گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مسئول بسیج رسانه: دشمن با ابزار رسانه قصد فریب مردم را دارد

مسعود بصیری گفت: تنها با بستن و قطع اینترنت نمی‌توان فضای مجازی را مدیریت کرد، باید رسانه‌ها با مطالبه‌گری کنترل فضای مجازی به شکل‌گیری اینترنت ملی کمک کنند.

1398/09/10
|
13:02

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل تاثیرات فضای دیجیتال بر امنیت ملی کشورهای چالشگر نظام سلطه) با حضور دکتر مسعود بصیری، مسئول بسیج رسانه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مسعود بصیری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: به نظرم در وقایع اخیر حرکت جالبی صورت گرفت و اینترنت قطع شد، البته با اینترنت داخلی نرم‌افزاهای داخلی فعال بودند و کارها قدری پیش میرفت. به طوری که تصور کنم یکی از روزنامه‌های مطرح فرانسوی اقدام ایران را در قطع اینترنت خارجی تائید کرد. اگرچه شاید خیلی‌ها با این اقدام مخالف بودند، اما دولت با قطع اینترنت توانست فضا را به شکلی مدیریت کند. لذا ما کار خیلی بزرگی کردیم که توانستیم که شبکه نت داخلی را بر سرورهای داخلی حفظ کنیم. حال باید چه راهکاری ارائه دهیم؟

وی افزود: به نظرم بهترین راهکار بود آن هم قبل از این‌که به خاکستر بنشینیم و فضای مجازی ما را در حوزه‌های مختلف بیچاره کند، به طوری که اکنون آسیب‌های امنیتی مورد توجه‌ نیست و بیشتر به آسیب‌های خانوادگی اشاره داریم که در حال حاضر رهاست و تا کنون هم درباره آسیب‌های آن سخنان بسیاری گفتند. باید در چنین شرایطی شروع به تصویب قوانینی برای کنترل و مهار اوضاع کنونی بکنیم و باید کسی پیشقدم شود.

مسئول بسیج رسانه ادامه داد: متاسفانه مطالبه‌گری ما در حوزه فضای مجازی یا خیلی شل است یا گرفتار مسامحه و تساهل می‌شود و به خودمان می‌گوییم حالا با فلان معاون و مدیر کل که با هم دوست هستیم و در حزب و جناح ماست یا به این شکل جلو می‌رویم یا چنان مطالبه‌گری می‌کنیم که تبدیل به سیاه‌نمایی شود، یعنی همه را پشیمان‌زده و دچار ترس می‌کنیم که هیچ امیدی نیست و هیچ اتفاق خوبی نخواهد افتاد که میان این دو حالت، مطالبه‌گری عاقلانه رخ می‌دهد که این مطالبه‌گری عاقلانه و ممتد است که اکنون وجود دارد و اگر به میان مردم بروید و بپرسید آیا فضای مجازی باید کنترل شود؟ پاسخ بسیاری از مردم موافقت با کنترل و هدایت فضای مجازی است، اما این مطالبه به یک شکل مداوم، عمومی و فراگیر و رسوخ کرده در میان مدیران، تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان هنوز به رویکرد واحدی در این رابطه نرسیده که نیاز به توضیح مفصل داشته باشد! به هر حال من تصور می‌کنم تنها راه چاره مطالبه‌گری است و صدا و سیما و سایر رسانه‌ها باید به جد این مطالبه‌گری را دنبال کنند تا به سرانجام برسد.

وی افزود: در کشور ما فضای مجازی یک رسانه است. وقتی صحبت از بستن و باز کردن فضای مجازی است، منظورشان چیست؟ آیا باید رسانه‌ها را ببندیم؟ وقتی شما صحبتی نکنید و قلمی نزنید، رسانه وجود ندارد، کاغذ سفید می‌آید یا یک صفحه تلگرام وجود دارد که مطلبی در آن نیست. لذا آن موقع به آن فضای مجازی نمی‌گوییم، آن سخنرانی که پشت آن قرار گرفته، آن تولید محتوا و کلیپی که ساخته می‌شود، آن متنی که نوشته می‌شود، اصالت دارد. زیرا دشمن در مقابل ما با پول جبهه‌ای را فراهم کرده و به فعالیت وا داشته است.

مسئول بسیج رسانه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: دشمن ما دائم در حال تولید و گسترش رسانه‌های فارسی زبان در خارج از کشور است، زیرا زبان آنها رسانه است و اگر دشمن نتواند با رسانه حرف بزند و ملت ما را تخدیر(کرخت) کند، نمی‌تواند کار خودش را پیش ببرد. مساله این است که در مقابل دشمنی که ایستاده و ماده شیمیایی می‌زند یا دروغ می‌پراکند، چه باید کرد؟ در جامعه قشر فرهیخته وجود دارد که می‌توان با آنها صحبت کرد، وقتی دشمن برنامه یا کلیپی تولید می‌کند و قصد فریب اذهان فرهیختگان و عوام جامعه را دارد، در مقابل آن باید با تولید مستندات اثر یک محصول دروغ را خنثی کرد.

مسعود بصیری گفت: برخی افراد در انتقاد از قطع اینترنت پس از گرانی بنزین می‌گویند در فرانسه نیز هر یکشنبه اعتراضاتی به دولت مکرون صورت می‌گیرد، اما در فرانسه برای یک هفته اینترنت قطع نمی‌شود. در پاسخ به این انتقاد باید اشاره کرد که در فرانسه هیچ رسانه قدرتمندی مخالف با دولت فعالیت نمی‌کند و مانند ایران چندین کانال فارسی زبان قدرتمند با مخالفان همراهی نمی‌کنند و با دروغ پراکنی اوضاع را به سمت تشدید اغتشاش پیش نمی‌برند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی