گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیر هفته‌نامه مثلث: نفوذ، اعتراضات آبان را منحرف کرد

مصطفی صادقی گفت: امروز مشاوره خیلی مهم شده و چون آن حساسیت‌ها درباره مشاور وجود ندارد، لذا نه تنها در این دوره گاهی در دولت‌های قبل یک مشاور بر وزیر یا رئیس‌جمهور خیلی تاثیر داشت، برای همین ممکن است، نفوذ از طریق یک مشاور صورت بگیرد.

1398/09/24
|
12:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل مفهوم نفوذ در چارچوب بی سامانی تصمیم‌سازی اقتصادی و ایجاد التهاب اجتماعی و سیاسی) با حضور مصطفی صادقی، دبیر هفته‌نامه مثلث روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: چند دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، به ویژه در دهه اخیر مواردی را می‌توان به عنوان نفوذ ذکر کرد که برای ما و مردم ملموس بوده است، نفوذ از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد است که این سازمان‌ها معمولا چندان حساسیت برانگیز نیستند، اما جایی است که به راحتی می‌توانند کار کنند، نمونه آن را در پرونده دستگیری فعالان محیط‌زیست دیدیم که چه اتفاقاتی رخ داد و از صداوسیما نیز مستندات آن پخش شد.

وی افزود: از طرفی نفوذ در گروه‌های مطالبه‌گر و معترض برای مثال در مساله گران شدن بنزین همانطور که خود مسئولان اعلام کردند، اعتراضات به حقی یا به نحوه اجرای آن یا محتوا و فرم آن داشتند، اما شاهد بودید که در واقع نفوذ به چه شکلی اعتراضات را منحرف کرد و سرانجام آن را به چه سمتی برد. همین روزهای اخیر چه اتفاقی افتاده است. همچنین نفوذ از طریق نفوذگران اقتصادی که باید درباره آن توضیح دهیم به چه شکل وقتی ما از پارسال و امسال در بحران اقتصادی درگیر بودیم، چه اتفاقات بدی برای کشور روی داد و دادگاه‌های آن در حال برگزاری است.

دبیر هفته‌نامه مثلث ادامه داد: از طرفی شکلی از نفوذ به صورت جدایی و تفرقه است، در مناطق مرزی یا حاشیه‌نشین و اقوام مختلف هستند، شاهد بودیم که چه اتفاقاتی رخ داده است. یکی از شکل‌های نفوذ که یکی دو سال اخیر خیلی در کشور با آن مواجه هستیم، البته همیشه بود، اما اکنون پررنگ‌تر شده، داستان نفوذ اقتصادی است. وقتی دشمن در شیوه سخت یعنی تحریم‌ها نتوانست راه به جایی ببرد، اتفاقی در این سمت نیفتاد و کسی دست‌هایش را بالا نبرد، روش دیگری را انتخاب کردند، آن هم از راه تعامل اقتصادی است.

مصطفی صادقی گفت: در واقع دشمن در پوشش تعامل اقتصادی به دنبال فروپاشی اقتصادی است. لذا نفوذ اقتصادی در ایران در دو سطح تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی اتفاق می‌افتد. در سطح تصمیم‌گیری سعی در نفوذ میان مسئولان حوزه اقتصاد دارند، اگرچه در این میان دستگیری‌هایی نیز اتفاق افتاد، اما نمی‌توانیم اتهام نفوذ را به بسیاری از افراد دستگیر شده بچسبانیم. به نظرم در میان افراد دستگیر شده برخی فریب خوردند و طمع پول داشتند، در بعضی ردپایی از نفوذ دیده شده است.

وی افزود: اما درباره نفوذ در سطح تصمیم‌سازی که به تصور من خیلی مهم‌تر است، باید به چند نکته مهم اشاره کرد، به نظرم برخی نهادهای بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول در نفوذ میان تصمیم‌سازان موثر است، به همان صورتی که در زمان ریاست‌جمهوری آقای هاشمی رخ داد، این به معنای آن نیست که مسئولان آن دوره نفوذی بودند و برخی افراد لیبرال ما ممکن است حتی نماز شبشان هم عقب نیفتد، اما به هر حال تصور و دیدگاهشان بر این بود که شاید اعمال سیاست‌های بانک جهانی در آن موقع می‌تواند برای جمهوری اسلامی راهگشا باشد و شاید تصور خدمت هم داشتند. این روزها هم خیلی از این صحبت‌ها می‌شود که باید تصمیمات و راهنمایی‌های بانک جهانی اقتصاد را به کار بست.

دبیر هفته‌نامه مثلث در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: نکته دیگر بحث مشاوران اقتصادی است، شاید خیلی اوقات مشاوران حالت تشریفاتی داشتند، زمانی می‌خواستند فردی را از جایی بیرون بیندازند، یک حکم مشاوره به او می‌دادند یا اگر قصد داشتند فردی را به صورت صوری وارد جایی کنند، یک حکم مشاوره به او می‌دادند، اما این روزها مشاوره خیلی مهم شده و چون آن حساسیت‌ها درباره مشاور وجود ندارد، لذا نه تنها در این دوره گاهی در دولت‌های قبل یک مشاور بر وزیر یا رئیس‌جمهور خیلی تاثیر داشته و این تاثیرگذاری خیلی مهم است و به یک معنا ممکن است، نفوذ از طریق یک مشاور صورت بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی