صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

روح‌الله مدبر گفت: چرا مجلس با آن کسانی که آمدند به ملت وعده دادند که تحریم‌ها رفت، برجام را خدا آورد! برخورد نمی‌کند؟ چرا مجلس اجازه داد ماده 36 و 37 در برجام گنجانده شود؟

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل اولویت‌های مجلس یازدهم و ضرورت کارایی و کارآمدی برای حل مشکلات کشور) با حضور دکتر روح‌الله مدبر، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

روح‌الله مدبر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در حدیثی از پیامبر اسلام آمده است، هر کسی مسئولیتی بپذیرد یا به کسی مسئولیتی بدهد یا بداند از او یا فرد گمارنده شایسته‌تر وجود دارد، به خدا، رسولش و همه مومنین خیانت کرده است. از طرفی امیرالمومنین می‌فرماید: چهار عامل باعث شکست دولت‌ها می‌شود، نخست ضایع کردن اصول، سرگرم شدن به فروع، به کار گماردن کنار انسان‌های پست و کنار گذاشتن انسان‌های فاضل.

وی افزود: مجلس دو وظیفه مهم دارد، ابتدا قانونگذاری و پس از آن نظارت بر ساختار قدرت. اگر مجلس درست عمل کند، آن مجلس است که باید از کنار گذاشتن انسان‌های فاضل جلوگیری کند تا انسان‌های پست در قدرت قرار نگیرند. وقتی می‌گوییم ساختار مجلس اشکال دارد، یعنی مجلسی که نمی‌تواند از حق اصلی‌اش که حق نظارت است، استفاده کند. مجلسی که وزیری که تاثیرش بر اقتصاد و سفره مردم مشهود است و 80 امضا پای استیضاحش نوشته شده تا می‌خواهد به صحن برسد، ریزش پیدا می‌کند، این دقیقا طبق روایت امیرالمومنین است هم توجه به امور کم اهمیت داده شده و هم انسان‌های ناشایست در امور کشور ماشرکت داده شدند.

استاد دانشگاه ادامه داد: مجلس سنگر مهمی است که می‌تواند جلوگیری کند از انتصاب افرادی که شایستگی احراز برخی پست‌ها را ندارند. قصد ندارم به کسی جسارت کنم اما وضعیت کشور را می‌بینید بی‌ثباتی اقتصادی و عدم امنیت اقتصادی حاکم شده است، همان‌طور که می‌دانید اقتصاد مبنای زندگی مردم است، اگر اقتصاد دچار مشکل شود، بقیه مسائل اقتصادی به دنبال آن می‌آید. مجلسی که نمی‌تواند دولتی که بیش از شش سال ملت ما را معطل قضیه‌ای به نام برجام کرده است، شش سال است که فقط وعده وعید شنیدیم و مجلس کاری برای اجرایی شدن این وعده‌ها نکرده است.

رو‌ح‌الله مدبر گفت: کار به جایی رسیده که کشوری مانند فرانسه خود دچار بحران‌های داخلی است، مقامات دست چندمش ما را تهدید می‌کنند که به استراتژی ماشه متوسل خواهند شد و ملت بزرگ ایران را تهدید می کنند که تحریم‌ها را برخواهند گرداند. چرا مجلس آن کسانی که آمدند به ملت ما وعده دادند، تحریم‌ها رفت، برجام را خدا آرود! چرا با اینها برخورد نمی‌کند؟ چرا مجلس اجازه داد ماده 36 و 37 در برجام گنجانده شود؟ این موارد بزرگ‌ترین اشکالاتی است که به دلیل ایرادات ساختاری در سیستم مجلس می‌بینیم و ضرورت بر اصلاح این مساله است که مجلس ابتدا قبل از قانونگذاری باید بر اجرای قوانین نظارت کند.

وی افزود: امروز مجلس از ابزارهای خودش استفاده درست نمی‌کند. در حالی که مجلس عصاره فضائل ملت است. آن روز که موگرینی به صحن مجلس آمد و آقایان به ترتیب ایستادند و با او سلفی و عکس یادگاری گرفتند، شاهد بودیم که در رسانه‌های دنیا بابت رفتار سبک مجلسیان چه تحقیری می‌شدیم. در این دیدار نمایندگان ما طبق سخن امیرالمومنین سرگرم به فروع می‌شوند. برای همین وزیری که از او می‌خواهند به صحن بیاید و درباره وعده‌هایش صحبت کند که چرا امروز اروپا برای ما گستاخی می‌کند، جوابی نمی‌دهد و از صحن خارج می‌شود و می‌گوید جای دیگری جلسه دارم!

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: این رفتارها نشان از شان مجلس دارد. چرا حالا چنین رفتاری با مجلس می‌شود؟ زیرا افرادی در مجلس بر کرسی نمایندگی نشسته اند که آن حدیث پیامبر عمل نکردند و نگذاشتند فردی که از آنها توانمندتر است وارد مجلس شود. نکته دیگر حضور افراد غیر متخصص در کمیسیون‌های تخصصی است. چرا باید فردی که مدرک آبیاری دارد، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضو می‌شود؟ چرا همه نمایندگان صف می‌بندند که عضو این کمیسیون شوند؟ یکی از مشکلات ما در مجلس این است که افراد از قبل نمی‌دانند که باید به کدام کمیسیون بروند و اصلا هدفشان از ورود به مجلس چیست؟

مرتبط با این خبر

  • دلالان به بهانه انتخابات مجلس کاغذ را احتکار کردند

  • اگر نقدی دارید چرا مجلس را تخریب می کنید؟!

  • پشیمانی بعد از انتخابات؛ مصداق نادیده گرفتن گفتمان انقلابی است

  • منابع مالی کاندیداها شفاف و به مردم گزارش می شود

  • لایحه جامع انتخابات به شفافیت برگزاری انتخابات کمک زیادی خواهد کرد

  • آمادگی کامل دارم در مناظره رادیو گفت وگو شرکت کنم

  • مجلس با مردم پنهانی کاری ندارد/ برخی مسائل باید از دید دشمن مصون باشد

  • طرح شفافیت آراء با ایرادات شورای نگهبان مواجه خواهد شد

  • ساز و کار تعیین فهرست اموال نمایندگان به مجلس ابلاغ نشده است

  • رای شفاف رابطه "پلو و پول" را با انتخابات قطع می کند