صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دیپلمات باسابقه کشور گفت: بعضی در رویکرد پوپولیستی و فریبکارانه از این موضوع استفاده کنند که فقط ایران است که زیرمیز می‌زند و 189 کشور وارد ماجرای FATF شدند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی واکاوی ابعاد پیدا و پنهان پیوستن ایران به fatf ) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات باسابقه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر در کشور ما دو قطبی موافق پیوستن به FATF و مخالف آن تشکیل شده است، البته موضع من از منظر مخالفت است، اما اگر بحث موافق و مخالف مانند بحث آبی و قرمز باشد، معنی نمی‌دهد، بلکه ما باید FATF را در چارچوب امنیت ملی تعریف کنیم. پیوستن به FATF یک موضوع ملی است، صرف نظر از این‌که شما در چه طیف و جناحی قرار می‌گیرید، ما باید دریابیم منافع امنیت ملی ما چگونه در پیوستن به قواعدی که آنها وضع می‌کنند، محقق می‌شود یا خیر.

وی افزود: بگذریم از این‌که ما اکنون سی و هفت بند FATF را عملیاتی می‌کنیم، حال سوال این است چرا به ویژه بر دو لایحه پالرمو و سی. اف. اتی اصرار دارند؟ جالب‌تر این‌که رئیس سازمان FATF یک آمریکایی است که در خزانه‌داری آمریکا سمت دارد و اکنون خزانه‌داری آمریکا دو پرونده مهم در دستور کار دارد، نخست مساله اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و کنترلش از جنبه پولی، مالی و تجاری است و بعد مساله روسیه و چین. بنابراین مسئولیت‌های بسیار مهم و سنگینی را درباره امنیت ایالات‌متحده بر عهده دارد.

دیپلمات با سابقه ادامه داد: از آن طرف برایان هوک که در وزارت خارجه آمریکا مسئولیت دارد، به طور مشخص مشغول به کار است تا میز FATF مربوط به ایران را دنبال ‌کند. لذا اگر بخواهیم درباره پیوستن به FATF به یک جمع‌بندی کلی برسیم بعد از آن موضع ما درباره پذیرش یا عدم پذیرش FATF به صورت کامل روشن خواهد شد و الا ما به سمت بازی صفر و یک خواهیم رفت، بازی که برای هیچ کشوری مقبول نیست و بسیاری از کشورها تلاششان بر این است که بین صفر و یک حرکت کنند. کشوری که درگیر بازی صفر و یک شد، رو به اسقاط است و به اصطلاح می‌گویند قمار می‌کند.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: هیچ کشوری روی امنیت ملی خودش قمار نمی‌کند. در واقع حرکت خودش را در موقعیت میان صفر و یک به حدی که بتواند به میانه و بالاتر برساند، تنظیم می‌کند. اساسا دیپلماسی میان صفر و یک تعریف می‌شود و تصمیمات کلان ملی نیز به همین صورت. هیچ کشوری هم نمی‌تواند بگوید که می‌خواهم روی یک بایستم حتی اگر چین یا ایالات‌متحده باشد، چون ممکن نیست، اگر هم روی صفر برود، این هم غلط است. منظورم این است که مساله پیوستن ما به FATF خیلی اهمیت دارد، اما آنچه از فحوای گفت‌وگوها و مواضع شنیده می‌شود، متاسفانه از آن بضاعت لازم در نگاه به مساله مهمی مانند FATF و برای چه هدفی آن را دنبال کنند، خبری نیست.

وی افزود: برخی این موضوع را مطرح می‌کنند، چرا 189 کشور به FATF پیوستند؟ به نظر می‌رسد بعضی سعی می‌کنند در یک رویکرد پوپولیستی و فریبکارانه از این موضوع استفاده کنند که فقط کشور ایران است که زیر میز می‌زند، در حالی که 189 کشور وارد ماجرا شدند. لذا اگر بخواهیم با نگاه سطحی سراغ این مساله برویم، جواب درستی نخواهیم گرفت.

این دیپلمات با سابقه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مساله پذیرش لوایح FATF از سمت ما برای کشور نیست، اگر هم آن را انجام دهیم، برخورد آتی دستگاه‌ها و قدرت‌ها از جمله آمریکا با جمهوری اسلامی را با کسانی که طرف تجاری ما هستند، قانونمند می‌کند. اکنون ماهاتیر محمد نسبت به تحریم‌های ایران معترض شده است، چون این تحریم‌ها به آنها لطمه زده است. حال در این میان وقتی ما FATF را بپذیریم، روس‌ها که با ما ارتباط دارند، می‌گویند خودتان به FATF پیوستید و دیگر کاری از ما ساخته نیست.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست