند، اما چنین نشد و موازنه قدرت به نفع جمهوری اسلامی است، زیرا جمهوری اسلامی در منطقه مبتنی بر گفتمان امام خمینی و بحث معنویت حرکت کرده است.

مرتبط با این خبر

  • عضویت در قوانین بین المللی حقوق مالکیت اجتناب ناپذیر است

  • تبیین راهبرد رسانه های معاند فارسی زبان در قبال دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

  • عقب ماندگی 50 ساله سیستم آموزش و پرورش نسبت به کشور های اروپایی

  • در حوزه سواد رسانه ای ده سال عقب هستیم

  • ادبیات کاندیداها دیگر دعوا بر سرعدالت و آزادی نیست!

  • فضای مجازی بسیار فراتر از یک ابزار است

  • فضای مجازی ارتباط مخاطب و روزنامه ها را محکم می کند.

  • افزایش قدرت مقاومت؛ درپی حماسه آفرینی مردم در انتخابات!

  • تکثر طیف‌ها، نحله‌ها و سلایق سیاسی تنور انتخابات را گرم کرد

  • فضای مجازی قدرت اعتیادزایی بالایی دارد